Cyprysik (Chamaecyparis) - choroby,szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
wiaro
100p
100p
Posty: 154
Od: 19 cze 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cyprysik marnieje pomóżcie.

Post »

taki marny wygląd morze mieć dwie przyczyny: za sucho szczególnie zimą, wczesną wiosną drzewko usycha (pamiętajmy że tego typu rośliny nie zapadają w letarg na zimę) potrzebują wody albo to jest choroba grzybowa wtedy należy odciąć chore gałązki i spalić. opryskać interwencyjnie Topsin M 500 SC ,podłoże jest nieodpowiednie widzę na zadęciu żwir, powinna być kora to zmiesza rysko chorób grzybowych u tui,cyprysów i.t.d , zapobiegawczo na wiosnę opryskiwać medzianem.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyprysik marnieje pomóżcie.

Post »

Roślinka jest po prostu przemarznięta zimą. Na wielu ch. obtusa latoś są podobne objawy.
Awatar użytkownika
ZENOBIUSZ
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4216
Od: 2 sty 2008, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Dzisiaj po przyjeżdzie na działkę zauważyłem na cyprysiku Ivonne usychającą gałązke, drzewo rosnie juz ponad 12 lat i jest to pierwszy objaw którego nie zauważyłem parę dni temu. Co może być tego przyczyną ?.


Obrazek
Pozdrawiam Zenek
filo
50p
50p
Posty: 62
Od: 27 cze 2011, o 00:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyprysik Ivonne

Post »

Sprawdź czy nasda gałęzi nie jest uszkodzona mechanicznie - złamanie, odarcie kory itp. Jeśli nie jest radziłbym zabezpieczyć się przed fytoftorozą bo jeśli to ona to może załatwić cały krzew. Polecam podlewanie previcurem.
Awatar użytkownika
ZENOBIUSZ
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4216
Od: 2 sty 2008, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Cyprysik Ivonne

Post »

Dziękuję za odpowiedz, nie jest to na pewno uszkodzenie mechaniczne lecz obawiam się że może być to fytoftoroza gdyż podobne objawy pojawily się na jałowcach i cisach. Mam pytanie czy preparatem tym podlewać tylko części podziemne drzewa ,czy też i nadziemne?. i w jakim stężeniu / % /.
Pozdrawiam Zenek
Awatar użytkownika
Maja100
200p
200p
Posty: 233
Od: 31 mar 2011, o 00:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Cyprysik Lawsona - ukorzenianie

Post »

Witam, dostałam od znajomej kilka gałązek cyprysika lawsona. Chcę je ukorzenić .. tylko nie wiem czy prawidłowo się do tego zabieram :roll:
Gałązki oderwałam z piętką, umoczyłam w płynnym ukorzeniaczu i wsadziłam do wilgotnego podłoża (ziemia kwiatowa i piasek - 1:1)
Mam jakiś dziwny ten ukorzeniacz bo w płynie .. nie mogłam dostać w proszku .. i nie bardzo wiem czy mam nim też podlewać te sadzonki ?

Zapomnialam dodać, że wszystko wsadziłam w duży foliowy worek :)

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Cyprysik Lawsona - ukorzenianie

Post »

Nie trzymaj tego w domu tylko na zewnątrz w zacienionym (ale widnym) miejscu. Najlepiej jakby na te sadzonki nie lał się deszcz.
Awatar użytkownika
Maja100
200p
200p
Posty: 233
Od: 31 mar 2011, o 00:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cyprysik Lawsona - ukorzenianie

Post »

Ok postawię je pod wiatą gdzie trzymam drzewo do kominka :) A ten ukorzeniacz jest dobry ? mam je nim jeszcze podlewać czy jak ? Czy samo zamoczenie przy wsadzaniu wystarczy ?
lenek208
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 27 mar 2011, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: rzeszów-strażów

Re: Cyprysik Lawsona - ukorzenianie

Post »

z tego co widać to jest chyba nawóz.
Awatar użytkownika
Maja100
200p
200p
Posty: 233
Od: 31 mar 2011, o 00:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cyprysik Lawsona - ukorzenianie

Post »

No właśnie też tak myślę, ale Pani w castoramie dała mi to jako ukorzeniacz ... Stosował to ktoś ?
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Cyprysik Lawsona - ukorzenianie

Post »

"Nawóz do stosowania doglebowego podczas przesadzania roślin, drzew i krzewów ozdobnych. Zawiera składniki pokarmowe niezbędne roślinie do przyspieszonej regeneracji i odtworzenia systemu korzeniowego. Zalecany do ukorzeniania sadzonek roślin ozdobnych, bowiem łagodzi objawy uszkodzeń systemu korzeniowego związanych z przesadzaniem roślin, przyspiesza regenerację systemu korzeniowego, wpływa korzystnie na proces ukorzeniania, zawiera aktywatory procesów korzenienia.W przypadku roślin przesadzanych z wytworzoną juş bryłą korzeniową podlewać bezpośrednio po ich wysadzeniu na miejsce stałe, jednokrotnie roztworem nawozu o stęşeniu 0,05% (5ml w 10l wody). Naleşy zastosować od 200 ml roztworu na roślinę (duşe drzewa i krzewy). Podlać glebę wokół pnia na powierzchni obejmującej system korzeniowy. W przypadku nawoşenia ukorzenianych sadzonek naleşy je moczyć ich końcówki w roztworze nawozu (na głębokość 5 - 15 mm) przez 5 - 10 sekund bezpośrednio przed umieszczeniem ich w podłoşu. Do ukorzeniania sadzonek stosować roztwór nawozu o stęşeniu: dla sadzonek zielnych: - 15% tj. 15ml nawozu + 85 ml wody; dla sadzonek pół-zdrewniałych: - 25% tj. 25ml + 75 ml wody; dla sadzonek zdrewniałych: - 40%, tj. 40ml nawozu + 60ml wody."


Korzonek Superstart

ZASTOSOWANIE:
Rośliny przesadzane z wytworzoną bryłą korzeniową:
rośliny podlewać bezpośrednio po wysadzeniu na miejsce stałe, jednokrotnie roztworem nawozu o stężeniu 0,05% (5ml w 10l wody). Należy zastosować od 200 ml roztworu na roślinę (duże drzewa i krzewy). Podlać glebę wokół pnia na powierzchni obejmującej system korzeniowy.
Ukorzenianie sadzonek:
stosować do nawożenia ukorzenianych sadzonek poprzez moczenie końcówek w roztworze nawozu (na głębokość 5 - 15 mm) przez 5 - 10 sekund bezpośrednio przed umieszczeniem ich w podłożu.
Do ukorzeniania sadzonek stosować roztwór nawozu o stężeniu:
dla sadzonek zielnych: - 15% tj. 15ml nawozu + 85 ml wody;
dla sadzonek półzdrewniałych: - 25% tj. 25ml + 75 ml wody;
dla sadzonek zdrewniałych: - 40%, tj. 40ml nawozu + 60ml wody.
SKŁAD:
Typ nawozu WE: E.2.2. Płynny nawóz zawierający podstawowe składniki nawozowe: P2o2 8,0 % + K20 15,5 % z dodatkiem mikroskładników pokarmowych (B, Cu, Fe, Mn, Mo, Zn) stosowany doglebowo.
LeroyMerlin
200p
200p
Posty: 388
Od: 24 maja 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyprysik Lawsona - ukorzenianie

Post »

Witam,
W tego typu preparatach należy moczyć ukorzeniane końcówki, nie podlewać nim rośliny. Przepisowo sadzonki pobiera się w marcu lub od końca sierpnia do grudnia. Cyprysik powinien się jednak ukorzenić jeżeli fragment rośliny jest niewielki - wys. 10 cm (co ogranicza parowanie). Sadzonki ukorzeniają się dość długo: od 2 do 12 miesięcy. Po ukorzenieniu można zdjąć folię, a po tygodniu od zdjęcia folii przesadzic do doniczek z ziemią kompostową.
Pozdrawiam, Wojtek
Ekspert Leroy Merlin
Pozdrawiam, Wojtek
Ekspert Leroy Merlin
yupi5
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 30 lip 2011, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Cyprysik - choroby

Post »

jak pomóc mojemu cyprysikowi? Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”