Więdnące liście papryki

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Więdnące liście papryki

Post »

Mam w tunelu foliowym paprykę. Ostatnio liście przy kilku paprykach zaczęły „więdnąć” – tak jakby miały za sucho. Inne papryki nie mają takich objawów. Jaka jest tego przyczyna? Papryka jest podlewana, może za często...?
Nie mam na papryce oznak choroby grzybowej ani robactwa – sprawdzałem pod lupką. Miałem przed tymi objawami mszyce, ale spryskałem je Mospilanem.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Myślę, że nie jest to "fuzaryjne więdnięcie" - choroba grzybowa, groźna dla papryki :?:
W tej chwili niektóre liście brązowieją i zasychaja :(
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Korzenie zamierają przy papryce, liście dostają żółtych plam i ...j.w. - co to jest :?: :evil:
Macio

Post »

Przy mojej papryce też część liści ma żólte plamy i liscie zaczynają trochę więdnąć. Co to jest?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

więdnące liście papryki

Post »

Przy jednej papryce dziś zauważyłem, że kilka liści jest przywiędniętych i są koloru jasno - zielonego. Liście te zerwałem. Kto mi pomoże w ustaleniu przyczyny? Podobnie było w ubiegłym roku ( pierwszy post).
Paprykę do tej pory podlewałem codziennie po 1 litrze wody pod każdy krzak. Od dziś (obniżenie temperatury powietrza) będę podlewal po 1 litrze co drugi dzień.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Anissa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 7 sie 2006, o 08:50
Lokalizacja: Białystok

Post »

<Jest tyle rzeczy do zrobienia...>
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Liście oglądałem przez lupkę. Szkodników brak jak też objawów chorobowych na liściach. :cry:
Może z papryki należy zrywać stare liście - ogławiać od dołu? Może przyczyną jest zbyt duża ilość liści?
Nic z chorób i szkodników nie mogę przypasować z tej strony http://www.piorin.gov.pl/poznan/aktual/papryka_2005.pdf
Nie więdną liście najmłodsze i brak żółto-brązowych plam w kształcie litery „V” (Wertycylioza). Nie więdną też liście dolne oraz nie jest zahamowany wzrost (Fuzarioza). Korzenie są zdrowe- wyrwałem jedną paprykę (objawy takie mam na dwóch paprykach - druga od dziś);:110
Kto da trafną diagnozę :?:
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
elmarek
---
Posty: 236
Od: 25 lut 2006, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokołów Podlaski
Kontakt:

Post »

Moim zdaniem, zjawisko żółknięcie i opadanie pojedyńczych liści u papryki (takie samo zjawisko wystepuje rownież u oberżyny)jest czymś naturalnym jeszcze nigdy nie udało mi sie wychodowac żadnej z tych roslin do końca wegetacji by to nie nastąpiło,dlatego jeśli nie widzę brązowienia łodygi pod żółtym lisciem nie reaguję żadnym opryskiem.
Zauważyłem , że nie ma to rownież wpływu na zmniejszenie plonów, gdy młode liście rozwijają sie prawidłowo.
Szkoda tylko tej wyrwanej papryki :wink:

Obrazekdzisiaj zebrane
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Erazm pisze:Przy jednej papryce dziś zauważyłem, że kilka liści jest przywiędniętych i są koloru jasno - zielonego. Liście te zerwałem. Kto mi pomoże w ustaleniu przyczyny? Podobnie było w ubiegłym roku ( pierwszy post).
Paprykę do tej pory podlewałem codziennie po 1 litrze wody pod każdy krzak. Od dziś (obniżenie temperatury powietrza) będę podlewal po 1 litrze co drugi dzień.
Liście raczej nie żółkną, a są tylko przywiędnięte (20 - 30% liści na roślinie).
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Andrzeju! Twoja papryka ma chorobę grzybową, p.n. "Werticilioza (Verticillium dahliae)"
jest uznawana za chorobę płodozmianową, a mikrosklerocja wytwarzane przez grzyba mogą przetrwać w glebie nawet kilkanaście lat. Rozwojowi choroby sprzyja sucha i upalna pogoda. Choroba może się również przenosić na narzędziach do obróbki gleby.
papryka
EKOLOGICZNE METODY UPRAWY PAPRYKI W GRUNCIE I POD OS£ONAMI
mam nadzieję, że mój czas nie poszedł na marne. ;0)
Jakub . . . . .
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

nemo56 pisze:Andrzeju! Twoja papryka ma chorobę grzybową, p.n. "Werticilioza (Verticillium dahliae)"...
Jak widać z poniższego postu chorobę tą wykluczyłem. Oprócz czynników podanych niżej nie występują u mnie podane w linku: "...stopniowe zasychanie i brązowienie brzegów liści. Najstarsze, dolne liście żółkną i opadają. ... Wzrost roślin jest zahamowany. Wiązki przewodzące lekko brązowieją, proces ten przebiega stopniowo od dołu ku górze. Owoce więdną i opadają lub przedwcześnie dojrzewają..."
Erazm pisze:...Nic z chorób i szkodników nie mogę przypasować z tej strony http://www.piorin.gov.pl/poznan/aktual/papryka_2005.pd Nie więdną liście najmłodsze i brak żółto-brązowych plam w kształcie litery „V” (Wertycylioza). Nie więdną też liście dolne oraz nie jest zahamowany wzrost (Fuzarioza). Korzenie są zdrowe- wyrwałem jedną paprykę (objawy takie mam na dwóch paprykach - druga od dziś)
Dodam, że liście nie więdną na całej roślinie, a tylko na jednym lub dwóch pędach i to liście raczej w środkowej części pędu, czyli nie są to liście najmłodsze, ani najstarsze przy papryce. Żadne liście nie żółkną. Owoce dojrzewają normalnie.
Objawy takie ma już trzecia papryka.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Andrzej. Obawiam się, że masz jakąś nową chorobę.
Skoro nie jest opisana, to tym bardziej jest groźna.
PO Janusz się nie odzywa a On jest tutaj wyrocznią, to już nie wiem, czy jakaś zaraza na nas wstąpiła?
Ja nie mam żadnych papryk na działce, bo stwierdziłem, że się nie opłaca. Lepiej kupić.
Jakub . . . . .
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Dziękuję Nemo56. Na razie na wzrost i owocowanie te objawy nie wpływają. Na szczęście. :cry:
Pozdrawiam Andrzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”