Proszę o poradę

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
renata75
1000p
1000p
Posty: 1604
Od: 5 kwie 2008, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Proszę o poradę

Post »

Ok. 3 tygodnie temu kupiłam Rododendron, był w pąkach, pięknie rozkwitł, wczoraj przy obrywaniu przekwitniętych kwiatów, zaobserwowałam że wszystkie liście od spodu ma rdzawe, proszę o radę co mogę zrobić aby go nie stracić. Ok 1m od niego mam posadzonego następnego jest piękny i zdrowy, boję się żeby to samo nie spotkało jego.

Pozdrawiam
Eszka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 28 kwie 2009, o 08:56

Post »

W Wikipedii znalazłam coś takiego:

Choroby i szkodniki
* fytoftoroza różanecznika – liście brązowieją, obumierają i zwijają się. Zaatakowane rośliny należy spalić, a rosnące w pobliżu różaneczniki podlewać preparatem Sadofan lub Aliette.
* kibitnik azaliaczek (Catotilia azaleella) – szkodnik wygryzający liście z dolnej strony, lub powodujący ich minowanie. Zwalcza się go łatwo środkami owadobójczymi.
* mączlik różanecznikowy – liście są lepkie i żółkną. Przyczyną jest owad, którego larwy żerując na dolnej powierzchni liścia wydzielają lepką spadź. Zwalcza się je poprzez dwukrotne opryskiwanie preparatem Talstar z dodatkiem preparatu Provado, lub Applaud.
* nekroza różanecznika –choroba spowodowana przez grzyby. Na liściach powstają jasnobrązowe plamy, które stopniowo rozprzestrzeniają się po całej roślinie. Porażone liście należy spalić, a całą roślinę opryskać dwukrotnie (co 2 tygodnie) preparatem Topsin lub Dithane.
* zaraza wierzchołków pędów – spowodowana jest przez grzyb Phytophthora ramorum. Najpierw zaczynają brunatnieć wierzchołki pędów, potem choroba rozszerza się w dół. powoduje opadanie liści i obumieranie rośliny. Zwalczanie polega na wycinaniu porażonych liści i pędów, a następnie opryskiwaniu całej rośliny preparatem Previcur, lub innym grzybobójczym.

A może po prostu stoi w za bardziej nasłonecznionym miejscu przez co woda szybciej paruje u niego niż u jego sąsiada i jest mu za sucho?
Pozdrawiam,
Aga
Awatar użytkownika
renata75
1000p
1000p
Posty: 1604
Od: 5 kwie 2008, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Eszka, dzięki za szybką reakcję, myślałam raczej że może ma zbyt mokro, bo wczoraj go wykopałam, podsypałam torfem, korą, zobaczymy.

Pozdrawiam :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”