Borówka amerykańska - zamieranie pędów

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ekopak2005
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 3 maja 2006, o 11:12

Borówka amerykańska - zamieranie pędów

Post »

Witam, szukam pomocy w sprawie borówki.Posadzilam 20 krzaków w 2004 roku jesienia.Staralam się jak mogłam o nie dbać. ale teraz na wiosnę zauważylam ,że coś jest nie tak.Zamierają im końce pędow ,które obcięłam i w ogóle nie rosna tak jakbym chciala. posialam już nawóz do borowki .Czy jeszcze jest coś co koniecznie trzeba zrobić na wiosnę ?
ekopak2005
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1007
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

moze nie mialy kwasnego odczynu gleby?
halaha
50p
50p
Posty: 59
Od: 21 maja 2006, o 10:44

Usychanie końcówk borówki amerykańskiej

Post »

Posadzona miesiąc temu borówka, na tegorocznych przyrostach zaczyna usychac. Usycha dziwnie, bez żółknięcia czy skręcania. Usychające liście (na razie niewiele) sa zielone, sztywne, łatwo sie kruszą. Wykluczam suszę, są solidnie podlewane, ziemia tez jest kwaśna. Nie mam doświadczenia z borówką, nie wiem, co może byś tego przyczyną. Tych parę liści to pestka, ale jeśli dalej to się rozprzestrzeni?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Nie jest przenawożona?
Pozdrawiam Andrzej.
halaha
50p
50p
Posty: 59
Od: 21 maja 2006, o 10:44

Post »

Erazm pisze:Nie jest przenawożona?
Nie jest, bo wcale jeszcze nie nawoziłam. Czy moze to byc skutek tego gwałtownego ocieplenia? Bo liscie wygladaja jak ususzone
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Naciśnij przycisk "SZUKAJ" i wpisz Borówka amerykańska. Sporo pisaliśmy na temat borówki. A jak często podlewasz i czy po liściach. Wystarczy 10 l na tydzień. Może coś znajdziesz w temacie: "Wpływ nadmiaru lub niedoboru składników pokarmowych".
Pozdrawiam Andrzej.
halaha
50p
50p
Posty: 59
Od: 21 maja 2006, o 10:44

Post »

Przeszukałam wszystko, nic mi nie pasowało do chrób opisywanych w wyszukiwarce. Obejrzalam jeszcze raz usychającą roślinke i stwierdzilam, ze jest wyłamana przy samej ziemi. Ulżyło mi, bo to nie choroba ani szkodnik. Wycięłam gałązke i po kłopocie.
Dziękuję za porady:)
Awatar użytkownika
Admin_(do2007r.)
---
Posty: 857
Od: 19 maja 2005, o 14:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie
Kontakt:

Post »

Wpisując słowo do przeszukiwarki Forum wpisz kawałek słowa i gwiazdkę "*"
Może coś się pojawi z potrzebnych , poszukiwanych informacji
:idea:
---...== Admin ==...---
Prawdopodobnie Najlepsze Forum Ogrodnicze w Polsce.
http://www.FORUMOGRODNICZE.info" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

halaha pisze:Przeszukałam wszystko, nic mi nie pasowało do chrób opisywanych w wyszukiwarce. Obejrzalam jeszcze raz usychającą roślinke i stwierdzilam, ze jest wyłamana przy samej ziemi. Ulżyło mi, bo to nie choroba ani szkodnik. Wycięłam gałązke i po kłopocie.
Dziękuję za porady:)
Uff, co za ulga.
Warto jednak najpierw dobrze przyjrzeć się roślince, może ona sama da odpowiedź.
uschnięte (najczęściej) czubki gałązek lub całych, należy niezwłocznie wyciąć.

a tu są materiały do tego tematu:

posting.php?mode=edit&f=17&p=5377021
i pamiętaj aby wyszukać coś, trzeba szukany wyraz lub wyrażenie wpisać w cudzysłów. ""

Natomiast odnośnie ułamanej gałązki na pewno tam nic nie znajdziesz :(
Jakub . . . . .
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Borówki

Post »

Są dość łatwe w uprawie ale trzeba spełnić pewne warunki.Ziemia bezwzględnie staranie przygotowana,zdecydowanie kwaśna(torf,kora) i zasobna (kompost,obornik).Miejsce słoneczne (dojrzewanie i wybarwianie owoców) i warunek ostatni - przez cały okres wegetacji zawsze dosyć wilgoci.
Pozdrawiam Bolek :lol:
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Proszę o radę w sprawie borówki

Post »

ekopak2005 pisze:Witam, szukam pomocy w sprawie borówki.Posadzilam 20 krzaków w 2004 roku jesienia.Staralam się jak mogłam o nie dbać. ale teraz na wiosnę zauważylam ,że coś jest nie tak.Zamierają im końce pędow ,które obcięłam i w ogóle nie rosna tak jakbym chciala. posialam już nawóz do borowki .Czy jeszcze jest coś co koniecznie trzeba zrobić na wiosnę ?
Zamieranie pędów borówki wysokiej jest powodowane przez grzyby Godronia cassandrae. Występuje przez cały sezon wegetacyjny rośliny. Polska nie ma zarejestrowanego żadnego fungicydu do zwalczania tej choroby. Rozwiązaniem jest sekator i wycinanie porażonych pędów kilka centymetrów poniżej miejsca porażenia razem ze zdrową częścią rośliny i spalenie porażonych pędów.

http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1400
HASŁO OGRODNICZE - CHOROBY
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
patryk10015
500p
500p
Posty: 537
Od: 1 maja 2015, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Zamieranie stożków wzrostu borówki amerykańskiej

Post »

Zamierają mi stożki wzrostu borówki amerykańskiej jakie mogą być tego przyczyny? Bo naczytałem się o niedoborach makro i mikroelementów i już sam nie wiem czym to może być spowodowane bo występuje przy kilku niedoborach a może przyczyna tkwi w czymś innym?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Zamieranie stożków wzrostu borówki amerykańskiej

Post »

Opisz jej warunki glebowe, wiek i dotychczasowe czynności. Może i uwzględnienie tytułu DZIAŁU, będzie pomocne.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”