Cyprysik (Chamaecyparis) - choroby,szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Cypryska
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 maja 2010, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyprys choruje -potrzebuję pomocy

Post »

ja też mam ten sam problem, szkoda mi ich wycinać, podsypałam nawozem przeciw brązowieniu i czekam
wolodi
100p
100p
Posty: 173
Od: 26 lis 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Swiętokrzyskie

Re: Cyprys choruje -potrzebuję pomocy

Post »

I myślisz że ten nawóz pomoże?:) To tak jakby umierającemu podawać witaminy bo pewnie dlatego umiera, że ma ich niedobór.
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cyprys choruje -potrzebuję pomocy

Post »

"Tonący brzytwy się chwyta" więc pewnie tak jak i ja, Cypryska stara się zrobić wszystko, żeby uratować drzewka
x_o-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1060
Od: 30 mar 2010, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyprys choruje -potrzebuję pomocy

Post »

Na trasie Sandomierz - Warszawa, jak okiem sięgnąć wszystkie porażone i brązowe :( , aż żal patrzeć. W ostatniej Maji w ogrodzie była o tym mowa. Jeszcze chyba mozna obejrzeć powtórkę
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cyprys choruje -potrzebuję pomocy

Post »

Może była mowa od czego to jest?
x_o-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1060
Od: 30 mar 2010, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyprys choruje -potrzebuję pomocy

Post »

:oops: , przyznam, że słuchałam jednym uchem, bo moich roślin nie dotyczy, ale widziałam całkowicie brązowe rosliny, które właścicielka chciała wykopać jako nie do uratowania, a zaproszony fachowiec zdiagnozował atak szkodników i radził jak ratować.
wolodi
100p
100p
Posty: 173
Od: 26 lis 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Swiętokrzyskie

Re: Cyprys choruje -potrzebuję pomocy

Post »

Niestety "Maja w Ogrodzie" skupia się raczej na reklamowaniu produktów Substrala, a poziom merytoryczny reprezentuje najwyżej średni. Najlepsze było jak podlewali jakimś fungicydem (Oczywiście było napisane tylko substral, ale jak wiemy subtsral jets tylko konfekcjonerem ś.o.r)całkiem zdrową kosodrzewinę (a we wcześniejszych odcinkach reklamowała mikoryzy:). Chyba nie muszę opisywać co spowoduje ów fungicyd?
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cyprys choruje -potrzebuję pomocy

Post »

Może i tak. A ja dalej nie wiem czy pryskać i czym i czy się da uratować. Czy tylko skutek zimy czy choroba grzybowa czy szkodnik? :(
wolodi
100p
100p
Posty: 173
Od: 26 lis 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Swiętokrzyskie

Re: Cyprys choruje -potrzebuję pomocy

Post »

A gdzie były kupowane te rośliny? Czy były w pojemnikach?A stosowałeś jakieś nawozy? na razie proponuje oprysk Topsinem do oprysku możesz dodać trochę nawozu dolistnego np. pinivitu
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cyprys choruje -potrzebuję pomocy

Post »

Rośliny były kupowane w sprawdzonej szkółce jako małe sadzonki z gołym korzeniem 4 lata temu. Obecnie maja średnio około 1metra wysokości.Wiosną są zasilane nawozem dla iglaków lub azofoską. Jesienią nawozem jesiennym dla iglaków.Co prawda przed tą zimą wyszło tak że nie podsypałam ich nawozem jesiennym.Teraz jednak wokół roślin ziemia spulchniona nawóz dostarczony.
Też myślałam,że popryskam od chorób grzybowych.
Myślałam że ktoś zna tą chorobę i przyczynę takiego wyglądu moich cyprysów i wskaże konkretny środek :(
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Cyprys choruje -potrzebuję pomocy

Post »

mam też ten sam problem i to zarówno z dużymi cyprysami ok. 2m jak i małymi. Po prostu wszystkie cyprysy (najbardziej bo inne iglaczki też mają ten sam problem tylko nie w takim stopniu) brązowieją w zastraszającym tempie. Prawdopodobnie jest to jakiś "atak" choroby grzybowej. Ja pryskałem Topsinem teraz mija tydzień i będę pryskał amistar (Bravo) i jeszcze później spróbuję aliette. I mam nadzieję, że pomoże bo troszkę się podłamię - najgorsze jest, że u nas pogoda jest cały czas deszczowa i nijak zrobić opryski.
Pozdrawiam. Mirek.
Awatar użytkownika
ElzbietaaG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2902
Od: 16 sie 2008, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Elbąga

Re: Iglaki schną

Post »

Sprawdziłam małą gałązkę z iglaka czy nie jest sucha, :heja żyje !
Awatar użytkownika
skorpion811-51
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7255
Od: 21 lis 2009, o 17:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie Milicz

Re: Cyprys choruje -potrzebuję pomocy

Post »

Podpowiem wam coś o brązowieniu iglaków zobaczcie czy nie ma na nich robactwa bo właśnie w sobotę obejrzałam program ogrodniczy i widziałam ten problem ale pokazali że to robactwo pałaszuje soki z iglaków i dlatego usychają.Podobno trzeba pryskać i odrosną nowe gałązki a suche trzeba będzie wycinać.Właśnie pokazywali gdzieś pod Warszawą na jakimś osiedlu.Życzę cierpliwości. ;:65 A czym w sklepach ogrodniczych na pewno doradzą. :)
Rzekła pszczółka do motyla nikt nie widzi więc zapylaj.
MOJE LINKI , Pusta miska -kliknij
SERDECZNIE ZAPRASZAM STASIA
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”