Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis)

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Witaj Wisienko !

Jakieś 20 lat temu pojawiły się mrówki na mojej działce. Możliwe, że były wcześniej ale nie przeszkadzały mi.
Od około 10 lat prowadzę z nimi mniejszą lub większą walkę. Te cholery hodują mi mszycę na drzewach.
Jakieś 4 - 5 lat temu z zaprzyjaźnionym sąsiadem, stwierdziliśmy, że biedronki doskonale likwidują mszycę. Problemem okazały się być mrówki, które atakowały biedronki.
Sąsiad / nie pracujący - miał na to czas / rozpoczął intensywną walkę z mrówkami i " hodowle", biedronek, a przynajmniej ułatwianie im życia.
W tym kontekście, pytanie - zagadnienie powinno brzmieć.
Korelacje pomiędzy mrówkami, biedronkami, a mszycami.
Nie jestem entomologiem i nie zależy mi na " informacjach naukowych "
Chciałem wywołać temat w taki oto sposób, aby wypowiedzieli się praktycy, jak Oni sobie radzą z tym problemem.
Pozdrawiam.

Khn.

[/b]
Awatar użytkownika
kocurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 822
Od: 10 kwie 2008, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z kątowni

Post »

Extra, u mnie też już są. Ciekawe, czy to gorsza plaga od ślimaków? :x
A w ogóle, harmonia - kto wymyślił taka kretyńską nazwę?
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Żarty żartami, ale moja siostra już kilka razy została ugryziona przez biedronkę. Nie mam pojęcia czy była to Harmonia, zwłaszcza że ugryzienia zdarzyły sie kilka lat temu, gdy o Harmonii nic nie było słychać.
Na poczatku się z niej śmiałam, bo biedronki zawsze miałam za pożyteczne i sympatyczne owady. Moja siostra zaś ich nie znosi.
Teraz już chyba nie będę taka skora do śmiechu..
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Kiedyś ogrodnik - amator, ale z wieloletnią praktyką, powiedział, że biedronki tak bardzo nie walczą z mszycami, a tylko je łaskoczą, aby wydzielały więcej słodkiej wydzieliny. To o tę wydzielinę biedronki konkurują z mrówkami. Nie twierdzę, że tak jest naprawdę - powtarzam to, co słyszałam.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Awatar użytkownika
margaretka3434
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 15 kwie 2008, o 11:45
Lokalizacja: wrocław

Re: Uwaga! Biedronka-morderca sieje postrach ...

Post »

Widzę,ze temat umarł w przeciwienstwie do azjatek....cały kraj już w tym paskudztwie.Teraz to raczej trzeba monitorować gdzie się pojawią ,ale nasze polskie.Pierwszy raz mam je w tym roku na.....jodle.20 letnie drzewo całe w różnych stadiach rozwoju owej biedronki.Agresywna widzę bardzo,bo nie widzę naszych rodzimych siemiokropek.Trzyma się igły jak rzep psiego ogona.Mszyca jak była tak jest,chociaz u mnie w ogrodzie maleńko,bo walczę na razie skutecznie z mrówkami.A brak mrówek to i mało mszycy.W pojedyncze osobniki próbnie prysnęłam Karate i Decisem i ...nic...może za słabe stężenie,albo mało czasu.....Przewertowałam internet i niektórzy to maja mały armagedon z nimi,po kilkaset sztuk w domach,nie dają rady.Ptaki tego jeść nie chcą.W moim ogrodzie jest dużo ptaków,ale nie widziałam chętnych,które by je jadły.Na jodle gniazdo ma rodzinka wróbelków i nic.Przeczytałam,że ludzie wciągają je odkurzaczami.Czyżby w akcje desperacji będe musiała zassać je z jodły odkurzaczem ;:202 ...będzie przynajmniej śmiesznie ;:215 ."Harmonię" znalazła tez moja sąsiadka na karłowej brzozie,a mój brat na karłowej wierzbie.A więc jest wszędzie.W necie trudno też znaleźć jakiś środek.W moim przypadku potraktowałabym jedynie jodłę,i poszczególne gałęzie ,gdzie owa biedronka jest.Skoro pyretroidy nie pomogły to co?Którys z panów entomologów stwierdził,że trzeba je polubić.To ,że on lubi robale to jego sprawa i niech mnie nimi nie uszczęśliwia,szczególnie,ze gada głupoty,ze nie gryzą.Gryzą,bo zostałam juz kilka razy ugryziona.Kończy sie to u mnie małą,bolącą krostą,na szczęście bez powikłań.Dlatego tez szukam czegoś czym mogłabym je potraktować.Czytałam o mentolu.Pomyślałam,że skoro nie lubią jego zapachu spróbuje popryskać je roztworem olejku miętowego.Ciekawa jestem reakcji.
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uwaga! Biedronka-morderca sieje postrach ...

Post »

Gryzą, moja siostra już 2 razy została przez nie ugryziona..
Awatar użytkownika
margaretka3434
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 15 kwie 2008, o 11:45
Lokalizacja: wrocław

Re: Uwaga! Biedronka-morderca sieje postrach ...

Post »

Wreszcie dorwałam kolegę co zajmuje sie robalami w rolnictwie.Pomogą Actellic 500EC ,Mospilan 20SP ,Dursban 480EC, Nurelle D 550EC, Pyrinex 480EC( zawiera ten sam składnik co Dursabn =chloropiryfos=). Nigdzie w necie nie można znaleźć informacji o srodkach,ale myślę ,że nie podawane są celowo,żeby przez przypadek nie ukatrupić naszych krajowych biedronek.pewnie wynika to z faktu ,że sporo ludzi nie potrafi rozróżnić owych biedronek od siebie,a prawie nikt nie wie jak wyglądają larwy biedronek ;:131 ....
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2296
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis)

Post »

Wczoraj na balkonie zobaczyłem taki widok:


Obrazek

Widać, że wiosna się zbliża.
Moje wątki
Festina Lente
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Neguję ten mimowolny import z Azji,bo jest bardziej płodna,bardziej żarłoczna i w ogole "bardziej" niż nasze rodzime biedronki i powoli wypiera je ze środowiska.Poza tym oprócz mszyc zjada larwy naszych biedronek , nie gardzi również owocami.Jakby tego było mało ,wywołuje też alergie.Potrafi boleśnie ugryźć.
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2296
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Dziękuję, o tym nie wiedziałem. Zastanawiałem się, jak one przetrzymują minusowe temperatury, teraz jak o nich czytam , to są nie do zdarcia, szkoda, że niszczą Nasze Rodzime.:(
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Post »

kaLo pisze:Neguję ten mimowolny import z Azji,bo jest bardziej płodna,bardziej żarłoczna i w ogole "bardziej" niż nasze rodzime biedronki i powoli wypiera je ze środowiska.Poza tym oprócz mszyc zjada larwy naszych biedronek , nie gardzi również owocami.Jakby tego było mało ,wywołuje też alergie.Potrafi boleśnie ugryźć.

Janusz ;:333 ja zawsze niszcze te biedronki, z wiadomych celów, niszczą populację naszej, a ugryzienie jest niezmiernie bolesne, ja musiałam jechać na ostry dyżur, najwidoczniej mój organizm zareagował alergicznie, więc ostrzegam alergików :!: :!: :!:
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Post »

U mnie namiętnie wyjadały nektaryny, siedziało po kilka a w każdym napoczętym miejscu.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Biedronka azjatycka- Harmonia axyridis

Post »

Zanim jednak rozgnieciecie cokolwiek,należy najpierw zapoznać się z gatunkami rodzimymi,o wiele rzadziej występującymi niż 7 kropka,np.mączniakówka,2 i 14 kropki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”