Podstawy dendrologii

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mati1999
1000p
1000p
Posty: 4200
Od: 3 maja 2013, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Podstawy dendrologii

Post »

Witam :wit
W tym wątku będe pokazywał jak wyglądają poszczególne drzewa i krzewy z wszystkimi informacjami i zdjęciami :D
Również i ja zapraszam do umieszczania opisów i zdjęć swoich drzew :!: Wątek ten ma być dla wszystkich nie tylko dla kilku osób ;:108
Można posiłkować się opisami i zdjęciami w różnych encyklopedii internetowych ale podając linka lub autora :wink: z góry dziękuję ;:180
Każdy ogrodnik powinien znać się na rodzajach liści bo to naprawdę ważne :wink:
Na dobry początek może zacznijmy od Brzóz to moje ulubione drzewo tak jak chyba dla większości osób :D

Brzoza Brodawkowata Łac. Betula Pendula ROTH.
Wysokość do 30m chociaż najczęściej spotykane są do 15m
Rodzina : Brzozowate
Znana jako : Brzoza płacząca , zwisła, brzezina,biała lub po prostu Brzózka
Występuje : na terenie Azji i Europy i Afryce (Maroko i okolice) czyli drzewo klimatu chłodnego górskiego , jednak spotkamy ją w innych regionach świata w Polsce spotkamy ją na nizinach, wyżynach , górach i pogórzu
Korona : silnie zbudowana dość gęsta z wiekiem rzednie z cienkimi długimi gałęziami które mogą zwisać wiele metrów w dół
Pień : w młodości pomarańczoczerwony z licznymi brodawkami od której wzięła się nazwa . Z wiekiem zaczyna wydzielać się betulina wtedy też tworzy się biały charakterystyczny pień który po pewnym czasie zaczyna pękać i ciemnieć u nasady , łuszczy się okrężnie płatkami , gałęzie nigdy nie owłosione , pokryte brodawkami
Liście : W młodości lepkie słabo owłosione szybko stają się całkiem nagie. Ogonek liściowy jest nagi i ma do 3 cm długości U nasady są zwykle klinowate, nierówno podwójnie piłkowane.Ogonek liściowy jest nagi i ma do 3 cm długości często trzymają się do listopada
Kwiaty zwane potocznie kotkami zebrane w kwiatostany podobne do tych z Brzozy Omszonej
Owoce : tzw. orzeszki podłużne eliptyczne ze skrzydełkami 2-3 razy szerszymi od orzeszków. Łuski owocowe są trójklapowe. Klapki boczne, dłuższe od środkowej, są odgięte w dół.
Kwitnie w kwietniu brzoza omszona kwitnie 10 dni potem
To MEGAFANEROFIT żyje krótko ok. 100 lat jest WIATROPYLNA a jej lekkie nasiona zaopatrzone w skrzydełka rozsiewane są przez wiatr często na duże odległości, dlatego też brzoza jest jednym z pierwszych gatunków drzew zarastających nieużytki GATUNEK PIONERSKI Występuje na suchych, piaszczystych terenach, na nieużytkach, w lasach liściastych, borach mieszanych i sosnowych, w zaroślach i na zarębach, wzdłuż szlaków kolejowych. Jest także ważnym drzewem leśnym. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych.

Często się krzyżuje z
Brzozą Karłowatą
Brzozą Omszoną
Brzozą Ojcowską
Brzozą Niską


Odmiany które uprawiamy w swoich ogródkach :
Birkalensis' ? liście są powcinane, jednak nie tak mocno jak u odmiany 'Laciniata' .
'Fastigiata' ? gałęzie unoszą się do góry i są poskręcane. Młode pędy są zwisające. Korona jest wąska i zaokrąglona.
'Golden Cloud' ? liście mają żółty odcień.
'Laciniata' ? liście są powcinane. Korona jest kształtna.
'Obelisk' ? pokrój jest podobny do odmiany 'Fastigiata' . Gałęzie unoszą się do góry, lecz młode pędy nie są zwisające. Korona jest wąska i zaokrąglona.
'Purpurea' ? liście są purpurowe i matowe. Posiada rzadkie ulistnienie.
'Tristis' ? posiada gładką korę o białej barwie. Gałązki zwisające.
'Youngii' ? pędy zwisają z miejsca szczepienia. Bardzo niskie drzewo.
Trost Dwarf - Bardzo ciekawe liście strzępiaste .

Brzozy w różnych porach roku :

Wiosna
Obrazek
Latem
Obrazek
Jesienią
Obrazek
http://drzewa.nk4.netmark.pl/dodatki/ar ... lei_10.php
Obrazek
Zimą
Obrazek
Kora:
Obrazek Obrazek

Obrazek
Pokrój:

Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Podstawy ogrodnictwa - czyli dendrologia

Post »

Liczymy Mati ,że będzie to typowo merytoryczny wątek, zamknąłeś swój wątek ogrodowy ale na rozmówki z przyjaciółmi znasz miejsce :wink:
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
mati1999
1000p
1000p
Posty: 4200
Od: 3 maja 2013, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Podstawy ogrodnictwa - czyli dendrologia

Post »

Oczywiście że będzie :D po to ten wątek z rozmowami założyłem :D
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Podstawy ogrodnictwa - czyli dendrologia

Post »

Czy będzie można w tym wątku zadawać pytania? Jeżeli tak to mam parę. Jeżeli nie, to prosze moderatorów o usunięcie tego wpisu.
1)Chodzi o rodzaj gleby którą brzoza preferuje, chcę posadzić ok 30 brzóz na kwaśnej bardzo zasobnej glebie, lekko bywa zalewana( krótko na wiosnę).Czy da rade? Jeżeli nie, to jaka gleba jest dla niej najlepsza?.
2)Brzoza jest bardzo uczuleniowa( przynajmniej dla mnie).Kiedy i jak długi okres silnego pylenia jest u tego drzewa?
3)Małe sadzonki potrzebują odchwaszczania, podlewania. Są drzewa szybko rosnące za młodu( np dąb czerwony po trzech latach można spokojnie zostawić samemu sobie da sobie rade), jak jest z brzozą?
4)Jak jest z brzozą czarną ( nie amerykańską), czy jest do niej podobna podobna pod względem morfologi i wymagań?
Awatar użytkownika
mati1999
1000p
1000p
Posty: 4200
Od: 3 maja 2013, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Podstawy ogrodnictwa - czyli dendrologia

Post »

1- Brzoza z tego co wiem nie lubi gleby kwaśnej , bardziej zasadową gliniastą i piaszczystą . Brzoza to tzw. odkurzacz wody , spija wodę z otoczenia ale sama nie lubi stać w niej i jej nadmiaru ... stanowiska słoneczne ale bardzo dobrze rośnie również w cieniu chociaż tam może się trochę wyciągać i być rzadsza w pokroju
2- Okres od maja do czerwca to też zależy od pogody temperatury i wielu innych czynników
3-Brzozy często można zobaczyć na dachach czy w rynnach, ona spokojnie sobie da radę :D tylko przez 1 miesiąc trzeba jej pomagać w 1 roku rośnie słabo ale potem to nie obejrzysz się i 10m nie wiadomo skąd ( swoją sadziłem w 2011 miała około 1 m a teraz ma 4,5) :D ja swoją posadziłem i zostawiłem w zapomnieniu i tak wyrosła na duże i ładne drzewko.
4- Brzoza omszona częściej występuje nad rzeczkami , ona chyba bardziej potrzebuje wilgoci niż brodawkowata. Są dość podobne pod wieloma względami ,jedynie różnią się pokrojem, liścmi, korą ,terminem kwitnienia stanowiska , wzrost , życie prawie takie same ;:108
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Podstawy ogrodnictwa - czyli dendrologia

Post »

Dzięki Mati 1999. W takim razie napisze o brzozie z innej beczki.
W wierzeniach ludowych uważana była, za drzewo mające dobry wpływ na ludzi. Konieczny był dotyk drzewa. Stąd też rózgi którymi karano krnąbrne dzieci były właśnie z witek brzozowych. Wierzono też , że odstraszają złe moce. Sadzono ich dlatego przy domostwach.
Brzoza oprócz swoich wartości estetycznych ,jest też bardzo dobrym drzewem praktycznym. Świetna na opał, jest elastyczna i plastyczna, wiec wykorzystuje sie ja w galanterii meblarskiej i budowlanej , a także co jest mi najbliższe we florystyce. Jej gałązki są bardzo dobre do wyrobu podkładów na wieńce, a gałazki bielone lub złocone nadają sie do wyrobu zimowych stroików, są dobrymi dodatkami do wiązanek.
ogrodnick
50p
50p
Posty: 73
Od: 9 mar 2010, o 07:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podstawy ogrodnictwa - czyli dendrologia

Post »

Witam
--1. Różne gatunki brzóz mają różne wymagania. W Polsce na glebach suchych i ubogich pospolita jest brzoza brodawkowata Betula pendula, natomiast na terenach podmokłych razem z olchą rośnie brzoza omszona Betula pubescens - posadź tą drugą. Ma bardziej wyprostowany pokrój, gałązki mniej przewisające ale za to ładniejszą (dłużej białą) korę.
--3. Brzoza da sobie radę już po roku, w młodości rośnie niezwykle szybko.
--4. Inna polska nazwa brzozy czarnej Betula nigra to "brzoza nadrzeczna". W Ameryce rośnie na mokrych glebach, dla Ciebie nadaje się znakomicie.
Pozdrawiam
Jurek
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Podstawy ogrodnictwa - czyli dendrologia

Post »

A czy to prawda, że tuja w bliskiej odległości od brzozy z czasem padnie, nawet z nawadnianiem kropelkowym?
Awatar użytkownika
mati1999
1000p
1000p
Posty: 4200
Od: 3 maja 2013, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Podstawy ogrodnictwa - czyli dendrologia

Post »

Bardzo możliwe bo próbowałem :wink:
Tuja była sadzona w tym samym czasie co brzoza były równe jednak po kilku latach tuja zaczęła wyjątkowo marnieć i prawie przestała rosnąć :( okazało się że ziemia była okropnie wyschnięta tuja mimo reanimacji która trwała 3 lata uschła brzoza sobie rośnie :) najlepsze pod brzozy są jałowce one też lubią suchą ziemie ja mam 3 pospolite które były posadzone 10 lat temu brzoza 30 i świetnie rosną :D
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Podstawy dendrologii

Post »

Całą dalszą część wątku zamykam, ale jest do wglądu: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=33&t=81488
Po naradzie z Matim ustaliliśmy, że na razie pozostajemy przy brzozie, a dalej będzie on dopisywał kolejne rodzaje drzew./ERNRUD
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Podstawy dendrologii

Post »

Kilka przydatnych informacji dot. poprawnej pisowni, jeśli chodzi o taksonomię dendrologiczną;
-nazwy polskie piszemy z małej litery, za wyjątkiem nazw odmian, np.
topola czarna 'Italica'
-nazwy łacińskie: piszemy z dużej litery nazwa rodzaju, z małej drugi człon gatunku, odmiana też z dużej:
Populus nigra 'Italica'
-nazwy własne piszemy z dużych liter i pożądane, aby w cudzysłowiu ,np.
dąb szypułkowy "Chrobry"
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Podstawy dendrologii

Post »

Widzę ,że ERNRUD tu zagląda mam pytanie konkretnie do niego. Jak brzoza, ta pospolita znosi radykalne cięcie. Chodzi o pozbawienie jej całkowicie gałęzi , które zwisają nad stawem rybnym, to jest ok połowy.,. Jest na nią wyrok i jedynym ratunkiem jest pozbycie się gałęzi, które śmiecą. Brzoza ma ok 20 lat.
Awatar użytkownika
mati1999
1000p
1000p
Posty: 4200
Od: 3 maja 2013, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Podstawy dendrologii

Post »

Ja się też wypowiem.... :oops:
Brzoza bardzo dobrze znosi nawet do pnia z powodu bardzo szybkiego wzrostu za dwa lata nie będzie po tym śladu. Jednak gdy takiemu drzewu obetniemy przewodnik to będzie drzewo powoli zamierać .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”