Datura - choroby i inne problemy w uprawie

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
papcio10
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 lip 2006, o 18:34
Lokalizacja: wielkopolskie

Datura - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Witam wszystkich , mam duży problem a mianowicie kupiłem w tym roku nasionka datury odmiany jednorocznej .Uprawiam je w domu w doniczkach. Ale niestety już 3 krotnie powtarza się ten sam " scenariusz" kiełkują po 3 tygodniach osiągają wielkość ok. 1 cm ( 2 listki naprzeciwległe) i nic po kilku dniach pomimo podlewania zamierają (usychają) DLACZEGO ? :( :( może ktoś ma(miał) podobny problem ? dzięki z góry za pomoc
Awatar użytkownika
nemezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2237
Od: 18 kwie 2007, o 10:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post »

Ja miałam podobny problem, ale nie z datura.Tylko z kobeą.Tak samo sadzonki miały 2 listki i uschły.I ja mysle, że miały za mokro.Wiec spróbuj jeszcze raz i mniej podlewaj :D
Awatar użytkownika
ewab123
500p
500p
Posty: 948
Od: 19 sie 2007, o 17:35
Lokalizacja: Warmia

Pomóżcie - poskręcane liście datury

Post »

Bardzo Was proszę o pomoc. Moja teściowa zwróciła się do mnie z prośbą o pomoc, a ja do Was. Otóż nagle wczoraj liście jej datury zwinęły się w trąbkę. Są zielone, ale poskręcane. Co może być przyczyną tego? Dodam, że gołym okiem nie widać żadnych robaczków, ani uszkodzeń liści. Roślina była już kilka razy nawożona, podlewana jest też właściwie. Czy ktoś ma jakiś pomysł, co to może być?
Awatar użytkownika
Onak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 856
Od: 4 lip 2006, o 17:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna
Kontakt:

Post »

Pozdrawiam! Karina
Na moim balkonie ;:173
alnis
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 3 maja 2008, o 12:02

Żółkną liście na daturze.

Post »

Jestem nowy na tym forum i od razu proszę o pomoc. Od kilku lat posiadam 2 datury: białą i lekko różową. Rosną w donicach - latem przy wschodniej ścianie domu natomiast na zimę obcinam łodygi i chowam je do w miarę cipłej piwnicy. Nie byłoby problemu gdyby nie żółknięcie liści w każdym roku. Wyrastają zawsze bardzo wysokie, mają duże ładne liście lecz długo nie zakwitają. W okolicy widzę, że kwitną już małe roślinki lecz nie u mnie. Kiedy wreszcie u szcztu pojawią się piękne kielichy to systematycznie zaczynają lawinowo żółknąć liście ale się nie zwijają, stają się brzydkie i muszę je obrywać. Taka sytucja trwa aż praktycznie pozostają same łodygi. Kwiaty są bardzo krótko po czym więdną i muszę je obrywać aby nie szpeciły jeszcze bardziej rośliny. Wprawdzie ciągle wypuszczają nowe pąki lecz jest to już czas późnej jesieni i większość nie zdąży się rozwinąć poniweż nadchodzi przymrozek i muszę z roślinami uciekać do piwnicy. I tak jest co roku. Dodam jeszcze, że prawie codziennie zasilam je rozcieńczonum nawozem do datur w płynie oraz kiedy słońce mocno grzeje podlewam je 2 razy dziennie wodą. Co robię nie tak jak należy? Czy miał już ktoś podobny problem z forumowiczów? Bardzo proszę o pomoc. :roll:
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Wklej zdjęcia roślin i widok na ziemię w jakiej rosną najprawdopodobniej masz zasoloną od zbyt dużej ilości nawozu ziemię i możliwe że przerośnięte bryły korzeniowe roślin. :D
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Brungamsie nie znoszą przesuszenia.
Nawet po 3 godzinach suchej gleby- liście zółkną bezpowrotnie.
W dni słoneczne, pojemnikowe brungmasie podlewa się nawet 3-4 razy dziennie!
Wygodniej jest zakopać je w ziemi w perforowanym koszu, lub wstawić do dużej osłonki, a wolną przestrzeń wypełnić np. keramzytem.
Moje rosną w uprawie półhydroponicznej i mają się dobrze tj. 2 m wysokości + pojemnik 50 L i już trudno je wnosić do domu na zimę :lol:

Brak kwiatów może być spowodowany brakiem jedzenia - potasu i fosforu.
Użyj do każdego podlewania nawozu do datur lub do pomidorów - one są potwornie żarłoczne.
A na wzrost - od fazy bezlistnej do pełnego pokrycia liśćmi - najlepsza jest gnojowica, zwierzęca lub z pokrzyw.
Obie zawierają duże ilości azotu, niezbędnego do budowy nowych tkanek.
Czas przesadzania i klinowego podcinania bryły korzeniowej, juz nastał - przed wypuszczeniem liści.

Datura- jest roślina jednoroczną; brugmansia- wieloletnią. :-)
alnis
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 3 maja 2008, o 12:02

Post »

<Przemo> Z przyczyn technicznych nie mogę wkleić zdjęcia roślin ani widoku ziemi ale i tak roślina dopiero zaczyna wypuszczać nowe pędy po zimie. Jeżeli chodzi o ziemię to istnieje taka możliwość że jest "przedobrzona" nawozem. Poza tym to widzę, że sytstem korzeniowy jest mocno rozbudowany i prawdopodobnie donice są już zbyt ciasne, ponieważ korzenie widać od góry.
<hanka 55> Widzę, że moja roślina to jest brungamsia ponieważ jest wieloletnia. W tym roku wysadę je z donic do ziemi i zobaczę jak będą się zachowywały a dodatkowo załatwię problem mocowania aby wiatr ich nie wywracał. Postaram się postępować zgodnie z Twoimi wskazówkami.
Serdecznie dziękuję za wszystkie wskazówki i pozdrawiam. :lol:
p.u-m.a
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 15 kwie 2008, o 16:30

Datura-co się z nią dzieje??

Post »

Witam!Kupiłam zdrową pełną energi daturę.Nawoziłam nawozem do Datury,ale teraz zauważyłam,że jej liście sa poskręcane i suche,stoi w miejscu wietrznym i nie wiem czy to ta przyczyna,ale w miejscu słonecznym oklapują jej liście.Nawet młode liście maja tendencję do zwijania.Dodam jeszcze,że nie ma pod spodem żadnych szkodników.Liście są czyste.Dolne liście są troszkę żółte.Poradzcie prosze co robię nie tak.?? Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Datury są bardzo żarłoczne.
Prawdopodobnie jest jest za ciasno

Przesadzić do większej donicy. Podlewać, nawozić i jeszcze raz podlewać i nawozić.
p.u-m.a
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 15 kwie 2008, o 16:30

Post »

dziękuję za odpowiedź kupię jej wielgachną donicę,a może wkopię w ziemię w ogród?A co do podlewania to musi mieć wciąz wilgotno tak??....hmmm ale zabrzmiało :-)
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Na forum są duże wątki o pielęgnacji datury. Warto by je przejrzeć.

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ght=datura

Generalnie to po daturze zaraz widać, że ma za sucho bo liście klapią
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Widzę trzy rzeczy- potargana, jak byś strzelała do niej... :wink: ; Ten czubek tylko jakiś taki nierozwinięty- zniekształcone liście jak z powodu wirozy jakiejś(nieuleczalne); i mogą ją gryźć przędziorki( u mnie się nie obejdzie bez regularnych oprysków).
"Czarna jest", więc pewnie nawozów nie brakuje; korzeń zadbany bo mnóstwo młodych pędów- chce jej się żyć.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”