Świerk (Picea) - choroby, szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
ZibiP
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 paź 2013, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk - choroby,szkodniki

Post »

robertP2 pisze:A kto kopał ty czy specjalista ? Dużo zależy od systemu korzeniowego , który jest prawie nienaruszony lub całkiem go brak/ zależnie kto kopie/ Druga sprawa z dużymi/ lub też sporymi egzemplarzami sadzonek a u ciebie o takich właśnie mowa to trafienie w porę deszczową na wiosnę i temperaturami w miarę dobrymi. Najgorzej to trafić na wysuszające wiatry , zero deszczu albo na odwrót na duże ulewy przez dłuższy czas. To co się uratowało proponował bym oprysk Topsinem. Nie nazwoizmy nie cudujemy. Przyczyna u ciebie to widzę połączenie sadzenia w nieciekawym terminie.

Ps. mam nadzieję, że pod tą stertą kory nie ma żadnej maty albo czegoś innego. Sama natura ma być.
Niestety kopał "specjalista"( Nick na allegro:maciejczech). Wysypało sie jakies 40-50% świerków , niestety chyba bedziesz miał racje. Swierki zaczeły brązowiec po sierpniowych upałach. Podczas sadzenia ogladałem korzenie to nie były za bogate, ale skoro pusciły odrosty i ruszyły na wiosne to uznałem ze bedzie dobrze. A czemu piszesz ze "sadzenie w nieciekawym terminie"? Sadziłem pod koniec kwietnia.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk - choroby,szkodniki

Post »

Pół biedy jak plantacja/ ogród wokół domu , gorzej jak daleko i nie zawsze można dojechać. A cała bieda jak byle jak kopał , sprzedał i chociaż czasem cena kusi to po stratach 50 % widać efekty. Najlepiej kupować na miejscu i zobaczyć od razu co i jak. Ja to nawet sam sobie kopałem z plantacji świerki , jak sobie wykopiesz tak sobie posadzisz :uszy
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
emptio_spei
50p
50p
Posty: 85
Od: 9 kwie 2014, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Łodzi

Re: Świerk - choroby,szkodniki

Post »

U mnie podobnie, jak u Zibiego, zasychają niektóre końcówki na drzewach iglastych (świerkach, jodłach i daglezjach), część z tych drzewek była posadzona wiosną, inne rosną już od wielu lat. Dodam, że usychają tylko niektóre końcówki lub pąki, inne rozwijają się normalnie.

Obrazek

Obrazek
ArnikaS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 mar 2015, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Świerk - choroba

Post »

Witam!

W moim ogrodzie rosnie ogromy swierk. Niestety w porownaniu do innych takich samych drzew z sasiedztwa wyglada on bardzo mizernie.
Igly ma tylko na koncu galezi, a 2/3 kazdej galazki jest "martwa".
Na galeziach widac natomiast niebieskawy nalot w ksztalcie malych kwiatuskow.
Czy ktos moglby mi powiedziec, co to za choroba i jak ja leczyc?
Serdecznie dziekuje za kazda pomoc!


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chory swierk w moim ogrodzie - prosze o pomoc

Post »

Nie znam takich owocników chorób grzybowych, wiec może to po prostu porosty.
Opisz warunki siedliskowe tego świerka. To świerk pospolity, gatunek bardzo podatny nie niekorzystny wpływ warunków miejskich. Na zurbanizowanych stanowiskach świerki pospolite najczęściej nie przekraczają 50 lat, więc może po prostu to wpływ wieku.
Przecież ten gatunek może dożywać 300 lat, więc wszystko zależy od miejsca, w którym rośnie.
A nie zmieniło się w żaden sposób jego otoczenie? Na przykład nie położono nigdzie kostki, nie powstał budynek, albo nie zmieniano poziomu gruntu? A może chodnik i ulica są sypane solą podczas opadów śniegu.. To wszystko ma znaczenie.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ArnikaS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 mar 2015, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory swierk w moim ogrodzie - prosze o pomoc

Post »

Kupilismy ten dom dopiero we wrzesniu zeszlego roku. Z tego co sie orientuje przez ostatnie 5 lat nie bylo zadnego asfaltowania czy kladzenia kostki. Wszystko wyglada na dosc stare. Droga osiedlowa jest w odleglosci paru metrow od drzewa. Na droge sypane sa rozne swinstwa zima. Drzewo rosnie w Norwegii, mozna obejrzec dokladnie warunki w jakich rosnie na google maps pod adresem R?kollveien 68, 1664 Rolvs?y. Wszystkie pozostale drzewa na osiedlu ktore rosna blisko drogi sa w dobrym stanie, tylko mojemu cos dolega... Jego galezie sa w oplakanym stanie. Ponadto drzewo ma jeden pien od ziemi, a na wysokosci okolo 50cm wyrasta drugi. Moze trzeba by bylo mu podac jakies odrzywki? Jakis nawoz? Albo zbudowac mur oporowy od drogi, aby chemia w zime zatrzymywala sie przed murem? Nie za bardzo bym chciala scinac swierk. Rosnie tyle lat.. Ale gdy jego stan bedzie sie pogarszal to istnieje mozliwosc ze podczas silnych wiatrow zlamie sie i w najgorszym przypadku upadnie na nasz dom.. drewniany dom..

Dziekuje za odpowiedz i pomoc!
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chory swierk w moim ogrodzie - prosze o pomoc

Post »

Na google maps wygląda jeszcze całkiem nieźle. Widać szybko mu się pogorszyło.
Na parceli obok za domem rośnie świerk, jeszcze większy i dalej od drogi. Też jest widać w nie najlepszej kondycji. Czyli to nie wpływ zasolenia.
Zauważ jeszcze jedną parcelę dalej; jest tam sosna w połowie sucha, jakby coś jej odcięło dopływ soków, bo niżej zdrowa.
Dziwne, może gleba jest jakaś mało urodzajna, a może panuje jakieś miejscowe choróbsko. Może zmienił się poziom wód gruntowych. Można gdybać.. Nie wiem.
Przejrzyj świerki w okolicy. Jeśli te w podobnym wieku i starsze są już słabe, to po prostu nieodpowiedni dla nich klimat i wtedy nic nie poradzisz. Z tego co ja widzę to sosny sobie tam radzą lepiej.
Nie chcę odbierać nadziei, ale nic nie poradzisz. Nawożenie pochłonęłoby Cię finansowo... Tym bardziej, że na dłuższą metę tego świerka nie utrzymasz, bo jak sam się nie pozbiera to nic go nie uleczy.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
alex25
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 14 lis 2008, o 16:17
Lokalizacja: poznan

Re: Świerk - choroby,szkodniki

Post »

Mam ogromną prośbę.
Moje świerki kłujące zostały zaatakowane przez mszycę. Zrobiłam oprysk i chyba pozbyłam się szkodników , ale moje iglaki są w opłakanym stanie. Doradźcie proszę co mam teraz zrobić. Wyciąć to co uschło, czy one odbiją , czy nic z nich nie będzie? Przez tyle lat były ozdobą mojego ogrodu więc jeśli jest szansa to chcę je odratować.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Świerk - choroby,szkodniki

Post »

Polecam jeszcze poczekać. Świerk lubi czasem zregenerować takie "suche na oko" pędy.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
klex
50p
50p
Posty: 55
Od: 17 wrz 2010, o 19:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Woj. Śląskie

Re: Świerk - choroby,szkodniki

Post »

Witam. Miesiąc temu zakupiłem dwa świerki conica w obi. Niestety jeden z nich zaczyna żółknąć i gubić igły. Nie mam pojęcia czy to przędziorki, czy może jakaś grzybica? Prosze o pomoc!

Na zdjęciach świerk jest świeżo spryskany wodą.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Świerk - choroby,szkodniki

Post »

To nie przędziorek.W czym są posadzone? Wygląda na to że mają zbyt wilgotno, mocno podlewasz, albo woda nie odpływa dobrze z pojemnika.
Awatar użytkownika
klex
50p
50p
Posty: 55
Od: 17 wrz 2010, o 19:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Woj. Śląskie

Re: Świerk - choroby,szkodniki

Post »

To są świerki na pniu, posadzone w doniczce ceramicznej w ziemi dla iglaków.
kilu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 lip 2015, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk - choroby,szkodniki

Post »

Cześć
Mam problem ze świerkami serbskimi.
Świerki posadzone w połowie marca tego roku.
Często podlewane.
Kopane przez sprzedawcę.
Wsadzone w dołkach głębokości ok 80cm i wsadzone w ziemi mieszanej z torfem.
Jakiś miesiąc po wsadzeniu jedno drzewko uschło więc stwierdziłem, że reszta się "przyjeła".
Pozostałe drzewka wypuściły przyrosty długości ok 5cm.
Jakiś miesiąc temu były nawiezione nawozem "planta" nawóz mineralny pod iglaki.
Dwa tygodnie temu "świeże" przyrosty zaczęły obsychać - igły zmieniają kolor na brązowy po czym odpadają, nadal zielona "łodyga" usycha znacznie wolniej.
Bardzo proszę o zdiagnozowanie problemu.
Drzewka są raczej pozbawione mszycy - trafia się malutki pajączek ale to raczej nie jest mszyca.
Czy może to być ten sam problem co miał ZibiP 15 postów temu?
aaa drzewka[*] mają jakieś 90cm wysokości
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”