Duża prośba do doświadczonych od LAIKA ;)

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
ad2am
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 sie 2008, o 14:47
Lokalizacja: podkarpackie

Duża prośba do doświadczonych od LAIKA ;)

Post »

Serdecznie witam wszystkich użytkowników FO :D Jest mi niezmiernie miło dołączyć do grona tak zacnego klubu.Jednak mam do Was naprawdę ogromną prośbę a mianowicie: od dwóch lat przejęłem mały ogródek działkowy w którym rośnie wiekowa winorośl.Niestety jakieś choróbsko się jej dorwało i nie za bardzo wiem jak się go pozbyć (na pewno już nie w tym roku, ale profilaktycznie od wiosny).Przeglądałem wiele wątków w których były zdjęcia ale żadne z wcześniej podanych i obfotografowanych nie jest w 100% podobna do tej którą chce u mnie zwalczyć.Niby wynika że jest to mączniak właściwy ale nie pasuje mi tu pleśń na owocach,itd. itd.Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji tej zarazy i ewentualne pomysły na pozbycie się jej zarówno sposobem ekologicznym jak i chemicznym.
I tak na jednym krzaku pojawiło się coś takiego: Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nic mi do głowy nie przychodzi
ad2am
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 sie 2008, o 14:47
Lokalizacja: podkarpackie

To jeszcze raz ja

Post »

Podoba mi się stopień mojego wtajemniczenia (NOWONARODZONY-hihi) :P
Mam niestety jeszcze jeden stary krzak - inna odmiana w którym natomiast coś takiego się pojawiło:
Obrazek Obrazek Obrazek

Na szczęście jednak nie ma to (ta choroba) żadnego wpływu na owoce-przynajmniej tak mi się wydaje.Niektóre tylko jakby szybciej nabrały koloru, niektóre ale to naprawdę może 5% zwiędło.

No szanowni eksperci poradźcie proszę co to można z tym zrobić żeby móc w przyszłym roku coś dobrego i zdrowego z tego wycisnąć :lol: bo póki co z krzaka nr 2 coś powinno być ale ten pierwszy mnie załamał.
Pozdrowienia od NOWORODKA :wink:
Nic mi do głowy nie przychodzi
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4210
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

W pierwszym poście mączniak rzekomy. W drugim znacznie mniej problemów, bo choroba fizjologiczna- jeśli w niewielkim nasileniu to do zignorowania; tak czy inaczej do skorygowania nawożeniem. Ale też trochę przędziorków. http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 121#329121. Zaopatrz się w program ochrony(winorośli albo w ogóle- sadów) i przypomnij się na wiosnę. Wtedy jest pora i będziemy działać
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
ad2am
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 sie 2008, o 14:47
Lokalizacja: podkarpackie

Dziękuję Maryann

Post »

mam nowe fotki jak wygląda to w chwili obecnej.O ile nie martwi mnie ten mączniak rzekomy (bo owoce w tym roku i tak już spisane na straty) o tyle martwię się tym drugim krzakiem na którym znajduje się bardzo dużo owoców i coś się zaczyna dziać niedobrego.Na liściach od górnej strony pojawiło się więcej rdzawych plam a na łodygach i niektórych owocach czarne cętki.Czy to ten pieroński kędziorek o którym pisałeś mi wcześniej czy jakieś inne cuś.poniżej dołączam zdjęcia i mam pytanie czy jeszcze teraz na jesień po zbiorze owoców nie psiknąć czymś moich krzaczków?może b y sobie już powli zdrowiały. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Czy oprysk z sody zadziała na rzekomego???
Nic mi do głowy nie przychodzi
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4210
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Na robactwo już za późno, z powodu aury jest mało aktywne i wiele szkód nie narobi. Zbliża się czas zbioru, więc będziesz truł i siebie. Po przymrozkach dokładnie wygrab liście i przez zimę szykuj się do następnego sezonu.
Nt naturalnych metod może ktoś bieglejszy Ci doradzi.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
ad2am
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 sie 2008, o 14:47
Lokalizacja: podkarpackie

Dzięki cd

Post »

Na krzaku zaatakowanym przez m.rzekomego to liście już prawie wszystkie opadły.Zostały tylko porażone owoce z których pewnie nic mi nie posmakuje.Nie chc ę go na razie pryskać ze względu na sąsiedztwa tego drugiego z kędziorkami.Pod domem mam też winogron i zauważyłem ten sam problem tzn rdzawe plamy na liściach (ale tu znacznie większe nasilenie na starych liściach -do 70% powierzchni liścia).Jest to ta sama odmiana ale całkiem inne warunki glebowe.Choć ani jeden ani drugi krzak nie był zasilany (od czasu wrzucenia do ziemi).Ale powalczę od wiosny choć korci mnei żeby coś prysnąć i czekać na efekty.Proszę napisz mi w jaki sposób poznać że pojawiają się pędziorki zeby móc szybko zareagować trzeba by było znać objawy. :)
Nic mi do głowy nie przychodzi
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4210
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”