Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jesienne żólknięcie i brązowienie

Post »

Z żywotników opadają praktycznie w jeden sezon, ale z jałowców i jemu podobnych np. cyprysików groszkowych Bouleward trzeba od czasu do czasu z grubsza przynajmniej czyścić.Ja stare jak już mocno podsychały wycinałam całe, robiły się brzydkie, nic nie trwa wiecznie, a 'bonsajów' nie lubię :wink:
jewik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 paź 2017, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Tuje Szmaragd - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

Witam..... :heja Siedziałam przed kompkiem prawie 6 godzin i czytałam, czytałam.....i odpowiedzi na mój problem nie znalazłam. 2 lata temu posadziliśmy 56 tujek...szmaragd... . Do chwili obecnej nie było żadnych problemów. Jakiś miesiąc temu zaczęły brązowieć. Ale tak jakoś dziwnie. Same czubeczki. Co dziwniejsze w chwili obecnej wygląda to tak ze czubek..ok. 2-3 cm jest zielony ....a poniżej ok. 10 czm brązowe igiełki.... do samego dołu znów zieloniutkie. Na początku od razu zastosowaliśmy specjalny nawóz. W chwili obecnej nie ma żadnego pomysłu jak je ratować, nic mi tu nie pasuje. Może ktoś z Was poratuje .....
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje Szmaragd - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

Bez obejrzenia trudno stwierdzić.Kiedy ten nawóz był podawany, gdy zaczęły brązowieć, czy od początku po sadzeniu? Jak duże te żywotniki? Zasychanie czubków wszystkich może być reakcją na przenawożenie.
Mrtgo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 paź 2017, o 04:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Żywotniki zachodnie 'Spiralis' - nagłe pogorszenie stanu

Post »

Witajcie, proszę Was o diagnozę i poradę co do zwalczania stanu chorobowego moich żywotników. Uprawiam je bezproblemowo już sporo lat, rosną w luźnym szpalerze. Stanowisko słoneczne, raczej standardowe, może lekko suche. Podlewane w umiarkowanych odstępach czasu. Zaobserwowałem nawet nie tyle brązowienie, co bardziej "pomarańczowienie", które postąpiło w dosyć raptownym tempie; nie na wszystkich roślinach, ale na większości. Przebarwione igliwie bardzo łatwo odpada, a ogołocone pędy są raczej łamliwe. Wykluczyłbym zdecydowanie co do przyczyn: nadmierne podlewanie oraz przenawożenie.
Stan występuje na całej wysokości roślin. Załączam zdjęcia:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Mrukas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 lis 2017, o 11:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotniki (tuje) brązowieją

Post »

Witam,
mam taki problem z tuja - od niedawna zaczela robic sie taka jak na zdjeciu, dodalem nawozu z duza iloscia magnezu Substral i nic nie pomoglo. Opryskalem preparatem grzybiczym i tez bez efektu. Co to moze byc i jak temu zaradzic?
Obrazek
namore
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 9 maja 2015, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z Thujami Szmaragd

Post »

Dzień dobry,
Dwa lata temu posadziłem na działce kilkadziesiąt Thui Szmaragd. Tej jesieni zauważyłem, że na ok. 20% z nich występują problemy jak na poniższych zdjęciach. Dolna część tych roślin wygląda dobrze, jest cała zielona, jednak na górnej części brązowieje. Jako że jestem początkującym ogrodnikiem proszę o poradę czy mam kupować nowe rośliny czy problemy te ustąpią?
Rośliny nawoziłem niewielkimi ilościami nawozu nie-organicznego.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Kawu
200p
200p
Posty: 482
Od: 28 paź 2012, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Re: Żywotniki (tuje) brązowieją

Post »

Czy masz psa który biega po ogrodzie ?
Czy kupiłeś rośliny z marketu ?
Czy zasilałeś je po posadzeniu ?
Czy podlewałeś, lub oczekiwałeś na opady ?
To tylko kilka pytań podstawowych dotyczących możliwych powodów zaistniałej sytuacji.
Po ogrodzie moją pasją są góry. Pozdrawiam Kaziu
Ogród na obrzeżach miasta
Moja Catalpa
Awatar użytkownika
Prokton
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 19 lip 2017, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Bardzo chore tuje !

Post »

seema pisze:Cześć.

Niestety nie wiem co to jest za rodzaj tui, mają one około 15 lat albo i więcej. Usychają one od spodu, są bardzo zbrązowiałe ..
Dodam, iż pozostałe tuje które są po 2 stronie działki są w dobrej kondycji mają tylko trochę zbrązowiałe igły, moim zdaniem wystarczy im tylko dobry nawóz czy odżywki i troszkę więcej opieki ale z tymi pozostałymi nie wiem co robić :(

Oto zdjęcia biedaczek:

Obrazek

Obrazek



- oberwać uschnięte części, usunąć zeschnięte z podłoża (mogą być źródłem zarodników grzybów)
- mikoryza do iglaków (poprawi ich kondycje)
- nawozy interwencyjne do iglaków (zakwaszające)
- zakwaszać glebę
- jesienią nawóz jesienny (bez azotu)
- wiosną przed ruszeniem wegetacji - ochrona przed przędziorkami preparatami olejowymi np.: Treol
- wiosna-lato - ochrona przed grzybami np.: Previcur Energy, Ridomil Gold, Aliette, Topsin
- wiosną w przypadku przymarznięcia stymulator np.: Asahi, Megafol
- egzemplarze nie do uratowania usunąć aby ni były siedliskiem rozprzestrzeniających się patogenów
- zabezpieczyć przed obsikiwaniem przez zwierzęta
Awatar użytkownika
coron3r
50p
50p
Posty: 83
Od: 9 paź 2010, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje Szmaragd - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

Witam, mam zamiar w tym roku posadzić tuje i zastanawiam się nad kłopotem z zalegającą wodą. Fakt jest taki że zeszły rok był bardzo mokry ale chciałbym uniknąć sytuacji że tuje stoją w wodzie.
Poniżej zamieszczam zdjęcie gdy wody było ekstremanie dużo (moja działka jest na dole zdjęcia)

Obrazek

Co możecie mi w tym temacie poradzić? Może jakiś zdrenaż z rury karbowanej przy płocie?
Może macie jakieś doświadczenie w związku z tym?
August
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 mar 2018, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje Szmaragd - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

Witam Wszystkich.

Swoją przygodę z ogrodem zacząłem rok temu. Jedno z moich pierwszych nasadzeń było zakupienie 400 tuj na obrzeżach działki. Drzewka miały wielkość 10-15 cm sadzone w lipcu , zakup ze szkółki. Wcześniej usunąłem trawę , założyłem linię kroplującą, wyłożyłem agrowłókninę, posadziłem drzewka i obsypałem korą. Ziemia piaszczysta kl. VI, większa część drzewek rosła ładnie osiągając przyrosty ku mojemu zadowoleniu. Jesienią zauważyłem, że niestety sadzonki zaczynają brunatnieć. Ale podpatrzyłem , że u sąsiada też nie są aż tak zielone więc myślałem, że to kwestia zmiany koloru na zimę. Jakoś w październiku podsypałem każde drzewko nawozem jesienny dla iglaków. W okolicach końca stycznia zauważyłem, że niektóre tuje zaczynają całkowicie brązowieć. Więc czytając różne porady i fora i korzystając z aury na początku lutego przy 10 st temperaturze zrobiłem oprysk topsinen a w zeszłą sobotę previcurem. Jakiejś specjalnej poprawy nie zauważyłem :)
Zbliża się wiosna więc moje pytanie brzmi czy te drzewka mają szansę przetrwania? czy mogą się odrodzić? czy inwestować na wiosnę w nowe sadzonki? czy agrowłóknina ma sens?
Dziękuję z góry za ewentualne sugestie i podpowiedzi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje Szmaragd - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

Agrowłóknina ma sens na piaszczystej glebie.Niestety zostały uszkodzone nawozem, świeżo sadzonym nie podaje się, szczególnie przed zimą.Myślę, że część przetrwa, suche trzeba usunąć.
August
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 mar 2018, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje Szmaragd - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

Dziękuję za odpowiedź.
Czyli to nie grzyb i nie stosować już chemii ?A teraz na wiosnę już można nawozić te które przetrwają czy dopiero poczekać do jesieni?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje Szmaragd - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

Nie nawozić w tym roku wcale, ani wiosną, ani jesienią.Grzyb to nie jest, a nawet gdyby był, to przecież te suche części od chemii nie ozielenieją, więc nie rozumiem jakiej poprawy oczekiwałeś :wink: Zostaw je w spokoju, latem podlewaj w czasie suszy.
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”