Więdnące liście papryki

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Bernal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 lip 2008, o 10:29

Post »

Erazm pisze:Przyczyną więdnięcia liści na jednym pędzie papryki jest choroba. Jak widać na zdjęciach pęd w jednym miejscu zrobił się na odcinku 3 cm brązowy. Co to za przyczyna - choroba. Proszę o pomoc.
Dziś opryskałem paprykę Topsinem.
.....
Obrazek Obrazek Obrazek

Po naciśnięciu znaczka Obrazek zdjęcie otworzy się na cały ekran monitora.


A może to zgnilizna twardzikowa?dosyć popularnie występuje w uprawie po sobie tego gatunku. Łodygi zamierają na różnej wysokości, a wewnątrz nich tworzą się twarde grudki-to tzw. sklerocja. One zimują w glebie, i są źródłem zakeżenia w przyszłym roku. W miejscu zgnilizny łodygi w późniejszym etapie powstaje biała grzybnia. Amistar ogranicza występowanie choroby, ale wskazana jest przerwa w uprawie. Proponuję usunięcie tego krzaka.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ten krzak po usunięciu chorego pędu jest zdrowy. Liście na nim nie więdną. Stosuję zmianowanie roślin. Tunel foliowy jest przestawiany co roku na nowe miejsce.
Pozdrawiam Andrzej.
Bernal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 lip 2008, o 10:29

Post »

Sklerocja mogą zostć przeniesione zupełnie przypadkowo-np. pod butem. Są one niewielkie-(kilka milimetrów). Wyglądają jak nasiona:z zewnątrz czarne, wewnątrz kremowo-białe, i twarde. Być może się mylę ale zdjęcia pędów zupełnie mi pasują do tej choroby grzybowej tzn. zgnilizny twardzikowej. Choroba występuje również na pomidorze, sałacie.
Proponuję abyś rozerwał zgnitą część i zobaczył co jest w środku. I włóż do foliowej torebki te chore części roślin- zobaczymy co po okkresie ok tygodnia wyrośnie.
Pozdrawiam!
Bernal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 lip 2008, o 10:29

Post »

Dodatkowo napiszę, że jeśli jest to zgnilizna twardzikowa - to nie ma powodów do paniki -to choroba pojedynczych roślin-oczywiście jeśli nie dopuścimy do rozsypania się sklerocjów.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Bernal pisze:...Proponuję abyś rozerwał zgnitą część i zobaczył co jest w środku. ...
Pędy poza tym jednym przypadkiem już nie "gniją". Będę uważał. A jaki oprysk profilaktyczny proponujesz na zgniliznę twardzikową?
Po podlaniu nawozem mineralnym potasowym z dodatkiem mikroelementów do zasilania dolistnego "POTAS ROL" więdnięcie liści minimalnie zanika - podlałem 28 lipca.
Pozdrawiam Andrzej.
Kosiarz
200p
200p
Posty: 237
Od: 9 cze 2008, o 23:40
Lokalizacja: Radzyń Podl. / Łuków

Post »

U mnie też się pojawiła na jednym krzaku owa zgnilizna.
Z tego co czytam, to profilaktycznie możesz stosować naturlany Grevit 200sl lub preparaty miedziowe (Miedzian Wx, itp), lub te na chlorotalonilu np. Bravo 500sc. Ja jednak chyba się wyborę po Topsin m 500sc.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja jak pisałem zrobiłem oprysk Topsinem, Brawo i podlałem je preparatem Previcur.
Pozdrawiam Andrzej.
Kosiarz
200p
200p
Posty: 237
Od: 9 cze 2008, o 23:40
Lokalizacja: Radzyń Podl. / Łuków

Post »

Erazm pisze:Ja jak pisałem zrobiłem oprysk Topsinem, Brawo i podlałem je preparatem Previcur.
Czyli teoretycznie problem nie powinien wystąpić na dużą skalę, ale pojedyncze przypadki mogą się zdarzyć. Zresztą u mnie jest podobnie - podlana była 2x Previcur energy 840sl, pryskana Amistarem i Ridomilem gold, a nieraz miedzianem i też - tak jak pisałem, kilka dni temu znalazłem patologiczny krzak. (mam u siebie odmiany oleńka, robertina i california w.)
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

A jak często podlewasz paprykę w tunelu i ile wody?
Zastanawiam się czy nie za często je podlewam - codziennie w zależności od temperatury od 0,5 do 1 litra wody.
Pozdrawiam Andrzej.
Kosiarz
200p
200p
Posty: 237
Od: 9 cze 2008, o 23:40
Lokalizacja: Radzyń Podl. / Łuków

Post »

Erazm pisze:A jak często podlewasz paprykę w tunelu i ile wody?
Zastanawiam się czy nie za często je podlewam - codziennie w zależności od temperatury od 0,5 do 1 litra wody.
Przy obecnej pogodzie, kiedy wręcz żar leje sie z nieba, to podlewam ją codziennie lub co drugi dzień, na jedną roślinę przypada ok 1,5l wody. W lepszych warunkach radzi sobie sama. Ale... nie napisałem o jednej ważnej rzeczy - ja mam paprykę w gruncie - "szczere pole", obecnie nie mam tunelu. Ale jak kiedyś miałem tunel, to jej tak często nie podlewałem, choć wiele zależało to też od pogody, bo nieraz ją podlewałem co dziennie - ilością wody podobną do twojej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Już jest u mnie z papryką wszystko w porządku. Pomogło podlanie 28 lipca nawozem mineralnym potasowym z dodatkiem mikroelementów do zasilania dolistnego "POTAS ROL" albo wczorajsze podlanie papryki. Pod każdą dałem po dwa litry wody z dodatkiem płynnego Fructusu. Dawałem poprzednio od 0,5 do 1 litra dziennie. Może stosowane dawki wody były za małe?
Pozdrawiam Andrzej.
Kosiarz
200p
200p
Posty: 237
Od: 9 cze 2008, o 23:40
Lokalizacja: Radzyń Podl. / Łuków

Post »

Erazm pisze:Już jest u mnie z papryką wszystko w porządku. Pomogło podlanie 28 lipca nawozem mineralnym potasowym z dodatkiem mikroelementów do zasilania dolistnego "POTAS ROL" albo wczorajsze podlanie papryki. Pod każdą dałem po dwa litry wody z dodatkiem płynnego Fructusu. Dawałem poprzednio od 0,5 do 1 litra dziennie. Może stosowane dawki wody były za małe?
To już chyba bardziej to drugie ;), moja na barak potasu nie mogła narzekać, bo do oprysków dolewam płynny ekolist (wersja z dużą zawartością potasu i ograniczoną azotu + mikroelementy - stosowanie - górna norma). Poza tym podlewalem też ją gnojówką z pokrzywy, a ona tez zawiera duże ilości potasu. A bym zapomniał - ja też na razie pozbyłem się problemu ze zgnilizną twardzikową - oby już nie wrócił. :) Co zrobiłem - nic szczególnego - topsin + ekolist.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Jednak znów więdną liście przy 5 paprykach. Chyba je wyrwę. :cry:
Pozdrawiam Andrzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”