Jabłoń: choroby, szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
jagusia111

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Niewiele widać na tym zdjęciu, ale jeśli jest to rzeczywiście pozostałość po mączniaku to co się da trzeba wyciąć, a resztę pryskać od wczesnej wiosny.
qwerty63
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 27 mar 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

klakier7, bardzo dziękuję za odp. Spodziewałem się bardziej że tak dużą ilość takich podobnych pęknięć spowodowało jakieś "żyjątko". Drzewka posadzone 3lata temu, dopiero teraz zauważyłem to co na zdjęciu, wcześniej tak nie było. Jako że sam nie wiem i nie mam innych tropów, zostaje mi iść za Twoim, dzięki!
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

:wit

W zeszłym roku posadziłam jabłonkę z gołym korzeniem, długo nie chciała się przyjąć i nędznie rosła. W tym roku na wiosnę zrobiłam przegląd pąków i podejrzanie mi wyglądają, jakby zaatakowała je jakaś choroba. To pleśń czy to normalny wygląd pąków u jabłoni? W ogóle nie znam się na tym...

Proszę doradźcie czy to choroba i jeśli tak to czy można i jest sens ją zwalczać czy lepiej zainwestować w nowe drzewko

Obrazek
Pozdrawiam
Agneska
jagusia111

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Agneska to są normalne, zdrowe pąki jabłoni. Jabłoniowe pąki kiedy pęcznieją na wiosnę zawsze mają taki meszek. W zależności od odmiany jest on mniej lub bardziej widoczny.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Jagusia, to złota reneta. A ten "meszek" jest też troszkę na pędach co widać (choć słabo) na górnym lewym i dolnym prawym zdjęciu...
Pozdrawiam
Agneska
jagusia111

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Mnie to nie wygląda na żadną chorobę. Jeśli już doszukiwać się czegoś to mogłoby to być ewentualnie pozostałości mączniaka z zeszłego sezonu jeśli wystąpił, ale jak napisałam wcześniej nie wygląda.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3749
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

qwerty63 - Może stosowałeś jakieś środki na bazie oleju? Np. do odstraszania zwierzyny.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
qwerty63
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 27 mar 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Nie, nie użyłem na nich jeszcze żadnych ŚOR, jedynie osłonki przed zwierzyną obgryzającą korę. Są to Jonatany (wg deklaracji sprzedającego) i rosną na łące która gdzieniegdzie jest podmokła choć mam nadzieję że jabłonie są bezpieczne. Jednak nie wiem na pewno ile mają do wody. Podobne pęknięcia zauważyłem na moich Jonatanach w zupełnie innej lokalizacji, inna gleba, na pewno nie podmokła, jednak są te pęknięcia w bardzo małych ilościach i nie powinny być problemem dla drzew. Mam ochotę potraktować tą korę czymś przeciwgrzybowym (nie wiem jeszcze czym) a potem może wapnem do bielenia drzew...
jagusia111

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Qwerty63 takie pęknięcia wystąpiły w ostatnich latach w wielu sadach. Ich powstawanie w zasadzie nie zostało dokładnie wyjaśnione. Występują na różnych odmianach i na różnych glebach. Nie ma tu żadnej prawidłowości. Przypuszcza się, że może to być związane z suszą, która wystąpiła w ostatnich latach i zaburzonym pobieraniem manganu. Możesz opryskać topsinem, a to wapno to bym sobie darowała. Pocieszę Cię, że z wiekiem drzewka sytuacja zazwyczaj się poprawia.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Jagusia, dzięki, uspokoiłaś mnie. Tak więc tylko standardowa ochrona. Zamierzam je popryskać Miedzianem.
Pozdrawiam
Agneska
qwerty63
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 27 mar 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

To ja też ;) Dzięki, Jagusia, za uspokojenie! Czasem tego właśnie potrzebują drzewka, uspokojonego opiekuna ;)
Awatar użytkownika
Pasquallo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 kwie 2017, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Witajcie. Bardzo pilnie potrzebuje pomocy w sprawie moich jabłoni. Nie chce mi się wierzyć, że to może być parch, proszę niech jakaś dobra dusza się nad tymi zdjęciami choć przez chwilę pochyli. Przeszukiwanie google nie daje rezulatów, bo wydaje mi się, że to nie parch. Na wszystkich drzewkach które mam, jest taka sytuacja. Opryski terminowo wykonywane, amatorską uprawą zajmuję się od kilku lat i nigdy czegoś takiego nie było.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
jagusia111

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Parch to to nie jest na 100%. Raczej jakieś uszkodzenia temperaturowe lub problemy fizjologiczne związane z pobieraniem składników w związku z niskimi temperaturami.
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”