Perukowiec - choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Perukowiec a dithane

Post »

Werticilioza objawia się nagłym żółknięciem i zasychaniem liści (od brzegów) i pędów, ale nie na całej roślinie. Często porażeniu ulega jakaś część krzewu.

Częstym powodem zakażenia jest zbyt wilgotna gleba lub zakażony materiał szkółkarski, ale również przenawożenie azotem. Porażone pędy należy obcinać do zdrowej tkanki. Rośliny silnie zaatakowane całkowicie usuwamy. Glebę i roślinę należy podlać i opryskać Topsinem M 500 SC.

Lepszy jest topsin bo dział wgłebnie, ale dithane możesz pryskać na przemiennie.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Perukowiec a dithane

Post »

A nie prościej wysłać było zdjęcie do identyfikacji choroby ?
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
KaMax
100p
100p
Posty: 199
Od: 23 lut 2014, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Perukowiec a dithane

Post »

Nie za bardzo widać, ale może wasze bystre wprawione oko coś ujrzy
Obrazek
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Perukowiec a dithane

Post »

Wytnij wszystkie liście sekatorem i spal, całą roślinę opryskaj i podlej topsinem, na wiosnę przed i po wypuszczeniu liści zrób to samo (tylko liści nie wycinaj)
Awatar użytkownika
KaMax
100p
100p
Posty: 199
Od: 23 lut 2014, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Perukowiec a dithane

Post »

wszystkie liście?
W sumie opadają na jesień, ale skoro są, to może potrzebne jeszcze roślince, nie wiem, fotosynteza, czy coś...
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Perukowiec a dithane

Post »

To niczego nie zmieni, zostaw same opadną, perukowiec późno traci liście.Taki objaw jesieni. Perukowce wbrew temu co piszą o nich w opisach nie należą do zbyt spektakularnych pod względem jesiennej urody krzewów.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Perukowiec a dithane

Post »

selli7 pisze:To niczego nie zmieni, zostaw same opadną

Po co pozwalać chorobie się rozwijać?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Perukowiec a dithane

Post »

W sumie to nic nie zmieni teoretycznie ( oberwanie liści i tak same zlecą ) , praktycznie można się posiłkować tym żeby się grzyb nie rozwinął na inne.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Pisza
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 paź 2014, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Perukowiec a dithane

Post »

Moim zdaniem przeczekać do następnego sezonu i dobrze obserwować to co będzie się działo.
Poznam Regulamin Forum
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Perukowiec a dithane

Post »

Dla mnie to antraknoza, albo jakaś plamistość. Ja bym też oberwał liście, bo i tak bez sensu je trzymać- są przebarwione, fotosynteza zachodzi w małym stopniu i krzew przygotowuje się do spoczynku. Dlaczego oberwać? bo jeśli same opadną i gdzieś wiatr zawieje choćby jeden listek, albo podgnije w glebie i ty tego nie zauważysz, to jest to źródło zakażenia w następnym roku. Łatwiej je wszystkie usunąć, więc PROFILAKTYKA. Po drugie po co masz pryskać i tracić preparat na liście skoro niebawem opadną?. Lepiej oprysk wykonać na pędach może być topsin, ale również miedzian- OSZCZĘDNOŚĆ :wink:
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
KaMax
100p
100p
Posty: 199
Od: 23 lut 2014, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Perukowiec a dithane

Post »

Damek, to logiczne co mówisz.
Topsin mam, bo pryskam też porzeczki czarne, bo pleśń na nich straszna. Nawiasem dziwię się, bo pierwszy raz tak się stalo.
Dobra, obrywam te liście, wywalam do kosza na smieci, bo nie mam w najbliższych planach ogniska, a liści w sumie mało.

Nawiasem straszą mnie, że perukowiec już w zasadzie poległ, chociaż jeszcze żyje. Zobaczymy.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Perukowiec a dithane

Post »

Perukowiec jest kapryśny. Należy uważać na to, aby go nie przenawozić, czy zalać (gleba musi być przepuszczalna). Korzeni się płytko, a więc zaleca się ściółkowanie korą. Perukowiec woli przewiewne miejsce, czyli nie ciemne i nie za słoneczne. Najlepiej posadzić go wyeksponowanego, aby liście i pędy mogły dostatecznie wyschnąć z rosy, wilgoci.

Jesień czy koniec lata z racji tego, ze sa wilgotne to na krzewach bardzo często mogą pojawiać się choroby liści: mączniak prawdziwy, plamistości, antraknoza. na porzeczkach masz pleśń, a może biała plamistość? takie srebrne plamy na liściach?. Podobnie zrób jak z perukowcem. Teraz pryskanie liści nie wiele da. Ochronę zacznij od wiosny. Teraz ważna jest ta profilaktyka. :)
Uda sie i powodzenia:)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
KaMax
100p
100p
Posty: 199
Od: 23 lut 2014, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Perukowiec a dithane

Post »

Właśnie wróciłam z ogrodu po oskubaniu liści, żeby umyś ręcę i wsadzić nową azalię japońską - nawiasem rhododendrony żre mi opuchlak na potęgę, wiec boję się też o azalię
ale do rzeczy. Oskubałam perukowca i przyznam się, że podlałam jakieś dwa razy florowitem plus deszcze zrobiły swoje. Perukowiec jest posadzony od południa ale ma cieniujący cień (jaki neologizm ;)i od popołudnia myślę, że stanowisko ma ok
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”