Kosodrzewina (sosna górska, kosówka właściwa)(Pinus mugo)- choroby,szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Marko_KG
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 sie 2014, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kosodrzewina choruje - POMOCY

Post »

Witam

Mam problem z kosodrzewiną. Z trzech pięknych kilkunastoletnich krzewów jedna bardzo mi choruje. na całych gałęziach schną igły. Na razie padły całe dwie gałęzie ale widzę że inne od dołu też zaczynają. Igły trzymają się mocno choć są jak wyschłe. Nie kruszą się po złamaniu tylko pękają ale dalej się trzymają w całości. Chora gałązka po przełamaniu w środku jest normalna pełna i pachnie żywicą. Igły nie mają żadnych plam. Poniżej wrzucam zdjęcia i proszę o pomoc bo szkoda mi tych pięknych, wielkich "krzaków". Aha. W środkowej kosodrzewinie rośnie jeżyna, którą co roku wycinam ale to chyba nie ma nic wspólnego.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
graveDMan
100p
100p
Posty: 166
Od: 18 lut 2011, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 60 km na zachód od Warszawy

Re: Kosodrzewina choruje - POMOCY

Post »

Wygląda na to że roślina została porażona przez fytoftorozę. Trzeba ją usunąć a pozostałe podlać środkiem chemicznym np. Previcurem
Januszszcz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 30 mar 2016, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Sosny, kosodrzewina całe usychają

Post »

Mam w górach domek, i posadzone sosny i kosodrzewinę. Od 2 lat niektóre rośliny mi obumierają.

Wygląda to mniej więcej tak:
Roślina w całości traci kolor i po jakimś czasie przechodzi w brązowy aż do całkowitego uschniętego brązowego.
W ten sposób już straciłem jakieś 10 kosodrzewin, 2-3 sosny

Trwa /to usychanie/ kilka miesięcy.

Może to być związane ze zwierzętami?, sarny potrafią wejść na działkę /ale czy mocz mógłby całą sosnę lub kosodrzewinę tak w całości uszkadzać?

Ususzona sosna na zdjęciu
Obrazek

Będę wdzięczny za jakąś podpowiedź.

pozdrawiam forumowiczów

Janusz
pozdrawiam

Janusz
Agaspox
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 lip 2016, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kosodrzewina

Post »

Witam, tydzień temu posadziłam kosodrzewinę, wykopałam dziury wsypałem podłoże do iglaków, wsadziłem roślinkę, odłożyłam podłożem z boku i na gorze, na wierzchu gruntu mam agrowłókninę i korę kamienna. Codziennie wieczorem podlewam. Jeszcze nie schną i wciąż są zielone, ale mam wrażenie ze igły już nie są tak samo grube jak były tylko cieńsze i marniejsze. Jakby słabsze. Czy dobrze robię ze od tygodnia codziennie podlewam? Czy już w ogóle przestać? W szkółce powiedzieli żeby podlewać, ale nie powiedzieli jak długo i ile. Najpierw polowałam ze szlaufa, a teraz po 1 litrze na roślinkę. Mam tez te same kosodrzewiny posadzone 2 dni temu i igły rzeczywiście wyglądają na zdrowsze. Te podlewam dopiero 2 dzień, czy tez już więcej nie trzeba i przestać. Czy dalej podlewać.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Kosodrzewina - choroby

Post »

Niepotrzebne podłoże do iglaków (notabene nie ma czegoś takiego, to chwyt marketingowy, bo każdy gatunek iglastych ma inne wymagania), kosodrzewina wymaga gleby piaszczysto gliniastej, dobrze odprowadzającej wodę.To 'podłoże do iglaków' jest torfowe i zatrzymuje wodę, pod okładziną z agro i kamieniem lejąc wodę doprowadzisz do gnicia korzeni, szczególnie na cięższej, gliniastej glebie.Nie ma czegoś takiego jak kora kamienna, albo kora, albo kamień, dla iglaka lepsza kora, zresztą zawsze lepsza, bo jest lżejsza, nie uciska młodego systemu korzeniowego i nie utrudnia dostępu powietrza do korzeni.

Sadzi się do normalnego podłoża jakie masz na działce i podlewa (bez włókniny i okrywy)w miarę przesychania, cały sezon.Okrywę z agro i kamienia kosodrzewina zniesie tylko na piachu.Ja tak zrobiłam dwa lata temu w miejscu gdzie był stary fundament, a więc sporo gruzu (drenaż) pod warstwą ziemi.Podlałam kosodrzewinę tylko po posadzeniu i sprawdzałam, jest tam stale wilgotno, podlewa tylko deszcz.Jak cały czas lejesz to na bank zmarnieją, zresztą już chyba zostało zauważone, ale pierwszym objawem jest żółknięcie.

Najlepiej nie dawać agrowłókniny i kamienia, ogólnie rośliny tego nie lubią, najlepiej tylko kora bez włókniny, a jeśli już, to jak się ukorzenią i zaczną rosnąć, pobierać wodę, albo w ekstremalnych warunkach, na suchej glebie, albo takich jakie opisałam, gdzie jest drenaż.
Jak masz cięższą glebę to wyjmij roślinę, rozmieszaj torf z rodzimym podłożem, domieszaj sporo piasku, podlej trochę i jak chcesz to daj kamień, nie podlewaj.Jak masz lekką, piaszczystą glebę przemieszaj ten wilgotny torf z rodzimym, przesusz trochę, niewiele, w razie suszy podlewaj pod kamieniem.
molszewski
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 kwie 2018, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosodrzewina - choroby

Post »

Witam Wszystkich,

Mam prośbę o "identyfikację problemu".
Kosodrzewina posadzona ok. 3 lata temu, pierwszy rok była ładna, nowe przyrosty.
W kolejnych latach już tylko gorzej... zrzuciła wszystkie igły poza czubkami.
Nie wiem co jej nie pasuje?
Ziemia do iglaków (na takiej posadzona), czytałem w poprzednim poście, że nienajlepsze rozwiązanie...
Zbyt częste podlewanie? Wpierw była cyklicznie podlewana, bo sądziłem że usycha. Potem podlewana tylko deszczem, bo doczytałem że może to być problem przelania. Niestety nic to nie zmieniło...
A może doniczka, która posiada "system nawadniania". Pływak pokazujący poziom wody w doniczne + dno podwójne. I może tu jest problem, bo korzenie cały czas są w wodzie?
Donica całą zimę stoi na balkonie i może poprzez dużą wilgotność ziemi w zimę zamarza na wskroś?

Sierpień zeszłego roku:
https://drive.google.com/file/d/0B74op_ ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B74op_ ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B74op_ ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B74op_ ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B74op_ ... sp=sharing

Zdjęcie stanu obecnego:
https://drive.google.com/file/d/12eb1fd ... sp=sharing

Pozdrawiam,
Mariusz
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Kosodrzewina - choroby

Post »

Sam sobie odpowiedziałeś, donica z nawadnianiem.Sosna potrzebuje drenażu, a nie stale wody.Podlewać jak przeschnie.
molszewski
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 kwie 2018, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosodrzewina - choroby

Post »

selli7 pisze:Sam sobie odpowiedziałeś, donica z nawadnianiem.Sosna potrzebuje drenażu, a nie stale wody.Podlewać jak przeschnie.
Selli7 dziękuję Ci za radę :)

Orientujesz się, czy jest szansa aby na gołych pędach odrosły igły (chyba raczej nie)?
Kosodrzewinę przesadzić do innej ziemi? Jaką ziemię / mieszaninę polecasz?
A jak z nawożeniem, podawać jakiś nawóz?
Czy jest jakiś prosty sposób określenia wilgotności / kiedy podlewać krzew w donicy?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Kosodrzewina - choroby

Post »

Na gołych częściach pędów igły nie odrosną.Sosnę sadzić do zwykłej uniwersalnej ziemi, na dno cienką warstwę keramzytu, musi być też odpływ wody - otwór, ale to chyba wiesz.Nawozić nie trzeba, raczej przesadzać gdy przerośnie pojemnik, albo wysadzić po kilku latach do gruntu.
Najprostszy sposób to nie przykrywać niczym ziemi i widać wtedy że sucho.
molszewski
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 kwie 2018, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosodrzewina - choroby

Post »

A gdybym chciał z niej zrobić nowe sadzonki aby nie pozosal taki wiecheć to jak to najlepiej zrobić?
Mariusz855
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 paź 2018, o 18:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kosodrzewina - choroby

Post »

Witam wszystkich, mój pierwszy post tutaj.

Kosodrzewina Pumilio w donicy, posadzona na wiosnę, na początku rosła bardzo dobrze, igly soczyście zielone, nowe przyrosty itd. Od połowy lata zaczęły schnąć i brązowieć igły zaczynając od końcówek, proces bardzo powolny, ale postępuje. Igły u nasady bardzo ładne, zielone, końcówki żółte, potem czerwone, brązowe. Jakieś pomysły i porady?

dziękuję

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Remi2006
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 kwie 2019, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kosodrzewina choroby

Post »

Witam
Czy ktoś mógłby mi pomóc w diagnozie co to za choroba na moich kosodrzewinach?
Obrazek
KfkCompany
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 12 kwie 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Chory krzak sosna kosodrzewina żółta

Post »

Witam serdecznie. Bardzo proszę o pomoc w diagnostyce choroby oraz ewentune rozwiązania. Mam krzaczek, jest to chyba sosna kosodrzewina winter gold. Przy zakupie była bardziej żółta niż teraz. Kilka gałązek po zimie zrobiło się brązowych. Sosna posadzona na czarnoziemiu, dookoła kamienie ozdobne. Krzaczów mam w sumie 8 i tylko z tym coś się dzieje. Proszę o pomoc. Krzaczek zasaezony w zeszlym roku w maju. Zdjęcie poniżej. Z góry bardzo dziękuję!
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”