Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
kinga89242
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 lis 2016, o 22:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje Szmaragd - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

Serdecznie dziękuje za odpowiedź. :wink:
Pozdrawiam
MonikaArleta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 mar 2017, o 17:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Co dzieje sie z żywotnikami?

Post »

Prosze o pomoc w ustaleniu co dzieje sie z tujami ... Umiera cały zywopłot.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Balzak311
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 13 sie 2014, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem tuja szmaragdy

Post »

Witam na jesieni ubiegłego roku posadzilem szmaragdy i danica i zaczęło się coś dziwnego robić. Czy ktoś pomoże o co chodzi i co stosować

Obrazek

Obrazek


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Adachy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 kwie 2017, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Usychające tuje

Post »

Szanowni Państwo :) To mój pierwszy post na forum więc proszę nie bić :) Przewertowałem te kilkanaście stron postów odnośnie usychających tuj, aczkolwiek chyba nigdzie nie widziałem podobnego problemu. Otóż od kilku tygodni obserwuje jakby usychanie tuj od dołu i od środka ale w dość regularny sposób. Tuje mają około 20 lat, mam ich 5, znajdują się w różnych miejscach działki - nigdy nie było z nimi problemów, od wielu lat są jedynie podlewane, od czasu do czasu podsypany jest jakiś delikatny nawóz do iglaków aczkolwiek od 3 lat nic w tej kwestii się nie działo. Ta dziwna przypadłość dotyczy wszystkich pięciu tuj, dolne gałązki są żywe aczkolwiek mocno przerzedzone. Po ścięciu gałązki, jej przekrój jest "żywy", roślina nie jest sucha, ale proces wyraźnie postępuje ku górze. Pod drzewkami jest mnóstwo pożółkłych, suchych igieł które sukcesywnie wygrabiam. Raczej chyba to też nie susza, bo działka jest dość dobrze nawodniona, poziom wody jest dość wysoki (w piwnicy woda stoi co roku ;P). Jestem laikiem jeśli chodzi o ogrodnictwo, te tuje nigdy tak nie miały, może jest to zmiana igieł, aczkolwiek wygląda to mocno dramatycznie. Myślałem o jakieś grzybnej chorobie korzeni, ale wtedy chyba roślinka usychała by nieregularnie, a tu widać że idzie ewidentne od dołu. Macie jakieś propozycje? Myślałem też czy ktoś nie podlał mi drzewek jakimś roundup-em - jak można to rozpoznać? Kiedyś trułem na działce stare brzozy które zagrażały mojej posesji, ale one po roundupie schły od góry - nie od dołu. Błagam, pomóżcie - te drzewka nierozerwalnie wtopiły się w krajobraz naszej działeczki i bardzo bym nie chciał żeby coś w tej kwestii się zmieniło :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuje żywotniki brązowieją

Post »

monadproxy pisze:czarne igły na tujach rzućcie okiem i doradźcie

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4a5 ... aecad.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/92d ... d7f4f.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a88 ... 5ebef.html

pierwsze i drugie zdjęcie gałązki na wysokości około 120 cm duża stara tuja minimum 10 lat (kot pies raczej nie obsikał za wysoko, sól drogowa też niemożliwe)
zdjęcie 3 młoda tuja wsadzona 2 lata temu wiosną
Witajcie.
Mam podobne objawy które Monadproxy przedstawiłeś. Czy w moim przypadku również pies bądź kot są winowajcami zaistniałej sytuacji? Czy może przyczyna jest inna ?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Matka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 kwie 2017, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tuja usychajace koncowki

Post »

Witam.Uprzejmie prosze o pomoc w ratowaniu tuji. Zasadzone w zeszlym roku w maju.Podlewane caly zeszly rok obficie tak jak zalecane ,przyjely sie bo puscily nowe pedy.Urosly ok 20 cm. Po zimie zaczely usychac koncowki.Widizialam podobne tematy tu na forum jednak usychaly na brazowo, moje sa szare koncoki. Prosze o doradzenie co robic aby je uratowac.Sciac uschniete czesci lodyg? Zalaczam zdjecia. Pozdrawiam panstwa serdecznie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Proszę o poprawną pisownię - używanie wszystkich polskich liter/mod.
jagusia111

Re: Tuja usychajace koncowki

Post »

A były u Ciebie większe wiosenne przymrozki? Może im te końcówki przyłapało.
Matka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 kwie 2017, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja usychajace koncowki

Post »

Tak,byly wczoraj nawet, nad samym ranem szyby od samochodu trzebabylo skrobac,dzis grad,teraz slonce wyszlo. ;:131 Co robic? uciac koncowki? Podlewac dodatkowo? Czy raczej nie ma sensu bo i tak strace wszystkie drzewka?
jagusia111

Re: Tuja usychajace koncowki

Post »

Dać im spokój i pozwolić się zregenerować. A nie przesadzasz z tym podlewaniem? Tuja nie lubi przesuszenia,ale nadmiaru wody też nie. Możesz ewentualnie obciąć te uszkodzone fragmenty pędów i opryskać topsinem.
Matka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 kwie 2017, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja usychajace koncowki

Post »

Proszę nie cytować bezpośrednio poprzedzającego postu oraz używać wszystkich polskich liter/mod.

Dziekuje za porade ,obetne uszkodzone galazki.
W tym roku jeszcze nie podlewalam,pomyslalam ze moze nalezy to zrobic.To samo jest z Bukszpanem,w srodku zielony ale koncowki juz szaro brazowe. A w zeszlym roku byl piekny zielony,przycinany dookola.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
seema
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 25 kwie 2017, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Będzin

Bardzo chore tuje !

Post »

Cześć.

Jako młody, raczkujący działkowiec (oczywiście hobbistycznie) mam prośbę o kilka uwag i rad.

Odziedziczyłam działkę po dziadkach, 9 lat temu, była tam tylko koszona trawa i od czasu do czasu plewione były chwasty.
Niestety od 2 lat nikt na działce nie gościł i się bardzo zapuściła i na moje nieszczęście bardzo zachorowały moje tuje.

Dużo czytałam teraz na forum o chorobach i jak zacząć je nawozić, ale jednak zdecydowałam się napisać i poprosić o radę co z tymi biedakami zrobić, czy w ogóle da się je uratować ?

Niestety nie wiem co to jest za rodzaj tui, mają one około 15 lat albo i więcej. Usychają one od spodu, są bardzo zbrązowiałe ..
Dodam, iż pozostałe tuje które są po 2 stronie działki są w dobrej kondycji mają tylko trochę zbrązowiałe igły, moim zdaniem wystarczy im tylko dobry nawóz czy odżywki i troszkę więcej opieki ale z tymi pozostałymi nie wiem co robić :(

Oto zdjęcia biedaczek:

Obrazek





Dziękuję za każdą radę :)
Obrazek
Pozdrawiam

Nowicjuszka Natalia
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Tuja usychajace koncowki

Post »

Hej ja swoje szmaragdy też topsinem przejechałem dzisiaj. Nie wyglądają za wesoło.
Obrazek


Obrazek
oprócz grzyba możliwa jest zbyt duża ilość wody :(. Lepsze zdjęcia wrzucę wieczorem
:)
Madziulka99
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 maja 2017, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja usychajace koncowki

Post »

Witam. Czy ktos moze mi powiedziec czy moje tuje szmaragd sa ok. I co to jest na tych koncowkach. Dodam ze moje tuje choduje w donicach na balkonie.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”