Jabłoń: choroby, szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 728
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

ania1590 pisze:Jagusiu, kwieciak jest dużo większy. Gdybyś mogła powiększyć zdjęcie, to zobaczysz czułki, ryjka nie ma. Na zdjęciu są 2 egzemplarze czy osobniki, jeden na grzbiecie, to można je obejrzeć z obu stron.Oglądałam owocnicę niszczylistkę, jest bardzo podobna, tylko część grzbietową ma ciemniejszą, ale skrzydła w tym samym kolorze.
Oczywiście się pomyliłam, oglądałam ogrodnicę niszczylistkę, nie owocnicę. W zasadzie to chrząszcz i wiem że niezależnie jak się nazywa muszę go eksterminować. Dobór środka też wybrałam, przeanalizowałam inne forum, dla sadowników- oni używają Trebon. Chyba zabawa w czosnki, czy inne wynalazki byłaby mało skuteczna. Więc albo ja, albo chrząszcz będzie jadł jabłka.
ania1590
jagusia111

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Sadownicy używają Trebon??? To jest środek na szkodniki rzepaku, a nie jabłoni. Ale jak ktoś chce :wink: .
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 728
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Trochę mnie poniosło z tym trebonem. Oczywiście nie będę używać środków dla profesjonalistów, spróbuję czegoś co nie zaszkodzi nam, pszczółkom, ptaszkom. Ale chciałabym żeby te paskudy kwieciaki, trześniówki, owocówki itp sobie poszły, ale nie chcą, też przeczekały zimę żeby teraz poszleć.
ania1590
jagusia111

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Ale jak najbardziej możesz użyć środków dla profesjonalistów, ale posiadających rejestrację dla jabłoni. Wtedy masz podaną dawkę jaką należy użyć i wiesz, że nie zaszkodzisz ani sobie, ani drzewu. Oczywiście trzeba przestrzegać podstawowych zasad wykonywania oprysków. Przede wszystkim nie w czasie oblotów pszczół. Generalnie jest zasada, że w czasie kwitnienia jabłoni i innych owocowych nie stosuje się środków owadobójczych. A na przyszłość to tak się nie da pozbyć wszystkich szkodników jednym opryskiem. Ściągnij sobie z internetu program ochrony roślin sadowniczych i tam masz spis zabiegów i środki od wczesnej wiosny do zimy.
wawo
200p
200p
Posty: 218
Od: 31 maja 2007, o 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re:

Post »

Proszę o diagnozę, wygląda(ło) na mączniaka (pady wszystkie kwiaty na tej jabłonce). Na niektórych liściach sytuacja wygląda - zdjęcie
Obrazek

Obrazek
pozdrawiam, WW
qwerty63
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 27 mar 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Zgadza się, mączniaczek się wyhodował;)
wawo
200p
200p
Posty: 218
Od: 31 maja 2007, o 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

2 x miedzian (miedzian mógł pobudzić mączniaka???), potem 2 x opryski już na tego mączniak, tak wyglądają tylko niektóre pędy.
Kolejny oprysk?
pozdrawiam, WW
jagusia111

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Miedzian na pewno nie pobudził mączniaka. A czym pryskałeś na tego mączniaka? Działania na teraz. Najważniejsze-wyciąć i wyrzucić zarażone pędy i robić to systematycznie w przypadku pojawiania się kolejnych. Po wycięciu oprysk typowym środkiem mączniakobójczym np. nimrodem, kendo przynajmniej dwukrotnie z tygodniowym odstępem.
Awatar użytkownika
RingoJelcz
200p
200p
Posty: 343
Od: 1 mar 2012, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lesznowola

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Jabłoń mam pierwszy rok, wydaje mi się, że to parch, albo jakaś plamistość. Jeśli tak, to miedzian powinien dać radę?

Obrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Bardzo niepokojące pęknięcia pojawiły się na korze jabłoni.
Myślałam, że to na skutek przygięcia gałązki, ale te pęknięcia są również na krótkopędach.

Obrazek Obrazek Obrazek


Ringo- Twoje pytanie jest trochę retoryczne, nie wiadomo co to za grzyb,
a więc czy działają na niego związki miedzi.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
wioletter
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 kwie 2017, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jaki szkodnik zaatakował jabłoń ?

Post »

Proszę o poradę co zaatakowało mojego młodego Cesarza Wilhelma ?
Wsadziłam go zaledwie miesiąc temu. Kupiłam i sadziłam go na początku maja (przechowywany był w chłodni). Drzewko jak widać przyjęło się i nawet zaczęło ładnie kwitnąć, ale dzisiaj zauważyłam, że coś obżarło liście :( Z innymi jabłoniami nigdy nie miałam takich problemów. Czy to możliwe, że przywiozłam ze szkodnikiem, czy to przypadek, że coś akurat na te młode drzewko wlazło?
Mam małą działkę i tylko 8 jabłonek i każda odmiana jest przemyślana i dla mnie bardzo ważna. Nie mogę znaleźć podobnych uszkodzeń i nie wiem co z tym począć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Przy okazji u tak młodej jabłonki kwiaty lepiej obrywać czy zostawić ?
Awatar użytkownika
Sabina1
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 22 mar 2017, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

jabłoń - szkodniki

Post »

Proszę Was o identyfikację robala atakującego moją 40 letnią jabłonkę.
Obrazek

Obrazek
koalak
50p
50p
Posty: 90
Od: 11 wrz 2013, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Przebarwienia na liściach jabłoni

Post »

Cześć,

czy jest to objaw kędzierzawości liści na jabłoni (odmiana champion)? Na wiosnę wykonałem oprysk miedzianem, chyba na niewiele się zdał.
Obrazek

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”