Jakieś grzyby na działce.......

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Miszka007
100p
100p
Posty: 198
Od: 16 cze 2008, o 19:05
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post »

Na 95% są trujące i pamiętaj - Przezorny zawsze ubezpieczony. Jest wiele bardzo podobnych gatunków.
Pozdrawiam
Michał
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Na podstawie zdjęcia rozpoznanie jest utrudnione. Prawdopodobnie jest to Twardzioszek przydrożny a więc grzyb jadalny występujący gromadnie (czarcie kręgi). Mój tato je zbiera a zupa z nich jest wyborna. Ale jak już zaznaczył Miszka ostrożności z grzybami nigdy za wiele. Ja sam tych grzybów nie zbieram bo nie mam pewności co do trafnego rozpoznania.
Awatar użytkownika
brauniack
100p
100p
Posty: 127
Od: 6 sie 2008, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żary

Post »

Ja może mam pogląd staroświecki ale grzyb który ma blaszkę od spodu nie jadam go, oczywiście są niektóre grzyby z siatką na dole i są trujakami :) ale w mały, procencie :)
Pozdrawiam, Bartosz
Moja działeczka
Miszka007
100p
100p
Posty: 198
Od: 16 cze 2008, o 19:05
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post »

brauniack pisze:Ja może mam pogląd staroświecki ale grzyb który ma blaszkę od spodu nie jadam go, oczywiście są niektóre grzyby z siatką na dole i są trujakami :) ale w mały, procencie :)
Racja.
Jakieś 87% grzybów z blaszką od spodu jest trujących. I je najlepiej niszczyć gdy ma się w domu małe dziecko.
Pozdrawiam
Michał
Leszek45
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 10 sie 2008, o 12:42
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

Za moich dziecinnych lat te grzyby zbieraliśmy .Rosły przy drogach/ wtedy jeszcze nie skażonych / w koloniach, i dlatego nazywają je u nas "Podróżniczki". Grzyby ugotowane są na pewno jadalne, była z nich świetna zupa. Występują u mnie także na trawniku. Nie zbieram ich już, ale zawsze przypominają mi dziecinne lata...Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”