Nasionnica trześniówka

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Juzef
50p
50p
Posty: 73
Od: 15 kwie 2007, o 10:59
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nasionnica trześniówka

Post »

Nie ma co polegać na PIORiN. Ani nawet na terminie kwitnienia akacji. Najlepsza metoda to tabliczki lepowe. Koszt paru złotych, a wiesz dokładnie, kiedy robale przylatują i można trafić dokładniej z opryskiem.
Ja mam podobnie na śliwie - sygnalizacja nic nie mówi, a na drzewie tydzień po kwitnieniu pełno robala. Bez pułapek lepowych budzisz się zwykle gdy już jest za późno.
'u' to tak specjalnie.
Sophie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 maja 2012, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasionnica trześniówka

Post »

Tabliczki lepowe także stosuję, codziennie sprawdzam. Byłam przed chwilą i póki co nie zaobserwowałam ani jednej muchy, ani też 'uszkodzonego' owocu, więc myślę, że jeszcze zimują...
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Nasionnica trześniówka

Post »

RingoJelcz pisze:Ja mam 4-5 metrowe drzewa czereśniowe, dość stare, wczesne. W zeszłym roku każda była z robalem.
Postanowiłem w tym roku się na to przygotować i dupa.
Czereśnie w tym momencie są jeszcze zielone i twarde, ale prawie każda ma już czarną kropkę i kanalik do pestki..
Kwieciak pestkowiec
http://pogotowieogrodnicze.pl/images/st ... 9kwpe1.jpg
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
cortyzol
100p
100p
Posty: 192
Od: 14 wrz 2008, o 21:06

Re: Nasionnica trześniówka

Post »

A jak z wiśniami czytałem ,że z roku na rok atak muchy zwiększa się w tym zakresie. To jakaś nowa odmiana.
Bogdan
Juzef
50p
50p
Posty: 73
Od: 15 kwie 2007, o 10:59
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nasionnica trześniówka

Post »

U mnie w tym roku sukces, jakiego się nie spodziewałem. Owoce w pełni dojrzałe, połowę już zerwałem i trafiły się dotąd 4 owoce (słownie: cztery sztuki) z robakiem!
Pryskałem dwa razy Mospilanem z pomocą tabliczek lepowych. Musiało się przypadkiem dobrze trafić, bo rok temu robiłem wszystko podobnie, a robaków jednak trochę było. W tym roku ilość robali jest statystycznie nieistotna, więc nawet zaryzykowałem jedzenie bez sprawdzania każdego owoca i nie było z tego tytułu konsekwencji żołądkowych ;)
Ale żeby nie było tak pięknie, to szpaki czy tam inne wróble zniszczyły sporo owoców, nim się zorientowałem w sytuacji. Nigdy tak ostro nie atakowały, chyba robaczywe owoce im nie podchodziły.
'u' to tak specjalnie.
amatorkamil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 lut 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Robaczywienie czereśni

Post »

Witam, mam do Was pytanie. W swoim ogródku planuje posadzić dwie czereśnie Regine i Kordię, które mam już zamówione na podkładce antypka. Zastanawia mnie czy będę musiał pryskać moje dwa drzewka na nasionnice trześniówkę. Nie chciałbym wprowadzać żadnych środków chemicznych do mojego ogródka. Czy drzewka muszą być robaczywe?
zieloony
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 6 lut 2012, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Robaczywienie późnych odmian czereśni

Post »

Witaj, czy zastanawiałeś się nad zastosowaniem pułapek feromonowych na nasionnice trześniówkę, przy kilku drzewkach powinny się dobrze sprawdzać.

Pozdrawiam
Cezaryyy
100p
100p
Posty: 152
Od: 16 sie 2012, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Garwolin

Robaki w czereśniach

Post »

Rośnie u mojej babci 25 letnia czereśnia, super owocuje, ale w owocach są białe robaki. Co zastosować i kiedy, żeby błysnąć przed babcią i mieć co jeść? :D
Ksenna
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 5 sty 2007, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kielecczyzna

Re: Robaki w czereśniach

Post »

Nasionnica trześniówka
Objawy: owoce robaczywe, w miejscu złożenia jaja przez samicę, widać lekkie wklęśnięcie powierzchni skórki owocu,
Przyczyna: muchówka długości 5 mm posiadająca na powierzchni skrzydeł ciemne, poprzeczne paski, larwy białe, beznogie, długości 4 mm,
Atakowane rośliny: czereśnie, wiśnie,


http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=17&t=11839
Pozdrawiam Ksenia
HANAT
50p
50p
Posty: 64
Od: 15 lut 2010, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kleczanów
Kontakt:

Re: Robaczywienie późnych odmian czereśni

Post »

Na targach TSiW była bardzo fajna prelekcja Pani Barbary Błaszczyńskiej - Problemy i przyczyny niepowodzeń w walce ze szkodnikami wiśni i czereśni czyli ile może kosztować nawet jeden błąd sadownika w uprawie. Bardzo ważna prelekcja dla każdego plantatora "pestkowca"

Polecam >>> http://www.youtube.com/watch?v=iWMjFTSI ... R-0JuifXbz

;:180
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: Robaczywienie późnych odmian czereśni

Post »

Z ekologicznych metod żeby nie mieć robaczywych późnych czereśni to chyba tylko kury.
gizela-75
100p
100p
Posty: 107
Od: 22 lis 2009, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Nasionnica trześniówka

Post »

Juzef pisze: Ale żeby nie było tak pięknie, to szpaki czy tam inne wróble zniszczyły sporo owoców, nim się zorientowałem w sytuacji. Nigdy tak ostro nie atakowały, chyba robaczywe owoce im nie podchodziły.
A powinny ;:306 , co Ty masz za robaki - "pancerne" :;230 , że im nie smakowały.
Lydia26
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 maja 2013, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasionnica trześniówka

Post »

Witam wszystkich serdecznie! I od razu dziękuję z góry za wszelką pomoc :). Jestem tu nowa.
Przeczytałam wszystkie posty na temat nasionnicy i muszę powiedzieć, że od kiedy zaczęłam walczyć z tą cholerą mam coraz lepsze efekty. Tylko pryskanie mospilanem robiłam zawsze na bazie intuicji, wiedzy, że robinia ma kwitnąć i ma to być przełom maja/czerwca. Udawało się zmniejszyć ale dzięki tym postom będę mądrzejsza KIEDY ma nastąpić oprysk. Jeśli jest ktoś z Torunia lub okolic proszę o sygnał kiedy robi oprysk. Pozdrawiam i życzę szczęścia w walce z tym okropnym robalem.
p/s czy wiecie coś na temat szkodliwości mospilanu dla ptaków? gnieżdżą się u nas sikorki i nie chciałabym zrobić im krzywdy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”