Datura - choroby i inne problemy w uprawie

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mariolka
200p
200p
Posty: 312
Od: 7 sie 2007, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Post »

A czy kwitna wam juz datury, bo moja nie ma zadnego paki, a nie jest mala. Puszcza natomiast mnowstwo lisci. Nawozw nawozem NPK 3-5-8

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
sudyk
50p
50p
Posty: 66
Od: 10 kwie 2008, o 18:37
Lokalizacja: Augustów

Post »

Witam
Ja podlewam dodatkowo nawozem planton k
PK 9-24.Dużo potasu przyspiesza kwitnienie
Pozdrawiam GOSIA
HANECZKA28
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 29 wrz 2008, o 07:59
Lokalizacja: BEŁCHATÓW

Poradźcie w sprawie datur

Post »

Witam,od kilku lat uprawiam datury,ale co rok ich wygląd jest gorszy.
Wchodząc do sklepów ogrodniczych widzę piękne datury,ciemnozielone liście,grube a moje- o zgrozo,koszmar.
Podlewam nawozami,dodaję żelaza i wyglądają jakby ktoś je przez wyżymaczkę przekręcił,liście dziurawe,żółte.
Jeżeli Wy mi nie pomożecie to chyba zrezygnuję z uprawy tych pięknych roslin.
Poradźcie coś.!!!!


Proszę nie używać w swojej pisowni wyłącznie wielkich liter.
KaRo
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

Specjalistką od datur jest Raczek http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... start=1440 postudiuj trochę jej wątek
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
Awatar użytkownika
Raczek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3478
Od: 31 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Post »

Magda niestety przeceniasz moją wiedzę,ja uprawiam datury dopiero drugi rok.
Cały czas się dokształcam,notuje moja wiedzę,pstrykam jakieś zdjęcia z nią związane.
Na naszym forum Królową Datur jest Iwika.
To link do jej wątku:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=7842

i linki do podobnych tematów:

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 29460946c0

http://www.floraforum.net/topics7/datur ... 684,10.htm

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 66d6b55e6a

Z tego co wiem,to żółknięcie liści świadczy albo o niedożywieniu,albo o obecności jakiś 'robali':
przędziorki,mszyce.Sprawdź spodnią stronę liści.
Pozdrawiam Ania
Ogródek Raczka 7
sbb28
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 3 paź 2008, o 22:00
Lokalizacja: Oborniki Wlkp

Post »

Datury uprawiam od dość dawna próbowałam wiele różnych sposobów latem (w donicach i w gruncie - dodam, że nie obcinalam i nie obcinam ich jesienia )
Zimowały w nieogrzewanym garażu - najlepiej udawały sie gdy od wczesnej wiosny - koniec lutego przesadzałam do większej donicy (doszłam do metra dwadzieścia średnicy później wymieniałam tylko wierzchnią warstwę jeśli były uprawiane w donicy) przenosiłam je do pokoju chłodnego z południową wystawą i wtedy przycinałam wszystkie "uschłe badyle "; zaczynałam zwiększać podlewanie i nawożenie ; po 15 maja były na stałe na zewnątrz w różnych warunkach - najczęściej wystawa południowa bez cienia ale z nawadnianiem i nawożeniem trzykrotnym lub więcej w czasie wielkich upałów w ciagu dnia - ONE POTRZEBUJĄ BARDZO DUŻEJ ILOŚCI WODY I NAWOZÓW dla roslin kwitnacych (duzo więcej niż surfinie)
- jeśli liście żółkły - oczywiście w trakcie okresu pełnej wegetacji to tylko jak nie nie były podlewane i jednocześnie nawożone; zazwyczaj barwę miały jasnozieloną do zielonej w zależności od odmiany - ciemnozielonej nigdy nie zaobserwowałam u moich)
prawdą jest , że datura kwitnie tylko wtedy jak liście na odrostach są asymetryczne inaczaj trzeba czekać aż "dojrzeje przyrost"
nie dodam zdjeć - nie lubie fotosika :cry:
pozrawiam
Małgorzata
p.s. ze względu na moja obecną pracę i brak czasu teraz mam tylko jedną kremowa podwójna i jest maleństwem w porównaniu do moich daturowych drzew (220cm)
Per aspera ad astra - przez ciernie do gwiazd
Awatar użytkownika
jola1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4630
Od: 4 kwie 2008, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lublin/okolice

Post »

Ja mam trzy datury już dosyć duże, mimo corocznego podcinania, hoduję je w donicach i wymieniam tylko wierzchnią warstwę ziemi w tym roku zastosowałam nawożenie tylko azofoską, co tydzień garść nawozu rozpuszczona w wodzie, muszę powiedzieć że ten sposób się sprawdził.Datury miały piękne zielone liście i kwitły bardzo obficie, teraz je już przycięłam,po raz pierwszy na jesieni, ale przez deszcz, wiatr i prace wokół domu były bardzo zniszczone.
bablyss
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 27 kwie 2009, o 14:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Datura - choroby

Post »

Witam
Z góry przepraszam jeśli taki wątek istnieje ja zaśmiecam forum.Ale potrzebuje pilnie rady
Wczoraj kupiłam piękną daturę-żółtą w centrum ogrodniczym(ale niestety daleko odemnie) i zobaczylam dzis na niej plamki na liściach, takie jakby wyschnięte, suche.Odwrocilam liśćie a tam male zielone robaczki koło siebie...i jeszcze coś takiego jaśniejszego...wygląda jak paproch, ale to tez chyba jakies stworzenie...Jakby bylo to blizej to bym ją wymienila.
:oops: Proszę pomóżcie-ja jestem początkującą ogrodniczką...
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

zrób oprysk preparatem na mszyce np.decis .te liscie mogą zmarniec ,ale datura wypusci nowe.zasilaj ją systematycznie nawozem do datur ,bo to żarłok.
Pozdrawiam, Ania
Moje dalie i lilie
Mój ogród:2007/08/09/10/11/12
bablyss
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 27 kwie 2009, o 14:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Post »

aniu dziękuję, spryskalam karate...ale okazalo się ze to coś zerzarło połowę liścia mojej daturce....iekawe czy jeszcze z tego wyjdzie....
wczoraj starałam się zmyc te zielone robaki, pewnie to mszyce...ale czy by zerzarły liśćia?jest tez taki poskwierczany...
co tu poradzic jeszcze???
Darek1967
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 10 cze 2010, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam !
Może ktoś mi pomóc , datura wieloletnia , mam już je kilka lat ale w tym roku coś się dzieje z kwiatami . Właściwie zaraz po zakwitnięciu brązowieją i obsychają krawędzie kielichów . Ktoś wie może dlaczego ?
Awatar użytkownika
aage
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9926
Od: 7 mar 2008, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mój Zakątek

Re: Datura - brązowinie krawędzi kielichów kwiatowych

Post »

To naturalna kolej rzeczy- to co opisałeś to przekwitanie kwiatów datury
Darek1967
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 10 cze 2010, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Datura - brązowinie krawędzi kielichów kwiatowych

Post »

Dziękuję za odpowiedź , ale wcześniej nie zaobserwowałem tak szybkiego ich brązowienia . Może za słabo ją odżywiam ?Choc zasilam właściwie przy każdym podlewaniu no i liście też ma zdrowe i wybarwione
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”