Olcha - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Olcha - choroby i szkodniki

Post »

Z pnia rosnącej nieopodal mojego domu olchy,od dołu odpada kora odsłaniając biała tkankę.
Proces zaczyna się to od dołu ku górze i od strony pólnocno -wschodniej.
Czy jest szansa na wyleczenie starej olszyny a jeśli to jak postąpić?
zbyszR
50p
50p
Posty: 91
Od: 30 sie 2007, o 10:00
Lokalizacja: katowice

Post »

Nie dam głowy, ale wydaje mi się, że masz do czynienia z jakąś zgnilizną (może podstawy pnia??).
Trudno mi rokować co do przyszłości Twojej olchy, ale możesz spróbować delikatnie odłupać chorą korę i opryskać pień albo Aliette albo jakimś preparatem miedziowym ( co prawda miedź jest bardziej na raka, ale trochę odkazi i zabezpieczy).
Albo poczekaj jeszcze na inne opinie Forumowiczów.

Pozdrawiam Zbyszek
Lszufe
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 26 kwie 2008, o 23:16
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Nie pociesze Cie
To z czym masz do czynienia to prawdopodobnie opieńkowa zgnilizna korzeni. Żeby się upewnić delikatnie pogrzeb w ziemi w okolicach korzeni i zobacz jak wyglądają - czy pod korą na nich nie ma grzybni i czy nie są zgnite. Jest to dość grożna choroba i trudna do zwalczenia. Jedyne czego możesz użyć to środki chemiczne które dostępne są dla rolników i sadowników - w sklepach ogrodniczych nie znajdziesz nic przydatnego. Polecam zastosowanie preparatów: Trisept, proplan, Riza. Preparaty stosujesz drogą podlewania 10 litrow na 2m2 na tydzień.

Plus jest taki, ze kiedy juz zetniesz drzewo będziesz miał w ogrodku grzybki - opieńki ;)

Pozdrawiam
L.S.
luklap
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 lis 2022, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Olchy w ogrodzie - choroba grzybowa

Post »

Dzień dobry,

posiadam w swoim ogrodzie koło 15 olch. Niedawno zauważyłem na trzech z nich widoczne na zdjęciach grzyby. Wyszukiwarka obrazów google sugeruje mi srebrzystość liści. Proszę o informację czy to ta choroba zainfekowała drzewa i czy jest szansa je uratować. Na czwartym występuje inny grzyb.

pozdrawiam, Łukasz

Obrazek

Obrazek

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Olchy w ogrodzie - choroba grzybowa

Post »

Jeśli to naprawdę srebrzystość a na to wyglada to nic nie poradzisz, olchy do wycięcia.
Pozdrawiam! Gienia.
ewde
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 4 paź 2011, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

olszyna bardzo choruje

Post »

Na terenie mojej posesji mam staw. naokoło stawy rosną krzaki olszyny. Mąż co roku je podcina, aby tworzyły niewysoki żywopłot. Ostatnio zauważyłam na krzakach objawy jakiejś choroby. Myślę, że choroby bo nie widzę żadnego robactwa. Może ktoś podpowie co to może być i jak z tym walczyć
ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

Obrazek

Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”