Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5  
Autor Wiadomość
Fallenangelv
 Tytuł:
PostNapisane: 8 lut 2009, o 15:05 
1000p
1000p

---
To jest odrost zdrowy jak byk :D
xipe ma rację.
Natura potrafi zaskakiwać :)

jarek9ch
 Tytuł: Moje tuje szmaragd (thuja occidentalis) żółkną
PostNapisane: 18 mar 2009, o 11:16 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Witam,
w zeszłym roku na przełomie maja/czerwca posadziłem na działce 30 tui szmaragdowych. Niestety zmieniły one barwę na żółtobrązowe (zwłaszcza koncówki gałązek). Dodam jeszcze, że w miare regularnie je podlewałem jak było sucho. W necie przeczytałem, że ta odmiana tui nie żółknie na zimę. Co może być przyczyną tego i czy jest możliwość aby je jeszcze odratować?

Z góry dziękuję za porady.

playmusicpl
 Tytuł:
PostNapisane: 18 mar 2009, o 15:52 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Thuje jak wiadmo należą do roślin iglastych jednak w przeciwieństwie do większości z nich nie lubią kwaśnego odczynu ziemi, wręcz przeciwnie dobrze rosną na glebach wapiennych. Totalnym błędem jest podsypywanie wokół rośliny trocin z drzew iglastych ponieważ takie działanie przyczynia się do obniżenia PH podłoża. Za to dobry efekt daje podsypywanie popiołem drzewnym, ewentualnie można ożyć wapna węglanowego. Zbyt niskie ph może być przyczyną żółknięcia thuji. Proponuję dodatkowo wzmocnić rośliny preparatem aktywnym biologicznie EM postac aktywna 6 zł za litr w rozcieńczeniu 1:20, zabieg powtórzyć można po 2-3 tygodniach.

jarek9ch
 Tytuł:
PostNapisane: 19 mar 2009, o 08:47 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Ile ludzi tyle opinii. Ja właśnie słyszałem, że tuje lubią glebe lekko zakwaszoną (stąd też m.in. podsypywanie korą drzew, która również przyczynia się do zakwaszania). A jak nazywa się ten preparat aktywny biologicznie? Czy EM to jego nazwa?

Fallenangelv
 Tytuł:
PostNapisane: 19 mar 2009, o 10:08 
1000p
1000p

---
playmusicpl napisał(a):
tuje jak wiadmo należą do roślin iglastych jednak w przeciwieństwie do większości z nich nie lubią kwaśnego odczynu ziemi, wręcz przeciwnie dobrze rosną na glebach wapiennych. Totalnym błędem jest podsypywanie wokół rośliny trocin z drzew iglastych ponieważ takie działanie przyczynia się do obniżenia PH podłoża. Za to dobry efekt daje podsypywanie popiołem drzewnym, ewentualnie można ożyć wapna węglanowego. Zbyt niskie ph może być przyczyną żółknięcia tui. Proponuję dodatkowo wzmocnić rośliny preparatem aktywnym biologicznie EM postac aktywna 6 zł za litr w rozcieńczeniu 1:20, zabieg powtórzyć można po 2-3 tygodniach.

pierwsze słyszę że tuje nie lubią kwaśnej ziemi :shock: :shock: :shock:

playmusicpl
 Tytuł:
PostNapisane: 19 mar 2009, o 11:07 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Tak właśnie jest podobnie jak z Jodłą kalifornijską jak i z Sekwoją (Mamutowiec olbrzymi to najpotężniejsze drzewo iglaste na świecie) także świerk kłujący nie wybrzydza rośnie niemal w każdej glebie miedzy innymi z tego powodu cieszy się nie kończącą popularnością w Polsce i wielu innych krajach.

playmusicpl
 Tytuł:
PostNapisane: 19 mar 2009, o 13:18 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Dokładna nazwa aktywnej postaci EM (efektywne mikroorganizmy) brzmi EM-a inaczej mówiąc jest to forma uaktywniona gotowa do użycia, należy jedynie rozcieńczy preparat z wodą, stosunek wody do EM-a uzależniony jest oczywiście od tego gdzie ma być użyty.

Wracając Do thuji Szmaragd, która jest odmianą ogrodową żywotnika zachodniego bo o niej mowa zacytuję słowa Profesora dr. hab. który jest związany z arboretum Kórnickim
"Thuja occidentalis - Żywotnik zachodni rozwija słaby system korzeniowy dlatego starsze drzewa są często wywracane przez wiatry. Jest drzewem mało wymagającym w stosunku do gleby i klimatu jednak najlepiej rośnie na glebach wapiennych" dlatego podsypywanie kory sosnowej mija się z celem

Bardzo często przyczyną żółknięcia pędów są choroby grzybowe (fotoftoroza, opieńkowa zgnilizna korzeni). W tym przypadku należałoby zastosować jeden z fungicydów dostępnych w sklepie lub EM-5 który jest naturalnym środkiem grzybobójczym.

selli7
 Tytuł:
PostNapisane: 19 mar 2009, o 17:44 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Może być, że tuje nie ukorzeniły się dostatecznie i ucierpiały wskutek transpiracji zimą , jeżeli jeszcze w dodatku rosną w nie osłoniętym miejscu. Często, szczególnie większe egzemplarze długo trzymane w donicach zanim rozwiną system korzeniowy należycie trwa nawet dwa sezony :? Poczekaj spokojnie , podlewaj, ale nie stosuj nawozów , bo w takiej sytuacji gdy rośliny nie są należycie ukorzenione mogą zaszkodzić.

x-T-s
 Tytuł:
PostNapisane: 19 mar 2009, o 20:36 
1000p
1000p

---
U mnie był ostatnio ogrodnik i zdecydowanie jest przyczyną takiego stanu - zime stanowisko wiatr.
najlepiej zrób fotkę...

skoczkowski
 Tytuł: Kiedy i czym można pryskać thuje?
PostNapisane: 19 kwi 2009, o 10:33 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Witam serdecznie!Można pryskać tuje amistarem 250?Do tego oprysku skłoniło mnie żółknięcie gałazek,zastanawiam się czy dobrze zrobiłem?Z góry serdecznie dziękuję za podpowiedź.

cattleya
 Tytuł:
PostNapisane: 19 kwi 2009, o 11:48 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Przydaloby się zdjęcie i opis kiedy zaczęlo się zółknięcie , gdzie rosną jak nawozisz....

skoczkowski
 Tytuł: Thuje
PostNapisane: 19 kwi 2009, o 12:51 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Witam!Zdjęcia na chwilę obecną nie posiadam.Krzewy rosną po stronie zachodniej domu,gleba jest troszkę gliniasta,posadzone zostały w 2007 roku na jesień.Żółknąć zaczęły w marcu tego roku ,podsypałem azofoską na początku kwietnia ,w poprzednim roku sypałem nawóz do iglaków.Dziękuję serdecznie i pozdrawiam!Artur

grzesiek_z
 Tytuł:
PostNapisane: 19 kwi 2009, o 18:43 
200p
200p
Przyczyny żółknięcia tuj mogą być różne, w chwili obecnej mogą to być jeszcze najprawdopodobniej pozostałości zimowe. Jak na razie pogoda nie sprzyja rozwojowi chorób grzybowych, rośliny są dość bezpieczne. Wykonanie oprysku może być wykonane w formie prewencyjnej. Proponuje zastosowanie do iglastych Topsinu 500 w dawce 0,1 %, Jeśli chodzi o Amistar 250 to ma on leprze działanie w przypadku chorób grzybowych na krzewach liściastych.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Nalewka
 Tytuł:
PostNapisane: 20 kwi 2009, o 20:43 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
Przeczytaj cały wątek od początku i dodatkowo ten:
- Tuje żywotniki - choroby

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 57 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 44 gości