Świerk (Picea) - choroby, szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
leo
---
Posty: 272
Od: 18 maja 2007, o 10:37
Lokalizacja: Radom

Post »

Ponieważ temperatura jest niższa jeszcze raz opryskam dzisiaj Talstarem, a następnie jak mi się uda kupić zastosuję się ściśle do Twoich rad Erazmie i opryskam tymi dwoma środkami. Dziękuję za załączenie linku do opisu środka. A co zrobić z pozostałymi conicami na balkonie też pryskać profilaktycznie, aby na nich choroba nie przeszła? Czy to zbędne? Co radzicie? :roll:
groovieman
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 maja 2007, o 11:19
Lokalizacja: Łódź

Co to za choroba - padają świerki brewera

Post »

Mam pytanie do forumowiczów.

Niestety w zeszłym roku na jednym z wsadzonych świerków brewera zauważyłem brązowiejące igły od wierzchołków igieł. Po roku część igieł opadło. Świerk podlałem aliette (myślałem że to fytoftoroza). Następnie do walki poszedł Topsin M 500 SC (zostały jeszcze dwa podlania). Świerk rośnie nadal, puścił pędy więc w mojej opinii nie jest to zamieranie pędów. Niestety w ogrodzie pod Łodzią mam jeszcze 5 świerków breweriana. Dwa kolejne z nich są już zarażone. Chorobę zwalczam tym samym co powyżej. Wydaje mi się że to górska osutka świerka (Lophoderium macrosporum)
Niestety zauważyłem że dziwne zmiany zachodzą na dwóch sośnicach (zdjęcia sośnic i świerków w załączeniu).
Dodatkowo wszystkie wspomniane drzewka chcę zaszczepić Mikoryzą a także walkę wspomóc Bioseptem

Ratujcie.

Pozdrawiam.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
groovie
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Przeczytaj w dziale diagnostyki tematy dot. świerków m.in. http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=5597
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=5476 Tematów jest bardzo dużo i na pewno znajdziesz odpowiedź.
Pozdrawiam Andrzej.
Adrian125
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 16 mar 2008, o 06:56

Świerk - choroby

Post »

Witam serdecznie szanowne grono specjalistów
Mam poważny problem ze świerkiem - usycha mi, jest blado-żółty , a pod igiełkami ma malutkie czarne jakieś robaczki.
Jak to usunąć? jak z tym walczyć? Co to jest?
Mam ok 30 tych świerków, i zauważyłem, że jeszcze na jednym pojawiły się te czarne "stworki"
Mam również pytanie, jak i ile oraz kiedy przycinać te świerki, aby tworzyły gęsty żywopłot
Z góry dziękuję za pomoc
Pozdrawiam
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ewaidc1198
200p
200p
Posty: 487
Od: 21 cze 2006, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

Post »

Witaj Adrian125! Na moje oko to co widać na Twoich świerkach to jeszcze nieuskrzydlona postać ochojnika świerkowo modrzewiowego, którego działalność powoduje powstawanie na pędach specyficznych wyrośli, tzw. galasów przypominających małe szyszki. Aby je zwalczyć należy opryskać rośliny wczesną wiosną preparatem Promanal AF, Sumi-alpha 050 EC 0,04% lub Decis @,% EC 0,05%, aby zniszczyć założycielki rodu. Później do czerwca należy usuwać galasy, by nie zdążyły wylęgnąć się z nich larwy Obrazek
Siekier83
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 3 mar 2008, o 14:19
Lokalizacja: Białystok

Post »

Jeden z moich świerków też złapał tego robala. Zawsze zastanawiałem sie co to za wyrośla, teraz już wiem.
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Post »

Ochojnik świerkowo-modrzewiowy jest okropny. Wg mnie bez oprysków się nie obejdzie (środkami wskazanymi wyżej przez ewaidc1198) i to jak najszybciej. Ja prewencyjnie dzxiałam już od marca. Nie wolno dopuścić do wytworzenia się galasów.
Jako ciekawostka - w zeszłym roku mój znajomy ogrodnik-amator będąc u mnie na działce zachwycał się świerkami, nagle przyuważył jednego galasa i strzelił - "jaka piękna szyszka, szkoda, że tak mało, u mnie co roku świerki mają ich po kilkadziesiąt". Nie chciał uwierzyć, że to trzeba wycinać :D
Ja co roku walczę z ochojnikiem, ale cóż począć, jak sąsiad za płotem ma pełno świerków i modrzewi dosłownie zarośniętych galasami i jemu, mimo usilnego tłumaczenia, że to choroba, to nie przeszkadza.
Pozdrawiam
Adrian125
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 16 mar 2008, o 06:56

Post »

Bardzo, bardzo gorąco dziękuję za pomoc- jutro biore sie za opryskiwanie.
Wstawię jeszcze jutro jedno zdjęcie szyszek którymi zsypane są te świerki- myślałem że to są szyszki- a może to tzw. galasy? Jutro poproszę o identyfikację, bo nie wiem, czy to zrywać, czy zostawić.
Nie zauważyłem na innych świerkach tych robaczków, za to mają bardzo dużo szyszek.
A jak można formować i przycinać takie świerki, żeby się zagęszczały? Czy obcinać czubki- szczyty wzrostowe, czy tylko podcinać boki? A może w ogóle jest to zabronione?
Pozdrawiam, i dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Post »

Trochę za wcześnie na galasy (biorąc pod uwagę cykl rozwojowy ochojnika), a może są to zeszłoroczne, już opróżnione (ciemnobrązowy kolor). Wstaw zdjęcie, to spróbujemy to zidentyfikować.
Odnośnie cięcia świerków - są różne teorie (np. taka, że tylko wczesną wiosną, tylko w sierpniu, tylko jesienią). U mnie cięcie wymusiły właśnie pojawiające się galasy chyba koło lipca/sierpnia i jakoś drzewka sobie z tym poradziły (ciecie boczne), powiedziałabym nawet, że się ładnie zagęściły. O ile się orientuję, czubków nie powinno się ścinać - ale jak w ochojnikowym temacie już jesteśmy - właśnie swego czasu musiałam obciąć czały szczyt świerka i przeżył. Pierwsza od góry boczna gałązka się wypionowała i wszystko jest w porządku. Ale z tym to bardzo ostrosnie.
Generalnie u mnie iglaki dobrze znoszą cięcie, więc spokojnie :D
Adrian125
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 16 mar 2008, o 06:56

Post »

Witam
Wstawiam fotki szyszek świerkowych- mam nadzieję że to szyszki , a nie te galasy
Prosze o identyfikacje
Pozdrawiam Obrazek Obrazek
Milena
50p
50p
Posty: 80
Od: 21 sie 2007, o 11:47
Lokalizacja: Gryszczyn k/Poznania

Post »

Mój świerk też jakoś sobie nie radzi obecnie. Od góry, ale nie od samego czuba jest rdzawy i suchy, pozostałe gałęzie są ok
Obrazek
Obrazek
Co powinnam zrobic?
Milena
Milena
50p
50p
Posty: 80
Od: 21 sie 2007, o 11:47
Lokalizacja: Gryszczyn k/Poznania

Post »

Igły wyglądają na suche a niektóre są żółte
Obrazek
Milena
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Postawiłabym na uszkodzenia mrozowe.
Nawieź i podlewaj, powinno wystarczyć, by zreanimować igły.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”