Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

Odświeżam wątek, chociaż to pewnie jeszcze nie pora na opryski. Wyżej pisałam, że mam to "coś" na jodełce - nie wiem, szyszeń, czy barbarówka - skutek taki sam. Porażone szyszki wyglądają potwornie, a zdrowe są ozdobą drzewka. Czym i kiedy opryskać, aby pozbyć się tego paskudztwa?
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Awatar użytkownika
iwa27
1000p
1000p
Posty: 2456
Od: 19 maja 2009, o 07:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nowy Las k. Głuchołaz

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

Kupiłam na jesień tę jodełkę. Po zimie wyglada tragicznie. To co było pod śniegiem jest oki, ale to co wystawało ponad :roll: sami zobaczcie
Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

I co o tym myślicie :roll: :?: Mam przypuszczenie, że coś mogło ją obsikać - u nas od pola na razie nie ma płotu i zwierzyna sobie lata jak po swoim. Opryskaliśmy ją miedzianem i podsypałam nawozem do iglaków. Czy z niej coś jeszcze będzie :roll:
Życie jest jak bajka, nie ważne żeby było długie, ale ważne żeby było ciekawe
Mój kawałek świata.
część 3
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

Co ewidentnie suche wyciąć, wyprowadzić nowy wierzchołek... i to wszystko co można. Zima zweryfikowała asortyment roślinek które można u nas sadzić. A Twoja koreanka odrośnie.
Awatar użytkownika
iwa27
1000p
1000p
Posty: 2456
Od: 19 maja 2009, o 07:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nowy Las k. Głuchołaz

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

No właśnie o takie mi chodziło :lol: Dziękuję
Życie jest jak bajka, nie ważne żeby było długie, ale ważne żeby było ciekawe
Mój kawałek świata.
część 3
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

[quote="Aisyrk"]Odświeżam wątek, chociaż to pewnie jeszcze nie pora na opryski. Wyżej pisałam, że mam to "coś" na jodełce - nie wiem, szyszeń, czy barbarówka - skutek taki sam. Porażone szyszki wyglądają potwornie, a zdrowe są ozdobą drzewka. Czym i kiedy opryskać, aby pozbyć się tego paskudztwa?
Zarażone w ubiegłym roku szyszki tkwią wyschnięte na drzewie. Na oprysk pewnie teraz już za późno, ale co robić w następnym sezonie?
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
jaco
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 15 cze 2009, o 15:59

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

Witam, potrzebuje porady, właśnie wykopałe cyprysika i jodłę koreańską, uschły całkowice, podobnie jak inne w poprzednim sezonie,natomiast na tych po wykopaniu zauważyłem na korzeniach cyprysa zółte kuleczki, a skóra z korzeni z jodły schodziła jaby była oddzielnie, wcześniej były kilka razy opryskiwane i podlewane różnymi preparatami grzybobójczymi i tak wszystko na nic, chcę na ich miejsca posadzić inne rośliny, czy wymieniać ziemię i co dopadło te iglaki!!!
Jeszcze jedno, macie może jakiś dobry pomysł na pozbycie się kreta Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
krwag
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 wrz 2010, o 10:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Żółknienie igieł jodły koreanki

Post »

Moja jodła koreańska ma 12 lat i wysokość ponad 5 metrów. Dwa tygodnie temu zaczęła nagle żółknąć. Została za pomocą opryskiwacza spalinowego dwukrotnie opryskana środkoami przeciw pasożytom i przecie grzybicy. Efekt żaden a żółknienie objęło już 20 % igieł, które opadają. Jesten ciężko wystraszony co robić? Proszę o Wasze uwagi. KRWAG
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Żółknienie igieł jodły koreanki

Post »

Daj zdjęcie jak masz.

Dwa może za dużo wilgoci i jak czytam inne psoty to może dlatego tak bardzo żółknie.

Czy tylko igły opadają czy też może jakiś czubek usycha ?
krwag
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 wrz 2010, o 10:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żółknienie igieł jodły koreanki

Post »

Dzięki za kontakt! Kiońce gałązek są zdrowe natomiast żółte igły opadają. Rano w sklepie ogrodniczym w Wawrze powiedziano mi że jodła ubustwia wodę w ięc nie wilgoć. Sugerowano mi, że może firma opryskująca drzewo w środę spaliła igły co nie wydaje mi się prawdopodobne. Zdjęć nie mogę przesłać bo nie mogę się zalogować na Fotosiku bo kursor nie powoduje przewinięcia strony i nic poza Nickiem nie miogę wpisać mogę je natomiast wysłać na Adres mailowy. Pozdrawiam Krzysztof Wagner (krzysztof.wagner@neostrada.pl)
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Żółknienie igieł jodły koreanki

Post »

Wrzuć zdjęcia na wrzuta pl

Sparzyć mogli jak źle dobrali ilość środka.

Igły są pomarańczowe tak ?
moniab_1
50p
50p
Posty: 59
Od: 15 cze 2009, o 19:21
Lokalizacja: wro

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

Witam,
z moją jodłą koreańską coś się dzieje.Została zakupiona i posadzona tegoroczną wiosną, latem wyglądała ładnie, miała dużo nowych zielonych przyrostów. Jedyną dziwną dla mnie rzeczą ( a może to całkiem normalne - ale się nie znam) był fakt, że całe lato wokół niej latały chmary os. Jakieś dwa trzy tygodnie temu zauważyłam, że zaczęła żółknąć od środka. W tej chwili jest już rdzawa.Opryskałam ją TOPSINEM i podlałam PROPLANTEM ( bo tak polecił mi sprzedawca ze ogrodniczego). Pytanie czy to wystarczy ?? Rosnąca obok jodła frasera też troszkę żółknie -ale nie w takich rozmiarach.
W załączeniu zdjęcia
1. koreanka Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
2.jodła frasera Obrazek Obrazek

Będę bardzo wdzięczna za wszelkie uwagi ,
pozdrawiam
Janusz 61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 602
Od: 26 lip 2009, o 19:22
Lokalizacja: Kraków

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

Wracając do wcześniejszych zdjęć Iwa 23 to wydaje mi się że przede wszystkim na zdjęciach jest nie koreanka a jodła kaukaska (A. nordmandiana) - która niestety może być u nas często uszkadzana przez mróz (szczególnie w niektórych regionach Polski)
Pozdrawiam Janusz
Awatar użytkownika
iwa27
1000p
1000p
Posty: 2456
Od: 19 maja 2009, o 07:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nowy Las k. Głuchołaz

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

Jestem iwa27 :lol: masz racje Januszu moja jodła to jodła kaukaska, ale nie znalazłam wątku o mojej to zadałam pytanie tutaj ;:224 Masz może jakieś propozycje jak ją zabezpieczyć na zimę. Podsypałam już jesiennym nawozem dla iglaków
Życie jest jak bajka, nie ważne żeby było długie, ale ważne żeby było ciekawe
Mój kawałek świata.
część 3
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”