Grusza - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Sabina1
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 22 mar 2017, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Dziękuję Ci bardzo. Mam nadzieje, ze drzewka przeżyją moją interwencję.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Przypominam- nadchodzi, jest teraz pora na oprysk przeciwko podskórnikowi! Zielony lub biały pąk, w ciepły słoneczny dzień, np. Ortus, Movento.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Cześć

Mam problem z jedną gruszą, została zaatakowana przez coś czego nie mogę zidentyfikować.
Pojawiają się zgrubienia na pędach, w środku brązowe. Na razie to małe drzewo i wycinam chore fragmenty, ale może sensowniej będzie spalić drzewko i kupić nowe ?
Obrazek
Obrazek
Wybaczcie jakość zdjęć, telefon w pełnym słońcu :-/
Papuziara
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 22 lut 2017, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Witam,
Mam w ogrodzie starą gruszę, ma ze 30 lat, składa się z 2 różnych gatunków (nie znam ich nazw). Odkąd mam ten ogród grusza owocuje obficie, corocznie są różnice, choć dotąd się tym nie przejmowałam i nie monitorowałam. Od tego roku chcę się za drzewo wziąć. Na przedwiośniu pewien "fachowiec" skrócił mi koronę, wyciął masę gałęzi (pewnie też jednorocznych).
Teraz uzmysłowiłam sobie, że moja grusza choruje od zawsze. Zdiagnozowałam parcha i gorzką/ brunatną zgniliznę. Rdzę też gdzieś widziałam, ale nie wiem, czy na mojej gruszy, czy u sąsiada, który ma sporo drzew owocowych.

Teraz mamy śnieg, prognozy przewidują silne ochłodzenie. Pąki są zielone, zamknięte. Pod gruszą rosną stare krzaki czerwonych porzeczek, na nich część kwiatów już otwartych. Pod gruszą zaczyna się też mój warzywnik, a cała działka ułożona jest pod lekkim skosem, więc spod gruszy spływa na warzywnik. Dodatkowo na gruszy mam ul dla murarek (które jeszcze śpią).

Pytania moje: czym pryskać (mam małe dzieci wyjadające wszystko w ogródku bez umycia, ewentualnie w beczce z deszczówką), ale przede wszystkim KIEDY i w jakiej ilości? Drzewo rozłożyste na 5m, wysokie na 5-6m na pewno do góry nie sięgnę (ewentualnie na środku, gdy wejdę po drabinie). Nigdy nie robiłam żadnego oprysku. Kupiłam butlę 5l. I pytanie techniczne: czy jakaś maska wystarczy, by się tego nie nawdychać?

Z góry dziękuję za odpowiedzi
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

W pierwszej kolejności zadbaj o stan sanitarny korony. Jeśli usunięte zostaną wszystkie martwe fragmenty gałęzi i konarów to już zmniejsza się ryzyko zgnilizn. Jeszcze bardziej zmniejszy się po dobrym prześwietleniu (nie wiem co pozostało na drzewie), a jeszcze bardziej ryzyko chorób ograniczy coroczne grabienie liści. To parch byłby z głowy, a jeśli nie to daj drzewu azotu i potasu (nie wiem jakich jest rozmiarów, ale ze 20 kg mieszanki powinno wejść). Monilioza sama zejdzie, gdy korona będzie bardziej przewiewna. Zostaje rdza, ale zostaw sobie na razie ten problem.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
kaszmirka
50p
50p
Posty: 83
Od: 8 sty 2014, o 10:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, okolice Pułtuska

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Kora młodej gruszy japońskiej mocno popękała. Co ciekawe, zjawisko nie występuje na zeszłorocznych przyrostach. Czy jest to objaw niedoboru miedzi czy może jakieś choróbsko?

Obrazek
Na zdjęciu w dolnej części starszy przyrost (tak wyglądają wszystkie starsze przyrosty). W górnej części zdrowy przyrost zeszłoroczny.
Papuziara
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 22 lut 2017, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

ERNRUD pisze:W pierwszej kolejności zadbaj o stan sanitarny korony. Jeśli usunięte zostaną wszystkie martwe fragmenty gałęzi i konarów to już zmniejsza się ryzyko zgnilizn. Jeszcze bardziej zmniejszy się po dobrym prześwietleniu (nie wiem co pozostało na drzewie), a jeszcze bardziej ryzyko chorób ograniczy coroczne grabienie liści. To parch byłby z głowy, a jeśli nie to daj drzewu azotu i potasu (nie wiem jakich jest rozmiarów, ale ze 20 kg mieszanki powinno wejść). Monilioza sama zejdzie, gdy korona będzie bardziej przewiewna. Zostaje rdza, ale zostaw sobie na razie ten problem.
Dziękuję :)
Kupiłam dziś Azofoskę, 5kg. Czy potrzebuję aż 20kg?

Liście co roku grabię i palę, ale niestety zgniłe owoce kompostowałam. Co zrobić z tym kompostem? Dużo go mam i na jesień przewiduję, że będzie gotowy :( Czy pod warzywa może iść? Na zdjęciach widać, że za gruszą jest grunt pod warzywa.

Moje drzewo:

http://i.imgur.com/VS6PtU6.jpg

http://i.imgur.com/DGGQr7w.jpg

http://i.imgur.com/clXT3nh.jpg

Za duże zdjęcia, zmieniłam na linki/jagusia111
smok55
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 5 mar 2017, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Witam na mojej gruszy lipc?wka kolorowa posadzonej na wiosnę w tamtym roku zauważyłem drobne czerwone kropki na większości listków. Przeczytałem cały temat nie znalazłem nic podobnego. Poza tym liście i drzewko wygląda na zdrowe. Poniżej wklejam zdjęcia liści.
https://imageshack.us/i/pnNV0NWHj
https://imageshack.us/i/pnfRjMPOj
Awatar użytkownika
kaktusowe
50p
50p
Posty: 80
Od: 26 lut 2016, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle/Goszyce

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

wiosna ruszyła to i choroby ruszają. Na moich gruszach pojawił się prawdopodobnie podskórnik gruszowy, ale bardzo proszę o potwierdzenie mojej diagnozy. Proteus 101 OD, dobry wybór?? to połączenie Calipso i Bulldock'a

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Na końcu zawsze jest dobrze, jeśli nie jest to znaczy że to jeszcze nie koniec
Wiejskie życie u Anetki
kaszmirka
50p
50p
Posty: 83
Od: 8 sty 2014, o 10:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, okolice Pułtuska

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

kaszmirka pisze:Kora młodej gruszy japońskiej mocno popękała. Co ciekawe, zjawisko nie występuje na zeszłorocznych przyrostach. Czy jest to objaw niedoboru miedzi czy może jakieś choróbsko?

Obrazek
Na zdjęciu w dolnej części starszy przyrost (tak wyglądają wszystkie starsze przyrosty). W górnej części zdrowy przyrost zeszłoroczny.
Niech ktoś doradzi, bo nie wiem czy gruszę spalić czy zostawić. Nie chce żeby mi się inne drzewka zaraziły.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Awatar użytkownika
kaktusowe
50p
50p
Posty: 80
Od: 26 lut 2016, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle/Goszyce

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Erazm, a mógłbyś też zerknąć na moje zdjęcia? choroba postępuje :(
Na końcu zawsze jest dobrze, jeśli nie jest to znaczy że to jeszcze nie koniec
Wiejskie życie u Anetki
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Liście gruszy są zaatakowane przez podskórnik gruszowy.
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”