Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Sebaloz
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 6 lut 2011, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

Witam

Widzę, że nie tylko u mnie koreanki żółkną :/
Obok jodełek rosną świerki srebrne, jałowce, cisy i im nic kompletnie nie dolega.
Wszystkie roślinki rosną w glebie gliniastej rozluźnionej piaskiem i żwirkiem.
Pod rośliny były kopane doły i uzupełniane worami z ziemią do iglaków.
Żółkną tylko koreanki. Jedna 1,5m i druga 0,5m więc to raczej nie zrzucanie starych igieł.
Wyższa żółknie od środka a mniejsza od zewnątrz...
Proszę o poradę.

Obrazek

Obrazek
Kuciar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 3 paź 2011, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

Spryskałem koreanke topsinem ale dzisiaj zauważyłem dodatkowe objawy wyglądają jak jakieś narosla ...wiekszosc galezi ma takie objawy
Obrazek

po skruszeniu tych narosli pojawiaja sie male biale pajaczki ....
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

pozostałości po kwiatostanach meskich
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

Jodły koreańskie są bardzo wymagające pod względem gleby.Dobrze rosną tylko na przepuszczalnych, ale dość wilgotnych, nie znoszą gliny, gleby nieprzepuszczalnej w głębszych warstwach, nie mówiąc o okresowo zalewanej.Nawet jeśli w początkowym okresie względnie dobrze rosną, bo przygotuje im się dołek, to później i tak ujawni się wpływ niewłaściwego rodzaju gleby w postaci żółknięcia i zasychania igieł.
bozunia
1000p
1000p
Posty: 1418
Od: 30 maja 2010, o 01:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

Witam i proszę o pomoc.
Na mojej jodełce zauważyłam wczoraj "coś obcego". Nie wiem, czy to grzyb, czy może coś innego. ( ale rym mi wyszedł :D )
Może uda Wam się zdiagnozować co to jest i ewentualnie czym to zwalczyć, jeśli jest szkodliwe).
Usadowiło się To To przy czubku jodły ( jodła ma ok. 1m) przy jednej z górnych gałązek.

Obrazek
Obrazek
sauron78
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 mar 2012, o 16:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

Witam serdecznie, jest to pierwszy mój post na Forum. Wcześniej sprawy ogrodnicze jakoś umykały uwadze, teraz człowiek jakieś roślinki już ma i zaczynają się pierwsze problemy ;:202 . W zeszłym roku (połowa kwietnia) posadziłem sobie za namową żonki taką fajną choinkę, głównie dlatego że było nareszcie gdzie posadzić no i była fajna właśnie :) . Wydaje się, że jest to chyba właśnie "Koreanka" chociaż pewności nie mam. Pięknie rosło miało przyrosty w zeszłym roku około 6 cm jednak na początku jesieni końcówki tych przyrostów poschły (same końce tak około 1 cm). Drzewko miało ładny kolor, dostało w czerwcu nawóz dla iglaków, z tego co pamiętam jeden z tzw. "kompleksowych". Wszystko było pięknie ładnie a teraz na wiosnę drzewko schnie w oczach. Dodam jeszcze, że drzewko było chyba zagęszczane poprzez cięcie i kiedy je kupiłem miało już około 1,3 m wysokości. Zamieszczam kilka zdjęć drzewka i proszę o radę czy można je jeszcze uratować czy już nie ma szans. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Na zdjęciu odciętego pędu widać zaschniętą końcówkę z zeszłego roku, usunąłem je zaraz jak tylko zauważyłem ten objaw jak widać jakoś jedna się uchowała więc zdjęcie załączam, może kogoś kto zna się na roślinach naprowadzi na właściwy trop. Czy jest sens pryskać to np. ASAHI, ktoś w sklepie mówił że czasem pomaga nawet na takie przypadki? Zauważyłem także, że bardziej schnie strona skierowana na południowy-zachód. Jeżeli coś napisałem nie tak jak powinienem to z góry przepraszam, nie mam doświadczenia w dyskusjach za pośrednictwem sieci.
Francis_drake
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 maja 2005, o 00:32
Lokalizacja: From Dark Side of The MOON

jodła koreanska

Post »

Witajcie!

Jak myślicie czemu zamiera moja koreanka??

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Stach
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: jodła koreanska

Post »

Zrezygnować z niej :wink: Po prostu nie odpowiada jej gleba, a raczej podglebie.To wymagające drzewa pod tym względem, nie będą wszędzie rosły.Poczytaj o pochodzeniu i wymaganiach tych drzew.
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: jodła koreanska

Post »

Mam jodłę koreańską NN rosnącą w miejscu, które, patrząc na opis wymagań koreanek, ewidentnie nie jest dla niej. Posadzona była jako jedna z pierwszych X lat temu, gdy jeszcze było mi prawie wszystko jedno co i gdzie sadzę :wink: :
  • rośnie w miejscu cienistym,
  • gleby żyznej nie ma (pod spodem piach i żwir),
  • ma wilgoć, to fakt
  • odpukać jak dotąd żadne szkodniki jej nie ruszyły
  • przyrosty ma całkiem spore, wybarwienie ładne
Ten mój egzemplarz koreanki jest tolerancyjny :wink: Po lewej stronie ma choinę kanadyjską, po prawej świerka serbskiego. Wszystkie 3 rosną jak szatany, odpukać :)
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: jodła koreanska

Post »

Vitoldo ten twój egzemplarz nie jest tolerancyjny, piszesz, że masz pod spodem piach, żwir.To przepuszczalny grunt, przy odpowiedniej wilgotności i pewnej ilości próchnicy ogrodowej odpowiedni dla jodeł.Jak np.posadzi się sadzonki na polu gliniastym gdzie wcześniej rosły buraki, albo terenie pobudowlanym, to się nie dziwię, że żółkną.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4187
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: jodła koreanska

Post »

Gdzie Wy czytacie o takich wymaganiach? Przeleciałem kilka stron i wszędzie piszą "gleby piaszczysto gliniaste do gliniastych, żyzne, lekko kwaśne do obojętnych". Czyli tak jak u mnie(czarnoziem lessowy), a koreanka łaskę robi, że żyje. Zaś na Śląsku(Sosnowiec) jodły te sadzone w różnym(nawet późnym) wieku po kilku latach są proste, symetryczne, strzeliste- ideał! A piach tam i, z grubsza- bardziej sucho, niż u mnie...
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: jodła koreanska

Post »

No, niektóre wymagania są zapewne zawyżone. Przeczytałem w necie o wymaganiech dla jodły koreańskiej "gleba żyzna, wilgotna, miejsce słoneczne". Żyznej gleby nie mam, miejsce to cien-półcień. Dlatego piszę, że ona jest tolerancyjna.
Gdybym ja pisał wymagania na podstawie mojego egzemplarza, to napisałbym tak: "miejsce cieniste lub półcieniste, gleba przepuszczalna o odczynie zasadowym, wilgotna". Trochę różni się od tego co inni piszą w necie. Najważniejsze jednak, że moja jodła dobrze się ma :wink:
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”