Wierzba - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
bartusiiiek
50p
50p
Posty: 79
Od: 3 gru 2007, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Krótko mówiąc środkiem zwalczającym i od przyszlego roku zapobiegajacym wystapowaniu chorób grzybowych, wystarczy spojrzec do "programu ochrony roślin ozdobnych", mozna też sie poradzić osoby sprzedającej w sklepie ogrodniczym, ktora udzieli nam dobrej rady i nastepnie należy systematycznie stosowac te środki. Ostatnio w sklepach ogrodniczych mozna spotkac malutkie buteleczki z tymi preparatami za 10-15 zl a wystarczy na kilkakrotne opryskanie rosliny w sezonie;)

pozdr

bartusiiiek
bartusiiiek
50p
50p
Posty: 79
Od: 3 gru 2007, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Witam,

czarne, porażone pędy należy usuwać jak najszybciej. Gdy widzimy czarną gałązke usuwamy ja, jeśli to kilkuletnia roslina to kilkanascie cm od tego czarnego(ok15-20cm), a jeśli mloda to usuwamy 2-3 max5cm za tym czarnym, gdzie juz kora rosliny jest zdrowa, jedrna z pieknym oliwkowym kolorkiem;) rane po cieciu smarujemy Topsinem, oczywiscie wazne jest tez zapobieganie wystepowaniu tej chorobie wiec staramy sie stosowac srodki ochrony roslin;)
a co do cięcia formujacego to nalezy to na mlodych roslinach wykonywac do polowy lipca, a na starszych okazach do konca sierpnia, gdyz rosliny te w tych mijescach moga latwiej przemarzac, ale wczesniej mozna ciac bez zadnego problemu;))


pozdr
bartusiiiek
Awatar użytkownika
szafir44
500p
500p
Posty: 537
Od: 28 paź 2008, o 19:21
Lokalizacja: wielkopolskie

Moja wierzba ginie

Post »

Proszę o pomoc !

Moja wierzba choruje zaczęło sie od powolnego usychania gałązek , potem zaczęło czernieć

pryskałam środkiem TOPSIN . Poodcinałam chore gałęzie , lecz choroba dalej sie postępuje .

Proszę : jak postąpić , czym opryskać przesyłam zdjęcia ;:98

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
szafir44
500p
500p
Posty: 537
Od: 28 paź 2008, o 19:21
Lokalizacja: wielkopolskie

Moja wierzba ginie

Post »

Proszę o diagnostykę choroby , oraz o rodzaj środków jakie miałabym zastosować
aby uratować moją dwu-letnią wierzbę mandżurską . Zaczęło się od żółknięcia liści,
następnie usychanie gałązek , a na koniec zaczęła czernieć . Poucinałam chore gałęzie
zrobiłam oprysk ze środka "TOPSIN" i dalej choroba postępuje . PROSZE pomóżcie
mi uratować mi moją wierzbę


zrozpaczony szafir :cry:

załączam zdjęcia:

Zdjęcia wycięłam, były identyczne z tymi wklejonymi powyżej. Nalewka
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Zadajesz swoje pytanie w trzech miejscach, zastanawia mnie po co? Spodziewasz się kilku róznych odpowiedzi?

Skleiłam dwa wątki, trzecie identyczne pytanie jest tutaj:
- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ht=#538091


Moja propozycja - wytnij wszystkie zajęte chorobą pędy co najmniej do 10 cm poniżej miejsca zmienionego chorobowo, oberwij wszystkie liście i spal. Sprawdź, czy miejsca cięcia są zdrowe, jeśli zobaczysz zmiany, tnij jeszcze niżej. Rany posmaruj funabenem. Nie jestem pewna, czy już nie za zimno na skuteczne pryskanie środkami p/grzybiczymi.

Wierzba szybko i bujnie odrasta, nic jej nie zaszkodzisz, a możesz pomóc.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Szafir- czy Ty spojrzałeś na kalendarz przed wysłaniem tego postu, jak nie to Ci przypomnę że dzisiaj już 15 listopada, o tej porze na drzewach są już tylko liście zimozielonych roślin a nie wierzby. Mam taką samą wierzbę, i co roku część gałązek usycha, jest to mniej niż 1-2 procent całej rośliny, wierzby rosną szybko i nie ma znaczenia że jakaś gałązka uschnie, jeżeli jesteś estetą, to niezwłocznie usuń suchą gałązkę, usychanie pojedynczych gałązek nie ma wpływu na żywotność i zdrowotność rośliny. U mnie w ogrodzie spokojnie sobie rośnie od trzech lat i wobec niej nie stosuję żadnych oprysków, jednego co wierzba potrzebuje to wilgoci. Nie uważam by "coś" Twoją wierzbę atakowało, pora by z niej opadły listki, lecz na każdym drzewie trudno znaleźć tuż przed opadnięciem zdrowego listka. Pozdrawiam. Tadeusz.
Awatar użytkownika
szafir44
500p
500p
Posty: 537
Od: 28 paź 2008, o 19:21
Lokalizacja: wielkopolskie

Post »

Nalewko- tak moje pytanie jest w kilku miejscach ponieważ jestem nowa , prócz tego
nie napisałam mojego pytania w odpowiednim miejscu i nie bardzo umiem usuwać
posty . Dopiero dziś zauważyłam że jest takie miejsce o chorobach roślin
i postanowiłam je napisać jeszcze raz , i to nie dla tego aby otrzymać różne
odpowiedzi tylko aby wógle otrzymać odpowiedź . Ludzie przecież nie są nieomylni .
Jeśli zrobiłam coś nie tak to tylko dla tego że uczę sie dopiero poruszania po
forum.
pozdrawiam szafir
Awatar użytkownika
szafir44
500p
500p
Posty: 537
Od: 28 paź 2008, o 19:21
Lokalizacja: wielkopolskie

Post »

Dziękuję Tadeuszu za odpowiedź wiem że liście opadają , ale chodziło mi o te czarne
duże plamy,które atakują coraz większą powierzchnie gałęzi

pozdrawiam szafir
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Sprawdź czy te czarne plamy na lisciu mają żółtą obwódkę.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Grzyby.
U mnie pomogło pryskanie i podlewanie Amistar-em.
Chore gałęzie trzeba wyciąc.
Awatar użytkownika
szafir44
500p
500p
Posty: 537
Od: 28 paź 2008, o 19:21
Lokalizacja: wielkopolskie

Post »

Haniu- bardzo dziękuję już to zrobiłam i mam nadzieję że pomoże
pozdrawiam szafir
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

U tego gatunku jest normą, że część pędów zamiera - rośnie dość długo i nie wszystko zdąży do zimy zdrewnieć i obumiera.

Trzeba też brać poprawke na fakt, że z natury wierzby są krótkowieczne względem innych drzew. Wiele gatunków i odmian mnoży się wyłącznie wegetatywnie - patrz owieczka Dolly - czyli mają już kilkadziesiąt lat i są klonami starczymi (senilnymi).
Awatar użytkownika
darla80
1000p
1000p
Posty: 1299
Od: 29 sie 2008, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka/podlaskie

Post »

tadeusz48 pisze:Szafir- czy Ty spojrzałeś na kalendarz przed wysłaniem tego postu, jak nie to Ci przypomnę że dzisiaj już 15 listopada, o tej porze na drzewach są już tylko liście zimozielonych roślin a nie wierzby.


Widocznie Tadeuszu u mnie również są anomalie jeśli chodzi o daną wierzbę-mimo kilku ostrzejszych nocy z przymrozkami(dziś np. -7)-liście jeszcze się świetnie trzymają i nawet nie podmarzły.Teren-ziiimne okolice Białegostoku,bardziej na wschód pod granicę.
Jeśli chodzi o problem Szafira-miałam podobny tuż po posadzeniu-4 szt. kupione na wyprzedaży w LM-być może z niewiedzy kupiłam porażone już egzemparze.Oprysk Topsinem załatwił sprawę,jednak bez wcześniejszego cięcia niektórych się nie obeszło.Na wiosnę planuję niziutko podciąć w celu rozkrzewienia i ujednolicenia wysokości oraz popryskać zapobiegawczo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”