Borówka amerykańska - zamieranie pędów

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
patryk10015
500p
500p
Posty: 537
Od: 1 maja 2015, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Zamieranie stożków wzrostu borówki amerykańskiej

Post »

Wiem że miedzian zabije polyversum dlatego napisałem że najpierw miedzianem a po odczekaniu jakiś 7-10 dni polyversum i później już nie będę używał żadnych oprysków grzybobójczych. To jak polecasz podlewać wodą ze studni o odczynie 7-8 pH czym zakwaszać najlepiej? Bo do deszczówki na działce nie mam dostępu.
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Zamieranie stożków wzrostu borówki amerykańskiej

Post »

Patryk, moje borówki /osiem/ w ub. roku miały podobne objawy. Też kombinowałem, ale przypomniałem sobie o przepisach forumowicz. Zrobiłem HT i po rozcieńczeniu 1:2 smarowałem pędzelkiem pędy. Zgorzel czy zamieranie odpuściły sobie pozostawiając nieusuwalne ślady, lecz żadna roślina nie wypadła, ani żaden pęd. W tym roku pięknie nawiązały i będzie co zbierać.


Pozdrawiam, Francik
Francik
Awatar użytkownika
patryk10015
500p
500p
Posty: 537
Od: 1 maja 2015, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Zamieranie stożków wzrostu borówki amerykańskiej

Post »

Co to jest te HT?

-- 9 cze 2015, o 13:47 --

I w jakich odstępach czasowych smarować tym pędy w sezonie? Kilkakrotnie trzeba czy wystarczy raz?
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Zamieranie stożków wzrostu borówki amerykańskiej

Post »

Skrót herbatka tymiankowa - przeczytasz w Pomidory w pigułce.
Posmarowałem dwukrotnie w 7 dniowym odstępie i - trudno uwierzyć - zadziałało. Dlatego wydaje się, że przepis jest dobry.
Mam porównanie u sąsiada /żartował, gdy to robiłem/ stały gołe patyki jeszcze pod koniec maja.


Pozdrawiam, Francik
Francik
Awatar użytkownika
patryk10015
500p
500p
Posty: 537
Od: 1 maja 2015, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Zamieranie stożków wzrostu borówki amerykańskiej

Post »

Jak możesz podaj przepis i proporcje czy po prostu tymianek zaparzyć jak zwykłą herbatę? Nie lepiej opryskać całe rośliny tym zamiast samych pędów?
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Zamieranie stożków wzrostu borówki amerykańskiej

Post »

Nie znając możliwości substancji w takim wyciągu - nie opryskiwałem, a jedynie malowałem zdrewniałe i drewniejące pędy. Ponadto liście miały przed zabiegiem intensywnie czerwony kolor, natomiast w sieci przeczytałem, że tymol i inne związki zawarte w wyciągu mogą być fitotoksyczne, więc skrót PZU był jak najbardziej wskazany, a rozcieńczenie było dalekie od wskazanych. Krzewy owocowały i dzieci używały dlatego może przesadziłem z ostrożnością.
Preparat nastawiłem zgodnie z recepturą podaną przez forumowicz, gdzie jest wyraźnie zaznaczone, że substancja czynna nie rozpuszcza się w wodzie dlatego rozpuszczalnikiem jest alkohol etylowy najłatwiej dostępny, a gotowany tymianek to może być dobry ale na lekki kaszelek tylko.


Pozdrawiam, Francik
Francik
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Zamieranie stożków wzrostu borówki amerykańskiej

Post »

Zdaniem B. Łabanowskiej, najważniejszym szkodnikiem borówki jest pryszczarek borówkowiec, który powinien być eliminowany nie tylko na plantacjach owocujących, lecz przede wszystkim w matecznikach i szkółkach (czyt. też HO 5/2012). Larwy pryszczarka uszkadzają najmłodsze liście, co prowadzi do zamierania stożka wzrostu i wierzchołków pędów. Szkodnika tego ogranicza się przy okazji zwalczania mszyc za pomocą zarejestrowanego czasowo na wniosek Stowarzyszenia Producentów Borówki Amerykańskiej (SPBA) środka Calypso 480 EC (0,15?0,2 l/ha) po zauważeniu pierwszych uszkodzonych liści. Jak podkreślała prelegentka, najważniejsze jest zniszczenie muchówek pierwszego pokolenia szkodnika.

http://www.ogrodinfo.pl/rosliny-jagodow ... -borowkowo
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1399
Awatar użytkownika
patryk10015
500p
500p
Posty: 537
Od: 1 maja 2015, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Zamieranie stożków wzrostu borówki amerykańskiej

Post »

Pryszczarka raczej nie zauważyłem na krzaczkach. Więc to musiał być niedobór.
zielarz94
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 28 mar 2016, o 13:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zamieranie nowych pędów borówki

Post »

Cześć,

na jesień posadziłem 6 krzaczków borówki (bluecrop oraz brigitta). Po posadzeniu (na początku zimy) zaobserwowałem, że część starszych pędów oraz nowych ma pozamierane stożki wzrostów. W innej częśći ogrodu mam 8 sztuk borówki około 7-8 lat (nie znam gatunku) i tam jest ten sam problem. O ile stare sadzonki rosną na ziemi nie wzbogaconej w torf, to nowe są posadzone na glebie 3/6 torf + 2/6 ziemia spod choinki (rosła tam z 20 lat i jest to naprawdę fajna gleba, jak z lasu) + trochę zwykłej z ogródka (może 1/6 całości).

Zdjęcie przykładowego młodego pędu:
Obrazek


Czy na pierwszą wiosnę po posadzeniu powinienem zrobić coś, co pobudzi borówki do wyprowadzenia nowych pędów?
Bardzo proszę o pomoc, co może być przyczyną :)

Pozdrawiam
szejmas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 mar 2016, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

borówka, zamieranie

Post »

Witam, w tym sezonie zamierają mi krzaki borówki, co może być przyczyną ?
Obrazek

Obrazek
kacona
200p
200p
Posty: 373
Od: 4 maja 2016, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Proszę o pomoc. Co się dzieje z moimi borówkami. Mam 5 krzewów na dwóch zauważyłam, że zaczęli wysychać zawiązki. Co to może być?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Ekaterina
kierda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 maja 2014, o 20:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - zmiany na pędach

Post »

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Witam, co to takiego może być, pędy na końcówkach robią się brązowe i usychają.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Borówka amerykańska - zamieranie pędów

Post »

Myślę, że pod ta włókniną z nawadnianiem może być za mokro i brak powierza w korzeniach.Po trawie widać, że gleba chyba nie należy do suchych, ale mogę się mylić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”