Pstrowatość tulipanów???

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Pstrowatość tulipanów???

Post »

Proszę o rozpoznanie, czy poniższe tulipany sa zawirusowane i czy muszę je jak najszybciej wyeliminować:

Obrazek Obrazek Obrazek

O ile u powyższych choroba jest dla mnie raczej pewna, to w tym przypadku mam mętlik. Na jednej łodyżce są trzy kwiaty i nie wiem czy to nie jest specyficzny kolor i odmiana:

Obrazek

Proszę o szybką odpowiedź!
vicky_pollard
---
Posty: 116
Od: 27 gru 2008, o 16:56

Post »

Każda roślina, która ma liście lub kwiaty w paski, kropki lub kratkę jest zawirusowana, tyle, że ten wirus nie powoduje choroby i śmierci roślin. Też miałem kiedyś tulipany ('Monte Carlo') z 2-3 kwiatami na pędzie, ale więcej się to nie powtórzyło. To zwykłe zaburzenie wzrostu. Musiał zostać uszkodzony stożek wzrostu i rozszczepił się.
Pytanie, dlaczego chcesz eliminować zawirusowane tulipany??? Przecież każdy taki tulipan jest inny i niepowtarzalny. Zrozumiałbym to gdybyś uprawiał tulipany na sprzedaż, tylko, że wtedy nie pytałbyś o to na forum.
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

I jeszcze taki:
Obrazek

Do tej pory nie miałem problemu z chorymi tulipanami, dlatego też wolałbym wiedzieć co mam robić i z czym mam do czynienia.
Z tego co czytałem w "Działkowcu" to chore tulipany się pali aby ograniczyć rozwój i rozprzestrzenianie się choroby!
vicky_pollard
---
Posty: 116
Od: 27 gru 2008, o 16:56

Post »

Tak się robi gdy widzisz, że tulipan żółknie i zamiera. Ale jeśli jest zdrowy to jaki sens. Na plantacjach takie zawirusowane tulipany się usuwa, wiadomo po co - czystość odmianową trzeba utrzymać.
W działkowcu kiedyś też pisali by borówkę sadzić w worku foliowym. Różne rzeczy wypisują w gazetach, czasem takie bzdury, że tylko ich pozwać do sądu.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

A poza wszystkim co napisał vicky_pollard :) -
to Przemku wszyscy biegamy by wyszukać ,znaleźć,spotkać i kupić "tak kolorowe" tulipany a Ty chcesz usuwać?
Dlaczego? Nie masz plantacji o ile wiem ,nie musisz zabiegać o czystość odmian więc każdy "odmieniec" jaki zakwitnie u Ciebie powinien być raczej przedmiotem miłego zadowolenia.
Chyba,że są to skarłowaciałe rośliny czego nie widać na załączonych zdjęciach.

PS.
Dlaczego zakładasz podwójne tematy Priam ?
Nie jesteś nowicjuszem na forum :D :P
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=22640
Zamykam
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”