Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 19  
Autor Wiadomość
xipe
 Tytuł:
PostNapisane: 19 sie 2008, o 21:26 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
A masz może psa lub sypałeś nawozem po roślinach?

Żuraw
 Tytuł:
PostNapisane: 19 sie 2008, o 21:58 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Hmmm, jeśli pies to nie mój - bo nie mam :) Na pewno dużo kotów się kręci wokół moich tuj. Może to przez nie? Jeśli to one to może nie oprysk a wiatrówkę trzeba kupić? :)
A tak serio, jak zabezpieczyc tuje - rosnące w rzędzie, przez zwierzętami?

Nawóz?? to dlaczego brązowieje przy pniu i rozchodzi się na zewnątrz?

drzeweczka
 Tytuł:
PostNapisane: 19 sie 2008, o 21:59 
100p
100p

1 szt.
na nagłe efekty obecności psa to nie wygląda, na przenawożenie owszem
ale jeśli nie to może szara pleśń - zółknięcie i opadanie starszych "igieł" - jeśli tak to przy ładnej pogodzie przy ruszaniu gałęziami można zauważyć pylenie zarodników

xipe
 Tytuł:
PostNapisane: 19 sie 2008, o 22:03 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Psi i koci mocz jest szkodliwy dla roślin, zwierzaki potrafią podsikiwac roślinę bardzo długo.

Często przy sypaniu nawozu pył lub granulki przyklejają się do mokrych roślin i rozpuszczają na nich spływając stopniowo.

Aby wyklucyć chorobe grzybową chora gałązkę zmocz wodą i umieść na 3 doby w woreczku foliowym w ciepłym miejscu. Jak po tym czasie pokaża się grzybnia to test wypadł dodatnio.

drzeweczka
 Tytuł:
PostNapisane: 19 sie 2008, o 22:16 
100p
100p

1 szt.
gdyby psy i koty tam grasowały to nie sądzę, że efekt pojawił by się nagle (tak,że właściciel nie zauważył tego procesu we wcześniejszym okresie) na kilku roślinach - poza tym zapewne pojawiły by się sadzaki, których tu nie widać...
co do tego "testu" na obecność grzyba to bym podchodził sceptycznie - wykonywałem testy w laboratorium na pożywce w sterylnych warunkach (przy palniku lub za ekranem) przy laoratoryjnej higienie i tak zanieczyszczenia się zdarzały - a co dopiero przez włożenie gałązki do woreczka...
poza tym tylko niektóre zarodniki kiełkują tak szybko...

ten "test" można sobie darować - 100% określenie patogena w domowych warunkach jest niemożliwe

Żuraw
 Tytuł:
PostNapisane: 19 sie 2008, o 22:17 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Test juz w trakcie realizacji.
A w między czasie, to jeśli to jest przenawożenie to jak postępować w takim przypadku? Czy może obfite częste podlewanie zdoła "wypłykać" nadmiar nawozu?
Jeśli chodzi o mocz, to czy jest jakieś stopniowanie szkodliwości? Czy mocz psi jest bardziej szkodliwy niż koci. Psów raczej nie ma ale koty ( bezpańskie, dokarmiane przez okoliczne babcie) wylegują się pomiędzy moimi tujami i właśnie o nie się obawiam.

Dziękuję za pomoc.
Grzesiek

drzeweczka
 Tytuł:
PostNapisane: 19 sie 2008, o 22:22 
100p
100p

1 szt.
koty nie wykończą swoimi odchodami kilku drzew tej wielkości tak nagle - to nie koty

lepiej napisz co tam dokładnie leży dookoła krzewów (i ile tego?)

Żuraw
 Tytuł:
PostNapisane: 19 sie 2008, o 22:22 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
gdyby psy i koty tam grasowały to nie sądzę, że efekt pojawił by się nagle (tak,że właściciel nie zauważył tego procesu we wcześniejszym okresie) na kilku roślinach - poza tym zapewne pojawiły by się sadzaki, których tu nie widać...

Ja nie mówię, ze efekt jest nagły. Pierwsze objawy pojawiły się ponad tydzień temu. Wyglądało to jak najpierw wyblaknięcia gałazek ( jak na zdjęciu) przechodzące potem w brązownienia.

Zdjęcie 1. Początki choroby.
Obrazek

Efakt ten co na zdjęciu zauważyłem dziś na kilku następnych drzewkach.

Pozdrawiam
Grzesiek

drzeweczka
 Tytuł:
PostNapisane: 19 sie 2008, o 22:26 
100p
100p

1 szt.
pisząc "nagły efekt" miałem na myśli dłuższy okres niż tydzień, czy kilka tygodni (myślałem o latach) - no chyba, że ilość kotów jest tam skrajnie duża

Żuraw
 Tytuł:
PostNapisane: 19 sie 2008, o 22:31 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
drzeweczka napisał(a):
koty nie wykończą swoimi odchodami kilku drzew tej wielkości tak nagle - to nie koty

lepiej napisz co tam dokładnie leży dookoła krzewów (i ile tego?)

Drzewka rośną w rzędzie tworząc swego rodzaju żywopłot. Mają około 180cm. Są obsypane korą. A ile tego? - na tyle aby przykryć szczelnie ziemię.

Jest jeszcze jedna rzecz o którą sie obawiam na przyszłośc jeśli chodzi o moje tuje. Otóż pod nimi, dokładnie wdłuż tego żywopłotu idzie kanał ciepłowniczy - ostanio się właśnie o tym dowiedziałem. W zimie rzadko tam utrzymuje się śnieg a w lecie, nie wiem czy to normalne, ale ziemia jest nad wyraz ciepła. czy na takim podłożu tuje są w stanie utrzymac się. Czy bez niemalże codziennego podlewania będzie możliwy ich w miarę normalny rozwój.

Pozdrawiam
Grzesiek

drzeweczka
 Tytuł:
PostNapisane: 19 sie 2008, o 22:35 
100p
100p

1 szt.
Ja miałem na myśli akurat nie korę, ale coś co wygląda na zdjęciu na nawóz...
A co do anomalii w temperaturze gleby to całkiem możliwe, że to jest jedna z przyczyn kłopotu (możliwe, że są jeszcze pośrednie spowodowane osłabieniem roślin - np. szara pleśń)

Żuraw
 Tytuł:
PostNapisane: 19 sie 2008, o 22:39 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
drzeweczka napisał(a):
Ja miałem na myśli akurat nie korę, ale coś co wygląda na zdjęciu na nawóz...
A co do anomalii w temperaturze gleby to całkiem możliwe, że to jest jedna z przyczyn kłopotu (możliwe, że są jeszcze pośrednie spowodowane osłabieniem roślin - np. szara pleśń)

Tak owszem w ubiegły piątek podsypałem wszystkie drzewka nawozem - z tego co dziś się dowiedziałem to zapewne całkowicie nie potrzebnie.

drzeweczka
 Tytuł:
PostNapisane: 19 sie 2008, o 22:42 
100p
100p

1 szt.
nie wiem co to za nawóz, ale tak optycznie trochę dużo mi się go wydaje (zwłaszcza, ze to już któryś dzień i po deszczach)
oby to nie był nawóz z przewagą azotu w składzie...

Falki
 Tytuł: Tuje nagle usychają
PostNapisane: 20 sie 2008, o 13:11 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Witam wszystkich. Czy ktos spotkał się z tak szybkim ( około 4 tygodnie ) usychaniem tui ? Choroba pojawiła się w rogu ogrodu. Psy nie mają tam dostępu ale nieliczne koty owszem. Rośnie w tym rogu stary świerk, który od lat usycha i od dołu łamią sie z niego gałęzie od kiedy samochód zdarł z niego korę podczas wypadku. Bukszpan rosnący prostopadle wzdłuż płotu także marnieje i brązowieje. Pozostałe w rzędzie tuje i bukszpan mają się dobrze. Czy obecność usychającego świerka może być przyczyną nagłego usychania gałęzi ? A może zbyt mało wody podczas upałów lipcowych tam trafiło ? Na koniec marca posypałem nawozem do iglaków na 100 dni Substral. Załączam kilka zdjęć. Nie potrafię zdiagnozować tego zjawiska z powodu braku wiedzy i doświadczenia. Będę wdzięczny za pomoc i wskazówki, bo szkda utracić 3 drzewka w całym rzędzie żywopłotu. :cry:

Obrazek Obrazek Obrazek

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 258 ]  Idź do strony nr...        1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 19  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości