Kolory usychania iglaków Cz.1

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
Wrona
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 wrz 2007, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków i Podkarpacie

Post »

Witam, proszę o opinie na temat brązowienia moich tuj. Rosną w rzędzie w miejscu, gdzie wilgotność podłoża utrzymuje się najdłużej, a brązowienie pojawiło się po wrześniowych ulewach. Dziękuję.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
kozlowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 19 wrz 2007, o 21:10

Post »

witam,
moje tuje obecnie wyglądają tak...zaczęło się od jednej, a teraz już wszystkie są takie rdzawo-brązowe.co może być przyczyną?z góry dziękuję za pomoc... Obrazek
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Wrona pisze:Witam, proszę o opinie na temat brązowienia moich tuj. Rosną w rzędzie w miejscu, gdzie wilgotność podłoża utrzymuje się najdłużej, a brązowienie pojawiło się po wrześniowych ulewach. Dziękuję.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Jeżeli brązowieją wewnętrzne gałązki, to może być ta przyczyna.
nietopesh
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 8 lut 2007, o 16:25
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Post »

Witam szanownych ogrodników. Ostatnimi czasy męczy moje iglaki prawdopodobnie jakiś pasożyt i jest to juz drugi sezon jego działalności Tworzy on na młodych pędach coś w rodzaju bulwy która cały czas narasta, jest ona zielona i widoczna jest budowa łuskowa a w okolicach sierpnia zaczyna brązowieć twardnieć i łuski tak jak by się otwierają.
Po przecięciu jeszcze zielonej bulwy w środku okazało się iż istnieją tak jak by oczka, czy tez komórki, a w każdej komórce znajdowały się coś w rodzaju jajeczek o żółtym zabarwieniu. Przeciętą bulwe w obecnej chwili widać na pierwszym moim zdjęciu kolejne przedstawiają różne bulwy. Trzeba nadmienić, iż zaczęło się to mniej więcej od tamtego roku gdzie chorowały 2 drzewka w tym roku praktycznie wszystkie świerki i jodły mają to coś, jednak nie powoduje to usychania drzew jednak niemiło wygląda to raz a dwa powoduje rzadko, ale rzadko deformacje typu, iż nowe przyrosty sa skierowane ku dołowi. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Nietopesh, może to jest ochojnik świerkowy zielony :?:


Pozdrawiam :)
nietopesh
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 8 lut 2007, o 16:25
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Post »

Oooooooooo to właśnie jest TOOOO!! :lol:

Dzięki ci za pomoc co ja się naszukałem tej gadziny jednej po internecie :D
Masz u mnie dług wdzięczności :!:
kozlowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 19 wrz 2007, o 21:10

Post »

kontynuowałam śledztwo i przy okazji na trawniku graniczącym z tujami odnalazłam dziś conajmniej kilkanaście małych grzybków - na grzybach sie nie znam, ale z pewnością trujące;) w jaki sposób je zwalczać? czy ten trop można jakoś powiązać z chorobą moich drzewek?
z porównania ze zdjęciami odnalezionymi na forum wynika, że być może jest to pestalotia funerea...jeśli tak - jaki środek powinnam zastosować? Czytałam gdzieś o BRAVO 500 SC, ale z ulotki wynika, że to środek przeznaczony głównie do roślin uprawnych... pomóżcie proszę...
z góry dziękuję,
Agnieszka
mansell
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 wrz 2007, o 11:35

Post »

UPS miał ten post być tutaj, ale omyłkowo zamieściłem to w głównym forum. Nie moga tam skasować przytoczę to jeszcze raz (przepraszam moderatora :))

Witam, przeglądałem forum w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie "Co zrobić ?" i nadal jestem w kropce.
Mam dwa rzędy tuji, jeden to żywotniki - te brązowieją w szybkim tempie (praktycznie tak jak wygladaja teraz to efekt ostatnich 3 może 4 tygodni) oraz o ile się nie myle (nie ja je sadziłem) w drugim rzędzie tuja szamragdowa (?) która wygląda znacznie lepiej, nie mniej też usychają pojedyncze gałązki wewnątrz (czwarte zdjęcie).
Żywotniki jak widać wyglądają znacznide gorzej.
Z jednej strony objawy przypominaja efekt niedostatecznego podlewania w ciągu roku, ale znajoma stwierdziła że to jest najprawdobodobniej grzyb i muszę je jak najszybciej pryskać.
Poniżej zamieszczam zdjęcia i proszę o pomoc, doradźcie Państwo co robić, czy czekać do wiosny i wtedy zgodnie z zaleceniami podlewać i nawozić czy też pryskać bo to jest grzyb ? Z góry dziękuję za pomoc.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Grzegorz B

Post »

Proszę o radę. Moje dwa cyprysiki zaczęły brązowieć od dolnych części rośliny wzwyż. Obecnie jedna trzecia roślin jest brązowa choć od wewnętrznej strony rosliny, że na zewnątrz jest jeszcze zielona, ale już zaczynają wyglądać coraz gorzej, więc bardzo proszę o radę abym zdołał zahamowć ten proces.

A tak to wygląda:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

w tym przypadku przędziorek
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
Krzyk80
50p
50p
Posty: 83
Od: 26 kwie 2007, o 23:31
Lokalizacja: Krosno woj. podkarpackie

Post »

Jest to spowodowane na 95% chorobą grzybową która nasiliła się w wilgotnym klimacie po ostatnich ulewach. Problem tak wyglądających iglaków dotyczy bardzo wielu z nas, tam gdzie z jakichkolwiek przyczyn iglaki są osłabione (w okresie lata susza, szkodniki, niewłaściwe pH, zasolenie, itp...) teraz grzyb atakuje i takie są tego efekty jak na zdjęciach powyżej.

Nie jestem jakimś wybitnym, zawodowym znawcą ale od dłuższego czasu interesuję się problemem chorób i szkodników roślin iglastych i na podstawie zebranej wiedzy staram się podzielić wiadomościami z innymi (cierpiącymi) z powodu marniejących iglaków.

Moje zalecenia: oprysk Topsinem (lub innym preparatem na choroby grzybowe - 3x co 7 dni) oraz podlać Previcur'em.

Może ktoś kto zna się profesjonalnie w tym temacie i zdiagnozuje nam konkretny rodzaj grzybów które to są odpowiedzialne za te choroby co znacznie ułatwiło by nam wszystkim walkę z nimi.
Pozdrawiam
Krzysztof
Tercel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 3 cze 2007, o 18:21

Czy nie za brązowo ?

Post »

Tak to u mnie dziś wygląda. W poprzednich latach tak bardzo nie było.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Krzyk80
50p
50p
Posty: 83
Od: 26 kwie 2007, o 23:31
Lokalizacja: Krosno woj. podkarpackie

Post »

pogotowie ogrodnicze pisze:w tym przypadku przędziorek
Ja swoje od wiosny "jak głupi" pryskałem różnymi chemikaliami na przędziorka w tym Mospilanem dwa razy w miesiącu! - po każdym deszczu powtórka! a moje wyglądają teraz jak Grzegorza B i Tercela stąd mój wniosek że to nie szkodnik a choroba - co Pan na to Panie Januszu?
Ja nie opryskuję "tak o, byle by się nazywało" lecz przykładam dużą wagę do dokładności zabiegu bo znam tego znaczenie, jednak to nic nie dało...

swoją drogą jak Pan pisze w "tym przypadku" to pewnie tak jest... ale moje drzewka wyglądają identycznie jak kolegów :cry:
Pozdrawiam
Krzysztof
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”