Chore jabłka w przechowalni

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Chore jabłka w przechowalni

Post »

Od lat zimą przechowuję jabłka w piwnicy.W tym roku choruja na potęgę.Właściwie prawie wszystkie są już do wyrzucenia. Szukałam w literaturze jaka to może być choroba,ale żadnami nie pasuje na 100%.
Może były chore juz na drzewie,chociaż wyglądały na zdrowe? Chyba jednak nie,bo brat trzyma w kanale w garażu i jego są zdrowe. Obrazek
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Gorzka plamistość
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

Również mam ten problem da rady to zwalczyć ?? ale mam to od wielu wielu lat i ino obieram skórę i jabko jest dobre :D
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Cecha odmianowa i niedobór wapnia. Opryski dolistne nawozami wapniowymi.
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Jak szperałam w literaturze to pasował mi właśnie brak wapnia,ale zmyliło mnie to że u brata nie chorują,a może nie zdążyły bo wcześniej zjedli.
Kiedy i czym pryskać i w jakich proporcjach?
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Zapytaj Krzysztofa Ciołkowskiego. Praktyk, sadownik i na pewno wie więcej, jak ja.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Mirek ma rację - problem z gorzką plamistością podskórną dał o sobie znać w tym roku - co ciekawe szczególnie na północy kraju... Jest to po części cecha odmianowa - po prostu są odmiany bardziej podatne na chorobę. Często objawy widoczne są już w sadzie - niekiedy występują dopiero podczas przechowywania owoców (choć o jej wystąpieniu decydują warunki podczas uprawy). I tak jak Mirek napisał - najszybszym "środkiem zaradczym" jest podanie wapnia dolistnie (wystąpienie choroby nie zależy tylko i wyłącznie od ilości wapnia w glebie, ale przede wszystkim jego dostępności dla roślin)... Najczęściej bowiem jest tak, że wapnia w glebie nie brakuje - tylko z uwagi na wzrost stosunku potasu do wapnia ten drugi staje się czasowo niedostępny dla roślin. W przyszłym sezonie wykonaj kilka zabiegów (2-4) w odstępie 10-14-dniowym poczynając od końca czerwca a kończąc na 2 tygodnie przed planowanym zbiorem. Można w tym celu użyć zwykłego chlorku wapnia (w stężeniu od 0,3 do 0,8%) lub jeszcze lepiej nieco droższych, ale łatwiejszych w zastosowaniu (przygotowanych nawet dla działkowców) nawozów wapniowych - popytaj w sklepach ogrodniczych
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
hortico
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 10 mar 2007, o 17:40
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post »

Witam.
wychodząc naprzeciw z ofertą proponuję wysokiej jakości nawozy firmy Yara Calcinit - duze opakowanie
http://www.e-hortico.pl/go/_search/full ... s=calcinit
lub agroleaft - z myślą o przechowywanych owocach
http://www.e-hortico.pl/go/_info/?id=2708
a przy nie wielkiej ilości drzewek polecam wapnowit
http://www.e-hortico.pl/go/_info/?id=2822
Pozdrawiam, Iwona z Hortico
Sklep internetowy
Poradnik Ogrodniczy
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”