Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Dziękuję, pozrywałem szkodnika.
:wit
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
piobuk1
200p
200p
Posty: 449
Od: 20 lut 2012, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

piotrek 147, w tej chwili już za późno na zwalczanie przeziernika, możesz to zrobić dopiero po zbiorze owoców. Pułapki feromonowe są dedykowane dla określonego gatunku i wabia tylko jego przedstawicieli i kreślonej płci. W dodatku stosuje się je przede wszystkim w celu sygnalizacji pojawienia się szkodnika. Kiedyś przeziernik był zwalczany niejako przy okazji walki z wielkopąkowcem ale od czasu kiedy w Polsce nie ma zarejestrowanego preparatu do zwalczania tego szkodnika walka z przeziernikiem ogranicza się tylko do zwalczania motyli. Polecam lekturę specjalistycznej literatury sadowniczej.
Pozdrawiam Piotr
piotrek147
50p
50p
Posty: 57
Od: 30 maja 2010, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Na forum sadowniczym http://www.sadownictwo.com.pl/ wyczytałem przed chwilą, że dopiero teraz zamawiają pułapki, a oprysk wykonuje się wówczas gdy pojawią się motyle przeziernika w pułapkach, w terminie od końca maja do końca lipca.

Jednak z zachowaniem okresu karencji przed spodziewanym zbiorem, zazwyczaj 7 dni.
Jednak tutaj byłbym ostrożniejszy i dołożył na 14 dni.

Stosować produkt FASTAC

Czy takie zabiegi gdybym wykonał nie będą skuteczne?
Też planuję zamówić sobie pułapkę, cena 50zł z dostawą na http://medchem.pl/sklep/index.php?5,zes ... k-porzeczk .
Balkonik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 9 maja 2011, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Ja też zapytam o chorobę jaka u mnie występuje ( jeśli to jej wina ). Otóż brzegi liści schną to jedyne co na razie zauważyłem, zarówno na mniejszych jak i większych liściach. Brzegi liści, które schną również się zawijają.

Przyznam się bez bicia, że porzeczka czarna, którą mam jest w doniczce na balkonie ( mam już ja od 3 lat ) Jedyna szansa na fascynację z ogrodnictwa to właśnie balkon :|

Może i też zbyt suche podłoże, kto wie. Jeśli zbyt mało informacji podałem, to jeszcze dziś wstawię zdjęcie.

Poproszę o wskazówkę jak działać :wink:
Balkonik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 9 maja 2011, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Obrazek

ps. nie wiem dla czego wyszły do góry nogami..ale u mnie na dysku są normalnie ;:204
Balkonik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 9 maja 2011, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Czekam z nadzieją przyjaciele ;:131
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Nie wiem co może być porzeczce, ale też i na zdjęciu nic nie widać.
Bardzo nieostre.
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
Balkonik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 9 maja 2011, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Tak, to przyznam, jeśli tylko kolejne liście się znajdą dam nowe lepsze zdjęcie.

ps. robiłem zdjęcia jeszcze aparatem telefonu tym samym co poprzednie, tylko że tym razem liściom, które żółkną, lekko brązowieją/schną, może są to objawy tej samej choroby, która jest na poprzednim zdjęciu i powoduje zawijanie się zeschniętych brzegów liści. :?:

Obrazek
aleczka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 14 cze 2010, o 08:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Biała Podl

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Zwracam się z prośbą o poradę a mianowicie na krzakach czarnej porzeczki żółkną i opadają liście. Zaznaczam, że są one malutkie, tak jakby nie zdażyły urosnąć.
W tym samym rzędzie rosną również krzaki czerwonej porzeczki i tam nie ma żółtych liści.

Pozdrawiam Alicja
Balkonik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 9 maja 2011, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Jeżeli nie ma żadnych innych śladów na liściach min. kropek/plam/białego nalotu może być to brak składników pokarmowych.

Mogę jedynie napisać objawy chorób;

Rdza porzeczkowo- wejmutkowa- Cronartium ribicola ujawnia się w okresie letnim. Jeżeli na górnej stronie liści spostrzeżemy jasne a na spodzie rdzawe plamy to oznaka, że najprawdopodobniej krzew został zaatakowany przez wspomnianą rdzę

Biała plamistość liści- Mycosphaerella ribis należy do chorób grzybowych. Objawia się pojawieniem na liściach początkowo brunatnych plam, które z czasem stają się szarawe. Plamy są widoczne po obu stronach liści.

antraknozę (opadzina liści porzeczek) ? Drepanopeziza ribis. Objawia się ona drobnymi, ciemnymi plamami, pojawiającymi się późną wiosną. Przy dużej infekcji plamy możemy dostrzec także na pędach oraz owocach

Amerykański mączniak agrestu- Sphaerotheca mors uvae jest bardzo groźną chorobą spowodowaną obecnością grzyba rozprzestrzeniającego się podczas słonecznych dni. Choroba objawia się pojawieniem białego nalotu, z czasem przebarwiającego się na brązowo
aleczka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 14 cze 2010, o 08:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Biała Podl

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Dziękuję Balkoniku za szybką odpowiedź. Nic mi nie pasuje z tego co napisałeś, jedynie może brakuje im wody,ale mam nadzieję że wszystkie liście nie opadną.
Dziękuję i pozdrawiam
Pitoleusz
200p
200p
Posty: 283
Od: 25 wrz 2010, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Nie wiem co to jest, pewnie brak jakichś minerałów czy pierwiastków, bo na moim porzeczkach odkąd je dostałem mam te objawy, wody pod dostatkiem. Jednak nie wpływa to jakoś na owocowanie.
Awatar użytkownika
mietka
50p
50p
Posty: 97
Od: 28 sie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gubin woj.Lubuskie

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Balkonik pisze:Jeżeli nie ma żadnych innych śladów na liściach min. kropek/plam/białego nalotu może być to brak składników pokarmowych.

Mogę jedynie napisać objawy chorób;

Rdza porzeczkowo- wejmutkowa- Cronartium ribicola ujawnia się w okresie letnim. Jeżeli na górnej stronie liści spostrzeżemy jasne a na spodzie rdzawe plamy to oznaka, że najprawdopodobniej krzew został zaatakowany przez wspomnianą rdzę

Biała plamistość liści- Mycosphaerella ribis należy do chorób grzybowych. Objawia się pojawieniem na liściach początkowo brunatnych plam, które z czasem stają się szarawe. Plamy są widoczne po obu stronach liści.

antraknozę (opadzina liści porzeczek) ? Drepanopeziza ribis. Objawia się ona drobnymi, ciemnymi plamami, pojawiającymi się późną wiosną. Przy dużej infekcji plamy możemy dostrzec także na pędach oraz owocach

Amerykański mączniak agrestu- Sphaerotheca mors uvae jest bardzo groźną chorobą spowodowaną obecnością grzyba rozprzestrzeniającego się podczas słonecznych dni. Choroba objawia się pojawieniem białego nalotu, z czasem przebarwiającego się na brązowo
Witam,możesz mi podpowiedzieć co robić jak mam na agreście MĄCZNIAKA
Pozdrawiam Danuta
Mój kawałek szczęścia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”