Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje żywotniki bledną i żółkną

Post »

Te bez czubków będą rosły, ale kształt mogą mieć nieco inny, jeśli Ci to nie przeszkadza to zostaw.Może pomiędzy tuje wkop ostrożnie trochę piachu.Ja miałam taki problem z hortensjami od strony północnej, też na ciężkiej glinie.Od czasu gdy sąsiad robił garaż i wokół zrobił piaskową opaskę w sąsiedztwie tych hortensji znacznie im się polepszyło, choć strasznie się bałam jak tam kopał.Zdejmij też całkowicie włókninę.
Hardy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 28 lut 2015, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zamość

Re: Tuje żywotniki bledną i żółkną

Post »

Dzięki za odpowiedź. Zastanawiam się z tym zdjęciem folii bo bywa, że przy upałach mają bardzo sucho, nawet jak podlewam co 2-3 dni a folia jednak trochę wilgoć przytrzymuje. Myślałem o wysypaniu całości korą zamiast tej folii tyle, że mam tam 100m tych tujek ;:oj i kasowo szarpnie. Nie ma widać idealnego rozwiązania, dopiero się uczę - tylko szkoda, że przez brak wiedzy marnieją.

Pzdr.
Michał
Pozdrawiam
Michał
edyta89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 maja 2017, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje Szmaragd - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

Witam wszystkich :)
Jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o roślinki ale na stale zaprzyjaźniam się z tym forum gdyż od wczoraj jestem posiadaczem ogrodu i potrzebuje waszej pomocy... w każdej kwestii! :D Na razie martwi mnie tylko jedno:

Obrazek

Taki widok zastałam. Drzewka są totalnie suche, gałązki lamią się w rekach. Wyczytałam ze może to byc fytoftoroza. Stąd zdjęcie korzenia:

Obrazek

Problem w tym że nawet nie mam pojęcia jak ma wyglądać zdrowy korzeń. Chciałabym uratować ten żywopłot chociaż widok nie napawa mnie większą nadzieją. Boję się tez że wykopanie ich nic nie da skoro patogen może dalej tkwić w ziemi.

za wszelie sugestie i omoc będę bardzo wdzieczna
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje Szmaragd - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

Są stare, słabe i załatwiły je susze w ciągu ostatnich 2 lat.Usuń i posadź nowe jak chcesz tam mieć żywotnik, z tych już nic nie będzie.Żadnymi patogenami się nie przejmuj, bo w tym przypadku to teoria na wyrost.
ArkadiuszK
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 maja 2017, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuje Szmaragd - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

Witam wszystkich, posadziłem miesiąc temu tuje z doniczek, i od posadzenia zmieniły zupełnie kolor, zjaśniały i lekko zżółkły, nic nie nawoziłem, wsadziłem w ziemie do iglaków i podlewałem, te które są jeszcze w donicach nadal ciemno zielone, czy z nimi coś nie tak?


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje Szmaragd - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

Mają za mokro, ta tzw. 'ziemia do iglaków' mocno trzyma wilgoć.Kora dodatkowo zatrzymuje wilgoć, a podlewając na ułożoną ściółkę nie widzisz jak mocno jest nawodnione podłoże.Tuje w donicach mają dobrze napowietrzone korzenie, kiedy te posadzone są zalewane i woda wypiera potrzebne im powietrze. Żywotnik nie potrzebuje żadnego specjalnego podłoża, sadzi się do takiego jak jest na działce, a 'ziemie do iglaków' można domieszać dla rozluźnienia jeśli podłoże jest zbyt zlewne, albo do poprawy gdy suche i piaszczyste.
ArkadiuszK
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 maja 2017, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuje Szmaragd - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

Jakaś rada co zrobić? porozgarniać korę i nie podlewać na razie?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje Szmaragd - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

Można tak zrobić.
mila_1188
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 maja 2017, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje Szmaragd - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

Witam,
Miesiąc temu posadziłam 25szt tuji szmaragd wys. ok.110cm hodowane od początku w doniczkach, zakupione w szkółce. Tuje posadzilam w dużych skrzynkach drewnianych (88x40x40cm), w nowej ziemi do iglaków i regularnie podlewałam (co ok.3 dzień, jak padało na początku maja to nie podlewałam), nie były nawożone. Po zdjęciu kory ziemia wydaje się być wilgotna, na pewni nie jest sucha i mocno mokra. Skrzynki od środka wyłożone są styropianem 2cm (tylko ścianki skrzynki), folią (jest poprzecinana na dole) na to warstwa ok.3-5cm keramzytu, agrowłównina i ziemia z tują, na wierzchu troche kory. Wydawało mi się, że się ładnie przyjeły, puściły dużo zielonutkich pędów. Ostatnio jednak na większości zaczęły brązowieć gałązki (na załączonych zdjęciach). Piszę z prośbą o pomoc i radę do fachowców w hodowli tych roślin. Czy to brązowienie jest normalne? Jeśli nie, to czy mogę jakoś pomóc tym roślinom zanim będzie za późno? Co może być przyczyną? Pozdrawiam, Milena

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
poshbilly
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 maja 2017, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Brązowiejące tuje smaragd

Post »

Witam szanownych forumowiczów,
od ponad dwóch tygodni mam problem ze swoimi dwuletnimi tujami Smaragd.
Mam je w szpalerze (40 sztuk), połowa z nich dostała brązowych przebarwień (załączam zdjęcia), druga połowa jest zielona.
Na końcu marca pod każdą tuję sypnąłem garstkę Hydrocomplexu.
Trzy tygodnie temu wykonałem oprysk Amistarem.
Dwa tygodnie temu wykonałem oprysk Amistarem.
Tydzień temu wykonałem oprysk Proplantem.
Jutro zamierzam pryskać również Proplantem.
Obrazek
http://www.fotosik.pl/zdjecie/3d80a814c290a145
http://www.fotosik.pl/zdjecie/f545865bb5defd08

Co to może być? Prośba o porady.
Dziękuję.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Brązowiejące tuje smaragd

Post »

Nie pomyślałeś że to klasyczny niedobór magnezu ?.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Brązowiejące tuje smaragd

Post »

Wiesz jak się czuje ktoś na antybiotyku? Nie przesadzaj z dawką pestycydów!
Bardziej adekwatny był oprysk Miedzianem w końcu kwietnia(no, w tym roku na początku kwietnia). To widok od południowej strony? Kiedy były sadzone?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
koalak
50p
50p
Posty: 90
Od: 11 wrz 2013, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Brązowiejące tuje smaragd

Post »

Cześć,

ja mam ponad 200 sztuk tui w szpalerze. Wyglądają dokładnie tak samo, a część myślę, że już praktycznie obumarła. Pierwszy raz mam coś takiego, u sąsiadów dokładnie tak samo. Pryskałem w marcu od chorób grzybowych tylko raz. Niestety mam sąsiadów - rolników wielkopowierzchniowych, którzy nie szczędzą oprysków. Problem tylko polega na tym, że tuje zbrązowiały niezależnie od tego, czy znajdują się przy polu sąsiada, czy w głębi działki, gdzie oprysk nie mógł dotrzeć.

Proszę podpowiedzcie, czy to niedobór składników mineralnych? Ostatni raz nawoziłem je 3 lata temu, ale przesadziłem i od tamtej pory nie nawoziłem.

Załączę parę zdjęć.
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”