Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 23  
Autor Wiadomość
malgort
 Tytuł: Re: Tuje - mały przyrost, choroba pojedynczych sztuk
PostNapisane: 15 mar 2010, o 10:02 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Panie Januszu a czym prysnąc wszystkie drzewka przeciw żółknięciu/grzybowi? Budowa jest już od roku zakończona a kolejne w rzędzie brabanty znowu od dołu zaczynają żółknąć i założę się, że spotka je ten sam los.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

ivettem
 Tytuł: Tuje - brązowienie
PostNapisane: 6 kwi 2010, o 10:30 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Witam,
mam problem z tujami z żywopłotu :? Tym razem dwie, dorodne jesienią tuje, na wiosnę wyglądaja jak na zdjęciach

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Ta sytuacja dotyczy jedynie dwóch z ponad dwustu tuj. Pozostałe są w bardzo dobrej kondycji. Celowo zamieszczam na zdjęciach "sąsiadki".
Prosze o podpowiedzi co może się z nimi dziać. Dodam, ze w tym roku po stopnieniu śniegu okazało się, że na całej działce nieprawdopodobnie rozpanoszyły się nornice i krety - może to ich sprawka.
Brązowe są gałązki na całych roślinach od dołu po wierzchołek i to co jeszcze jest niby zielone wygląda jakby tez juz usychało :(

czekam na info
pozdrowienia

selli7
 Tytuł: Re: Tuje - brązowienie
PostNapisane: 6 kwi 2010, o 14:18 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Nie sądzę by było to od nornic czy kretów.Wygląda na to, że rozpanoszył się patogen ( grzyb z rodzaju werticilium) w tym miejscu w korzeniach roślin, zatykając wiązki przewodzące soki.Można podlać czymś przeciwgrzybiczym( napewno sąsiednie krzewy), ale takim dużym roślinom niestety już raczej nie pomoże.Sadząc nową roślinę w to miejsce trzeba wymienić ziemię.

ivettem
PostNapisane: 6 kwi 2010, o 20:37 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
dzięki za szybką odpowiedź. Jednak zastanawiam się czy to możliwe, że grzyb zaatakowałby tylko te dwie? Ponad dwieście pozostałych jest w bdb kondycji. Nawet młode liściaste sadzone blisko nich jesienią wyglądają na zdrowiutkie. Jutro zastosuję oczywiście coś p/grzybiczego i zobaczymy czy przynajmniej nie będzie się rozprzestrzeniać :| .

selli7
PostNapisane: 6 kwi 2010, o 21:23 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Właśnie to jest charakterystyczne dla tego 'glebowego' grzyba, atakuje już dorosłe, dobrze ukorzenione krzewy.Czasem pada tylko jedna roślina, u mnie tak było z 3 metrowym świerkiem serbskim w żywopłocie, inne zdrowiutkie.Posadziłam nowy i w drugim roku znów zaczął usychać.Może miałam pecha, ale dopiero wtedy ktoś mi powiedział, że muszę wymienić miejscowo ziemię, no i trzeci rośnie już z powodzeniem ok.7 lat.
Liściaste na ogół są wrażliwe na tego typu grzyby, do wrażliwych zaliczyć można z tych co znam perukowca, no i mogą chorować niektóre np. wymagające przepuszczalnej gleby, a posadzone na gliniastej np. magnolie.Na glebach wilgotnych większe jest ryzyko pojawienia się chorób pochodzenia grzybowego, szczególnie u iglaków.Ponadto iglaste wytwarzają mikoryzę grzybową, naturalnie im sprzyjającą, ale możliwe też w niekorzystnych warunkach patogeny chorobowe.

yoan
 Tytuł: Re: Tuje żywotniki brązowieją
PostNapisane: 21 kwi 2010, o 22:09 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam, mam prośbę o poradę w sprawie thuj szmaragd. Zasadzone ze szkółki 160 cm wykopane z gruntu i z zabezpieczonym korzeniem - taką tkaniną.
Po miesiącu zauważył na dwóch z nich na zewnętrznych igłach ciemnienie. Tak jakby ktoś pomalował czarna farba parę pędów zupełnie zczerniało.
Czy to jakiś pasożyt? Nie wiem co z tym zrobić:(

Nalewka
PostNapisane: 22 kwi 2010, o 10:53 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
Yoan, masz psa?
Zerknij tu:
- Tuje żywotniki - a pies
- Tuje czernieją
- viewtopic.php?p=91915#p91915 (działanie za dużej dawki nawozu)

yoan
PostNapisane: 22 kwi 2010, o 21:03 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Nie mam zwierząt. Zerwałam dzisiaj po jednej z gałązek na których coś sie dzieje, są to dwa rodzaje:
1. maja brązowiejące końce
2. maja zczerniałe pędy
Obrazek Obrazek

yoan
PostNapisane: 24 kwi 2010, o 17:18 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Naprawdę bardzo bardzo o proszę o pomoc. Nie wiem czy te ciemniejące gałązki mam wycinać? Czy drzewo mam czymś spryskać? Biczosem?
Tak jak pisałam wcześniej thuje mam w ogrodzie od miesiąca, nie nazwoziłam ich ponieważ czytałam, że trzeba poczekać aż się ukorzenia.
Podlewam co 3 dzień obficie, do korzenia nie po całej roślinie. Rośliny są ze szkółki nie z marketu, były wykopane z gruntu i tego samego dnia posadzone.
Bardzo nie chciałabym aby się zmarnowały:(
Poniżej zdjęcia całych krzewów. Może jeszcze nie widać bardzo tych zmian ale wole "dmuchać na zimne" i zainterweniować w porę aby nie zmarnować roślin.
Poradźcie!
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek

MirekL
PostNapisane: 24 kwi 2010, o 19:05 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Te brązowe koniuszki to kwiaty. A te zczerniałe pędy, to mocz.

yoan
PostNapisane: 24 kwi 2010, o 19:32 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
No to w tej szkółce musieli mieć psa:( Tylko wcześniej tego nie było, zaczęło pojawiać się od jakiś dwóch tygodni najpierw na kilku gałązkach i robi się coraz większe. Jest na 3 krzewach... Czy da się to jakoś zreaktywować? Czy jeżeli wytnę te pędy to czy na to miejsce wyrosną nowe?

aniawoj
PostNapisane: 25 kwi 2010, o 06:18 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
Taką reakcję - czernienie pędów nie w jednym miejscu ( jak po moczu), ale w różnych miejscach - daje też przenawożenie azotem.
Zasilałeś je po wsadzeniu?

yoan - u Ciebie wydaje mi się podobne, ale nie jestem pewna... :oops: ) - nawoziłaś po wsadzeniu? albo masz psa? Tylko od jednej strony i w jednym miejscu czernieją?

yoan
PostNapisane: 27 kwi 2010, o 10:51 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Nie nawoziłam, nie mam psa.

Megi
 Tytuł: Chore tuje
PostNapisane: 28 kwi 2010, o 13:20 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Witam,
wszystkie moje kilkuletnie tuje, jeszcze małe, zaczęły chorować - brązowieją od środka, u większości z nich te zbrązowienia są dość znaczne i rozszerzają się w kierunku końca gałązek. Ktoś mi powiedział, że to grzyb i trzeba spryskać Miedzianem.
Nie jestem jednak pewna, czy to odpowiedni preparat.
Czuję, że trzeba szybko działać, wygląda to na jakąś zarazę, mam nadzieję, że uda się jeszcze roślinki uratować.
Czy ktoś może mi pomóc?
Pozdrawiam, Megi

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 316 ]  Idź do strony nr...        1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 23  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 8 gości