Berberys - choroby,szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

dzięki za podpowiedź. ładnie rosły i na koniec sezonu zasmakowały roślinożercom.
Pozdrawiam. Mirek.
boniczka
100p
100p
Posty: 156
Od: 2 lis 2008, o 20:10
Lokalizacja: Podbeskidzie

Berberys Admiration choruje

Post »

Witam, mam pytanie, zakupilam jakieś dwa miesiące temu sadzonkę i niedawno pojawiły się na liściach czarne plamy, a potem w tych miejscach wypadają małę dziurki.
Szczerze mówiąc berberysy nie sprawiały u mnie żadnych problemów i jestem zdziwiona.
Byłam potem pytać w tej szkółce, ale uzyskałam informację, że oni je często pryskają, ale nie uzyskałam informacji, co to za choroba ani czym pryskać.
Pytałam też, czy to przechodzi na inne odmiany i okazało się, że nie.
Mam pytanie w związku z tym, czy ktoś wie o co chodzi, czy to dotyczy tylko tej odmiany i czy ewentualnie dać sobie spokój, wykopać i spalić, a kupić jakąś 'zwykłą' odmianę i nie martwić się przez cały czas. Ładny jest, ale jeszcze na tyle mały, że może pójść z dymem bez wielkiego żalu.
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Myślę , że ta strona pomoże w rozwiązaniu problemu: http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=60:D
boniczka
100p
100p
Posty: 156
Od: 2 lis 2008, o 20:10
Lokalizacja: Podbeskidzie

Post »

Dziękuję bardzo, zastanawiam sie tylko jeszcze, czy ta moja odmiana jest szczególnie chętnie atakowana, czy choroby dotyczą wszystkich berberysów.
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Nie sądzę aby ta odmiana była szczególnie narażona, sama mam 3 szt ale wszystkie zdrowe, faktem jest, że rosną na bardzo przepuszczalnym gruncie, na którym nie istnieje ryzyko zalegania wody.
Chorobom grzybowym sprzyja nadmierna wilgotność, której tego lata mamy w nadmiarze.
boniczka
100p
100p
Posty: 156
Od: 2 lis 2008, o 20:10
Lokalizacja: Podbeskidzie

Post »

Dziękuję, generalnie on nie ma za dużo wody, bo rośnie na skarpie, a z niej spływai woda nie zalega, ale może ma za mało słońca, wsadziłam go w tak, ze ma słońce tylko popołudniu, żeby go nie przypaliło.
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

boniczka pisze:Dziękuję, generalnie on nie ma za dużo wody, bo rośnie na skarpie, a z niej spływai woda nie zalega, ale może ma za mało słońca, wsadziłam go w tak, ze ma słońce tylko popołudniu, żeby go nie przypaliło.
Jeśli jest ładnie wybarwiony to znaczy, że ma wystarczająco dużo słońca bo w wyniku niedostatecznej ilości słońca berberysy czerwone zielenieją .
boniczka
100p
100p
Posty: 156
Od: 2 lis 2008, o 20:10
Lokalizacja: Podbeskidzie

Post »

ok, dziękuję za info, wybarwiony jest dobrze
monnallissa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 10 maja 2010, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

berberys i szkodniki

Post »

Coś mi zjada mojego berberysa. Na gałązkach pojawiły się małe robaczki ( takie "gąsieniczki") ok. 0,5-1cm wielkości, biało-żółte w czarne kropki. jak je zwalczyć?
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Re: berberys i szkodniki

Post »

Gatunek gąsienic nie ma znaczenia ( takie wyjątki jak szrotówek pomijam ).

Oprysk insektycydem, powinien wystarczyć najtańszy środek dostępny w sklepie ogrodniczym :)
anoheya
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 lip 2010, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: berberys i szkodniki

Post »

tez miałem kiedyś ten problem ale obyło się bez oprysku , po prostu żmudnie wyzbierałem te gąsieniczki z gałęzi oraz gniazd a następnie .........eksterminacja ;).Berberys przeżył
mateusz9612
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 mar 2011, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Larwy w kompoście

Post »

Mam larwy (takie duże białe) w kompoście. Jak się ich pozbyć? :roll:
X-4-1
---
Posty: 147
Od: 15 sie 2009, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Larwy w kompoście

Post »

Jeśli mieszkasz na wsi i masz kury to daj im dostęp do kompostu. One załatwia sprawę, a i ładnie oddzielą słabo rozłożone frakcje kompostu. Jeśli nie, to pozostaje Ci przesianie go.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”