Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bena
100p
100p
Posty: 170
Od: 1 cze 2005, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: bialystok

Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

Żółkną igly jodly koreanskiej na galazkach od samego dolu oraz przy pniu na dolnych galazkach , co zrobic prosze o pomoc. Jodelka ma 50 cm , rosnie u mnie od maja tego roku , ma 3 piekne szyszeczki i nowe przyrosty.
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Moja koreanka po prostu łysieje od góry ,zostają tylko główne pędy a wszystkie igły brązowieja i spadają .
Może wiecie co jest przyczyną?? :cry: :cry:
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Czy możesz dać zdjęcia?
Pozdrawiam Andrzej.
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

http://forumogrodnicze.info/up/goni@k1.jpg
Wydaje mi się ,że wkleiłam poprawnie. :)
Obrazek
Awatar użytkownika
BożenaK
50p
50p
Posty: 59
Od: 1 paź 2006, o 10:25
Lokalizacja: Kraków

Jodła koreańska- choroby

Post »

Moja koreanka zachorowała :( żółkną jej końce igieł i opadają, co może być przyczyną i jak temu zaradzić :?:
Awatar użytkownika
sławek86
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 1 kwie 2007, o 13:04
Lokalizacja: Starogard Gd./Toruń

Post »

Może podaj jakieś bliższe inforamacj. Np. od jak dawna ma to miejsce, czy ostanio nawoziłaś ja nawozem? itd.
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Ja miałam podobny problem z moją koreanką.Kilka lat trwało zanim doprowadziłam ją do ładu.Przesadziłam ją w inne miejsce i dodałam gliny ,aby miała wiecej wilgoci.Od wiosny opryskiwałam Talstarem na przędziorka (2-3 razy)i przy okazji innych oprysków jakimś preparatem grzybobójczym.Igły ciagle opadały i wielkiej poprawy nie było więc poobcinałam wszystkie chore gałązki a własciwie obcięłam całe drzewko na okrągło.Znowu opryski ,podlewanie i dzisiaj mam ładne drzewko.
:D
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Re: Jodła koreańska- problem

Post »

BożenaK pisze:Moja koreanka zachorowała :( żółkną jej końce igieł i opadają, co może być przyczyną i jak temu zaradzić :?:
Takie same objawy wystąpiły na miniaturowych koreankach w szkółce.Zastosowałem oprysk Bravo i Topsin przemiennie.Choroba ustąpiła, a wszystkie drzewka zostały uratowane.
Pozdrawiam :D Adam
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

anulka pisze:Ja miałam podobny problem z moją koreanką.Kilka lat trwało zanim doprowadziłam ją do ładu.Przesadziłam ją w inne miejsce i dodałam gliny ,aby miała wiecej wilgoci.Od wiosny opryskiwałam Talstarem na przędziorka (2-3 razy)i przy okazji innych oprysków jakimś preparatem grzybobójczym.Igły ciagle opadały i wielkiej poprawy nie było więc poobcinałam wszystkie chore gałązki a własciwie obcięłam całe drzewko na okrągło.Znowu opryski ,podlewanie i dzisiaj mam ładne drzewko.
:D
Kilka lat podejmowałem podobne działania jak anulka (po za przesadzaniem), w moim przypadku bezskutecznie. Podjąłem decyzję - wyrzucić :evil: .
Wtedy znalazłem powód - system korzeniowy był w siatce, która nie pozwoliła mu rozrastać się - teoretycznie siatka nie powinna być przeszkodą, a rzeczywistość okazała się inna - 5 metrowe drzewo miało system korzeniowy zamknięty w 0,5 m kuli.

Andrzej.
Awatar użytkownika
BożenaK
50p
50p
Posty: 59
Od: 1 paź 2006, o 10:25
Lokalizacja: Kraków

Post »

sławek86 pisze:Może podaj jakieś bliższe inforamacj. Np. od jak dawna ma to miejsce, czy ostanio nawoziłaś ja nawozem? itd.
jakis miesiąc temu były to pojedyncze igiełki teraz jest ich znacznie więcej :( zwłaszcza po jednej stronie :shock: i są brązowe albo na samych końcach albo do połowy, a jak je dotknęłam to się posypały

Z tego co czytam sugerujecie oprysk preparatami przeciw grzybicom ?
A czy konieczne jest ścięcie chorych gałęzi ? z jednej strony łysa zostanie :(
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Posłuchaj Bozenko.Tak na odległośc to cięzko w 100% podjąć właściwą decyzję.Ja na Twoim miejscu opryskałabym Talstarem na przędziorka-całe drzewo bardzo starannie(nie moze padac przez najblizsze 2 dni).Igły chore opadną.jeśli te gałązki nie uschna to wypuszczą małe pączki ,z których w przyszłym roku pojawią sie igły.Jeśli uschną to musisz je obciąc .Wtedy trzeba uformowac całe drzewo bo bedzie to głupio wygladało. :? Po opryskach na przedziorka odczekaj jakieś 2 tyg. i zrób oprysk jakims preparatem p/grzybiczym.Te opryski stosujemy do konca czerwca.Jodły koreanskie są wrazliwe na choroby i jeśli to nic nie da to zmień drzewko na inne. :lol: Widocznie w szkółce były czymś zarazone ,albo słaby materiał .Poszukaj jeszcze stron z chorobami iglaków. www.target.com.pl Własnie przeczytałam ,że to może byc osutka choroba grzybowa ,której zywicielem są inne iglaki(sosna ,świerk, daglezja, cis).
Pozdrawiam ipowodzenia :D
Rysiek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 kwie 2007, o 23:51

Post »

Odgrzeję temat gdyż na mojej jodełce tydzień temu wystąpiły podobne objawy
jak na zdjeciu wyżej. Jak mogę pomóc drzewku ?
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Pisałam juz w poradach ogrodniczych na ten temat.Jodły koreańskie bardzo lubią chorowć .Ja miałam taki sam problem.Trudno określic co jest przyczyną na 100% ,ale zrób tak.Najpierw opryskaj na przędziorka Talstarem i to kilka razy zaczynając juz teraz.Całe drzewko pokryj dokładnie preparatem a przy okazji wszystkie iglaki ,jakie masz.Na przedziorka robimy opryski co roku na wiosnę co 2 tyg do konca czerwca.
Igły brązowe opadną i albo pojawią się pączki ,z których będą igły w przyszłym roku albo uschną.Wtedy trzeba poobcinać te gałązki .Możesz całe drzewko ładnie przyciąc (to mu nie zaszkodzi).Pomiędzy opryskami na przędziorka zrób opryski na grzyba(Miedzian).Może po jednym razie będziesz miał spokój ,ale w przyszłym roku trzeba powtórzyc te zabiegi.
Ja męczyłam się 3 lata a i tak drzewko słabo rośnie.
Myślę ,ze zależy to od materiału ze szkółki ,albo masz innego iglaka żywiciela.Tak jest z rdzą na gruszy .Zywicielem jest jałowiec.Poszukaj jeszcze w internecie o pielęgnacji jodły.

Powodzenia :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”