Choroba tuj - prośba o pomoc w rozpoznaniu!

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
PrzemekMah
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 kwie 2017, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Choroba tuj - prośba o pomoc w rozpoznaniu!

Post »

Witam wszystkich. Jakiś czas temu pędy tuji zaczeły żółknąć. Okazało się, że ok 40 krzewów ma podobne objawy.
Tuje są młode, zasadzone na jesień 2016 roku. Moje gorąca prośba do Was forumowicze o pomoc w rozpoznaniu choroby/problemu.
Przeglądając forum natknąłem się na chorobę - fytoftoroza - której objawy przypominają te na moich żywotnikach - jak ją dokładnie rozpoznać? Jak sobie z nią radzić?
Poniżej zdjęcia:
Obrazek
http://imageshack.com/a/img924/6599/Slx1hm.jpg
Obrazek
http://imageshack.com/a/img923/5214/giaYJW.jpg
Obrazek
http://imageshack.com/a/img924/6416/3bjuOr.jpg
Pozdrawiam.
voltek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 13 gru 2016, o 01:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Choroba tuj - prośba o pomoc w rozpoznaniu!

Post »

Usuń te zakażone pędy i pryskaj:)

Aliette 80 WP (w stężeniu 0,2%), Biosept 33 SL (0,1%), Polyversum WP (0,05%).

Nie zaszkodzi i Topsinem.
Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze.
PrzemekMah
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 kwie 2017, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroba tuj - prośba o pomoc w rozpoznaniu!

Post »

Czyli jest nadzieja?
A czy to fytoftyroza czy jakaś inna choroba?
Jak robić oprysk? Czy w tym samym dniu mogę opryskać wszystkimi środkami czy rozłożyć to w czasie?
Dziękuje bardzo za pomoc ;:136
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Choroba tuj - prośba o pomoc w rozpoznaniu!

Post »

To nie jest fytoftoroza ani inna choroba części nadziemnej wymagająca oprysku.Wygląda na to, że masz mało przepuszczalne podłoże, włóknina + żwir powodują utrudniony dostęp powietrza do korzeni, plus zimowa wilgoć i korzenie 'duszą się' częściowo mogą obumierać co widać na gałązkach.Żadne opryski nie pomogą, bo to sprawa fizjologii korzeni.No niestety moda na włókninę i żwirek nie jest korzystna dla korzeni, przynajmniej nie powinno się tego robić przed zimą u świeżo sadzonych roślin, które nie rozpoczęły jeszcze wegetacji i nie rozwinęły na dobre systemu korzeniowego, który pozwoliłby na wykorzystanie nadmiaru wody, szczególnie na cięższych glebach.Było o tym na forum.

Trzeba zawsze starać się w pierwszej kolejności poprawić warunki w systemie korzeniowym, tu często leży przyczyna. Rośliny, szczególnie świeżo sadzone nie chorują bez powodu.Choroby to domena raczej starszych roślin przez pewien czas narażonych na niekorzystne czynniki zewnętrzne.
PrzemekMah
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 kwie 2017, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroba tuj - prośba o pomoc w rozpoznaniu!

Post »

Zatem co mogę w tym wypadku zrobić?
Posypałem już nawozem w poprzedni weekend.
Czy obciąć włókninę w okół drzewek i odsunąć kamienie?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Choroba tuj - prośba o pomoc w rozpoznaniu!

Post »

Nawozu nie daje się świeżo sadzonym roślinom, to też mogło zaszkodzić.Odsłonić strefę korzeniową, zluźnić trochę płytko ziemię, deszcz w ten sposób szybciej wypłucze ten niepotrzebny nawóz.Okrywę na cięższych glebach najlepiej zrobić dopiero jak drzewka wyraźnie zaczną rosnąć, to trwa sezon, dwa. W tym czasie trzeba pilnować by zbyt nie przeschło latem i regularnie podlewać.Bez pracy nie ma... :wink: Tylko na lekkich i suchych glebach (albo mocno zdrenowanych stanowiskach gdzie jest pod spodem gruz, stare fundamenty itp.) można zastosować ściółkowanie bezpośrednio po sadzeniu. Dla iglaków lepsza jest kora bez włókniny, wtedy nawet na cięższych.
fafal1989
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 6 wrz 2015, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroba tuj - prośba o pomoc w rozpoznaniu!

Post »

Witam serdecznie. Dołączam się do tematu załaczajac zdjęcia swoich tuj szmaragd, którym ostatnio mam wrażenie że zmienił się kolor na zdecydowanie bledszy. Proszę o pomoc. Czy z moimi tujami jest wszystko w porządku.??? Nie chcę pochować całego szpaleru ;(. Pomocy!

- tuje sadzone wczesna wiosna 2016
- tuje nienawozone i niepryskane
- tuje cały 2016 sciolkowane sama kora. W marcu 2017 rozłożyłem agrowloklina by ułatwić sobie walkę z chwastami na ten sezon i przykrylem skromna warstwa kory. Może ta agrowloklina? Może choroba? A może po prostu niestabilna temperatura? Jak myślicie moi drodzy???

Proszę o pomoc i pozdrawiam.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Madziulka99
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 maja 2017, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroba tuj - prośba o pomoc w rozpoznaniu!

Post »

Witam. Prosze o porade moja jedna z tuj"szmaragd"chodowana w donicy ma niby wszędzie nowe przyrosty ale w połowie ma takie lekko jakby brazowe galazki a od srodka od pnia widac zielone galazki nowe. Pytanie czemu sa w połowie takie brazowe galazki. Czy tuja mi nie uschnie. Od czego to moze byc.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
fafal1989
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 6 wrz 2015, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroba tuj - prośba o pomoc w rozpoznaniu!

Post »

Czy ktoś ma jakieś rady odnośnie mojego wpisu? Z góry Dzięki i Pozdrawiammm
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”