Mieczyki - choroby,szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Adam S.
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2347
Od: 18 mar 2009, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mieczyki - choroba ? czy szkodnik ?

Post »

A jednak to są wciornastki .... :( tego się obawiałem . Nigdy nie miałem z tymi wstręciuchami do czynienia ,
więc nie moczyłem cebul przeciw szkodnikom jedynie w nadmanganianie potasu i to nie wszystkie cebulki .
Więc teraz mam nauczkę aby na przyszłość się nie lenić i wymoczyć wszystkie .
Raz prysnołem je środkiem przy okazji jak pryskałem ziemnaki na stonkę , ale chyba nie pomogło :(
adamian dziękuję za wskazówki . Jutro jadę po środek i zaraz prysnę ... oby tylko deszczu nie było .
MagdalenaKCh
500p
500p
Posty: 751
Od: 26 sie 2011, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Usychające mieczyki

Post »

U mnie podobne były objawy, potem pojawiły się brunatne plamki.
mafelini
50p
50p
Posty: 88
Od: 28 sie 2011, o 01:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mieczyki - choroba ? czy szkodnik ?

Post »

Moje mieczyki w tym roku chorują:( Czy te cebulki będą się jeszcze do czegoś nadawały w przyszłych latach? Jak je zabezpieczyć?
Pozdrawiam, Marzena
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Mieczyki - choroba ? czy szkodnik ?

Post »

Adam S. pisze:A jednak to są wciornastki .... :( tego się obawiałem . Nigdy nie miałem z tymi wstręciuchami do czynienia ,
więc nie moczyłem cebul przeciw szkodnikom jedynie w nadmanganianie potasu....
W czym moczyć (zaprawiać) standardowo cebulki mieczyków przed posadzeniem? W ubiegłym roku miałem coś podobnego na liściach jak u Adama. Kwiaty też jakieś marne były.

:wit
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
Awatar użytkownika
valdessa_kane
500p
500p
Posty: 557
Od: 21 cze 2013, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ełk

Re: Mieczyki - choroba ? czy szkodnik ?

Post »

Ja się właśnie teraz z tym zmagam - wiele ma tylko podgryzione liście - wcześniej kilka razy pryskałam jakimiś uniwersalnymi środkami ale wygląda, że figę to dało i niektóre mają już zaatakowane świeżo wyrastające kwiaty - czym najlepiej je na tym etapie potraktować, żeby doczekać choć kilku ładnych kwitnień? Bo o Actellic'u wyczytałam, że jest na szkodniki magazynowe (wołek zbożowy, trojszyk ulec, spichrzel surynamski) :cry: a Talstar'a nie mogę znaleźć.
allbia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 8 lip 2015, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Czy to są wciornastki?

Post »

Posadziłam mieczyki w dwóch donicach. W jednej rosną, zaraz będą kwitnąć, niestety drugą dopadło jakieś paskudztwo.
Jestem laikiem ale czy to są wciornastki?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
rotos
1000p
1000p
Posty: 1383
Od: 7 mar 2009, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie - Rewa

Re: Czy to są wciornastki?

Post »

Nie wygląda to na efekt działania wciorniastków. Prawdopodobnie to chloroza, utrata chlorofilu na części powierzchni liści. Przyczyną mogło być przelanie donicy.

Pozdrawiam
Adam
allbia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 8 lip 2015, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Czy to są wciornastki?

Post »

Masz rację! To samo zaczęło pojawiać się na mieczykach w drugiej donicy ale ograniczyłam znacznie podlewanie i jest ok. Dziękuję!!
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Mieczyki - choroby,szkodniki

Post »

Wsadziłam kilka mieczyków do donicy i pięknie zaczęły rosnąć... ale dziś przy przenosinach do foliaka zauważyłam małe białe robaczki :evil: Są to prawdopodobnie wciornastki - poradźcie proszę czym mogę teraz spróbować je zwalczyć?? Nie moczyłam w niczym cebul bo nie wiedziałam że tak trzeba dopiero teraz zaczęłam czytać ;:223 ;:223 ;:223
kuzynkacos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 13 maja 2017, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mieczyki - choroby,szkodniki

Post »

Dzień dobry, mam problem z pewnymi szkodnikami, które rujnują moje kwiaty. Czy to nie są czasem wciornastki? Używam agricole spray od tygodnia codziennie ale to nie wiele pomaga. Co robić?
Obrazek
pabian13
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 22 cze 2017, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Rdza, plamki i szkodniki mieczyków

Post »

Dzień dobry, zajmuje się hodowlą mieczyków już od paru lat, dawniej bazowałem na swoich cebulkach. Jednakże ostatnio powiększyłem swój interes o kilkaset nowych cebulek i powiem szczerze, że pierwszy raz spotykam się z takimi plamkami na mieczykach,(rdza występuje tylko w tunelach. Dodam, że nowe cebulki na wiosne zostały zaprawiane w topsinie, kaptanie oraz actellicu).
Kiedy pojawiły się pierwsze objawy plam na mieczykach, nie czekałem i od razu pryskałem Actelliciem, lecz plamy nadal rozprzestrzeniały się na większą część pola. Jak mam sobie w tym radzić, czy stosować jakieś dodatkowe środki?

Znalazłem także pare owadów które grasowały sobie wokół moich mieczyków, czy moglibyście doradzić mi w rozpoznaniu co to są za owady i czy są szkodliwe dla moich mieczyków?

Pozdrawiam serdecznie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 237
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mieczyki - choroby,szkodniki

Post »

No to już wiem, co zaatakowało moje w tym roku i rok temu... Wciornastki! A ja myślałem, że to jakaś choroba wirusowa, grzybowa... W tym roku wywaliłem na ognisko 2/3 cebul......... Tak samo liście pokrywały się od dołu jakby rdzą. Pąki kwiatowe również porażone tuż przed rozkwitem. Jaki to jest ból, gdy sadzi się te ok 100-150 cebul i prawie wszystkie są porażone (i jeszcze rodzina ci dogryza, bo fasola szparagowa została tym porażona...) Pryskałem topsinem, miedzianem ale to nie na robaczki tylko grzyby i się dziwiłem, że niezbyt działa....
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Mieczyki - choroby,szkodniki

Post »

Witam :wit
Jak wygląda cebula porażona różnymi chorobami i zaatakowana przez szkodniki typu wciornastki? Moje cebule (niektóre) mają takie ciemne plamki, wgłębienia ;:219
:uszy
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”